Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
  • OPP stracą na Polskim Ładzie. O rekompensatach będzie decydował rząd
  • Marszałek Małopolski zapowiada odwołanie dyrektora Teatru Słowackiego. "To już musi dążyć do finiszu"
Ściśle tajne

Majątek żony premiera wciąż niejawny. "Potwierdzam, że PiS jest partią transparentną"

Wciąż nie upubliczniono oświadczeń majątkowych premiera Mateusza Morawieckiego ani jego żony - Iwony Morawieckiej. Przed objęciem stanowiska szefa rządu Morawiecki przepisał większość majątku na żonę. Trzy lata temu jawność majątków rodzin polityków obiecywał prezes PiS, ale przyjętą ustawę w tej sprawie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Teraz politycy z obozu rządzącego mówią o transparentności, ale jednocześnie bronią premiera.

- Prawo i Sprawiedliwość jest jak najbardziej za transparentnością - powiedział w piątek dziennikarzom przed siedzibą PiS w Warszawie poseł tej partii Wojciech Szarama. Podobnie wypowiedział się wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, odpowiadając, że Prawo i Sprawiedliwość jest bardzo transparentne.

Wracają pytania o majątek Morawieckich. "Nie chcą tego ujawnić. Mają widocznie swoje powody"

Po kolejnych publikacjach "Gazety Wyborczej" i wcześniejszych informacjach o sprzedaży działek...

Premier, który ostatnio opublikował zdjęcie kolacji z małżonką, nie jest w stanie od trzech lat jej przekonać do ujawnienia majątku, by raz na zawsze zamknąć dyskusję o tym, jakie nieruchomości przepisał jej Mateusz Morawiecki przed wejściem do polityki.

Ustalenia dziennikarzy

W maju ubiegłego roku dziennikarze Wirtualnej Polski oszacowali, że majątek premiera i jego żony jest wart około 40 milionów złotych. Ustalili to na podstawie 24 ksiąg wieczystych.

Dziennikarze ponadto ujawnili, jakie nieruchomości mogły należeć do Mateusza Morawieckiego, zanim podzielił majątek między siebie i żonę. Lista jest długa, bo Morawieccy mają warte miliony mieszkania, domy, lokal użytkowy i działki. Mają też oszczędności i pieniądze ze sprzedaży nieruchomości. To jednak lista sporządzona przez dziennikarzy, a nie w ramach pełnej jawności i transparentności przez premiera.

- Nie ma nic wstydliwego w tym, że ktoś ma pieniądze, to trzeba sobie jasno powiedzieć, ale porażającym wstydem powinno być to, że ktoś to ukrywa, że kombinuje, że kręci. A z takim przypadkiem mamy tutaj do czynienia - uważa Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

- Potwierdzam, że PiS jest partią transparentną. (...) Tak naprawdę to jest ciągły atak na pana premiera - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej z PiS.

Trzy lata temu jawność w sprawie majątku małżonków polityków obiecywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. PiS uchwaliło ustawę, którą potem Trybunał Konstytucyjny zakwestionował. Za niekonstytucyjne uznał między innymi nakaz ujawniania majątków przez dzieci osób publicznych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix