"Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote, zrobimy hospicjum, ja ci ufam". Udało się

01.04.2018 | "Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote, zrobimy hospicjum, ja ci ufam". Udało się
01.04.2018 | "Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote, zrobimy hospicjum, ja ci ufam". Udało się
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
01.04.2018 | "Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote, zrobimy hospicjum, ja ci ufam". Udało sięJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Mówią o niej "siostra-wulkan". Ona powtarza, że nie ma rzeczy niemożliwych. Polska zakonnica Michaela Rak założyła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych. Teraz chce zawalczyć o chore dzieci. W poszukiwaniu pieniędzy napisała nawet list do Boba Dylana.

Klasztorną celę zamienia na samochód, zresztą i w nim potrafi się modlić. Siostra Michaela Rak stała się zakonnicą w drodze. Większość tych dróg prowadzi do serc ludzi, którzy wspierają jej misję.

Nawet gdy siostra Michaela pokonuje tysiące kilometrów, myślami ucieka do swoich pacjentów. W Wilnie odpowiada za cud.

- Przyjazd do Wilna i założenie pierwszego i jedynego jak dotąd hospicjum na Litwie, gdzie idea hospicyjna w ogóle nie była znana, można powiedzieć, że jest prawie szaleństwem - mówi Aneta Górniewicz z hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, założonego przez siostrę Rak.

"Mamy trzy złote, zrobimy hospicjum"

- Położyłam przy tabernakulum te trzy złote i mówię" "Jezu, jesteś ty, mamy trzy złote, zrobimy hospicjum, ja ci ufam". Od tego czasu to "ufam" każdego dnia przeradzało się we mnie w konkretny czyn - wspomina siostra Rak.

14 łóżek. Jedyne na Litwie łóżka hospicyjne. W planach siostry jest budowa hospicjum dla dzieci. Znowu porywa się na rzecz wielką, bogata tylko w wiarę.

Siostra Michaela porusza niebo i ziemię. O pieniądze z literackiej Nagrody Nobla poprosiła nawet Boba Dylana. Przyznaje, że to wszystko graniczy z szaleństwem, jednak chore dzieci nie mogą czekać. Stąd liczne zbiórki. Hospicjum ma ukoić ziemski ból.

- Miejsce, w którym zmęczony chorobą i opieką dziecka rodzic będzie mógł wziąć taki głęboki oddech ulgi - kreśli wizję siostra.

Boski plan

Gintas Andriuszkaitis ma chorą żonę Aleksandrę. W hospicjum znalazł oparcie i otuchę. - Przeżyliśmy ze sobą wiele lat, wspierając się wzajemnie. Mogę być przy niej i spłacać pewien dług. Rodzina jest dla mnie rzeczą świętą - mówi.

Prezydent Litwy uznaje siostrę za chlubę kraju. Dalia Grybauskaitė bywa nawet gościem w hospicjum, w którym wszystko jest za darmo.

Sama siostra w przeszłości chciała mieć rodzinę i dzieci. W wieku 21 lat zerwała jednak zaręczyny. - Rzadko, ale spotykamy się, już został też dziadkiem - mówi.

Wobec niej istniał inny, boski plan. - Często mnie boli głowa. W wymiarze duchowym ofiarowuję ból, ale też biorę tabletkę, żeby służyć. Jestem tu i teraz człowiekiem - przyznaje siostra.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Hospicjum Bł. Michała Sopoćki

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS