Mają działać szybko i skutecznie. Powstanie nowa specsłużba w policji

07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policjiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jeden dowódca, jeden system szkolenia i jeden cel - walka z zagrożeniem terrorystycznym. Wszystkie policyjne jednostki antyterrorystyczne w kraju będą podlegały Biuru Operacji Antyterrorystycznych. Do tej pory każda komenda wojewódzka miała swoją jednostkę i wizję jej pracy.

Główny cel antyterrorystów, czyli elitarnych oddziałów polskiej policji to zaskoczyć przeciwnika i wyjść z akcji bez start. Już wkrótce ich formacje czekają poważne zmiany.

- Powstanie w ramach policji nowa służba kontrterrorystyczna, a więc służba, która w wymiarze dzisiejszych czasów nie mogła być przypisana czy do służby kryminalnej, czy śledczej, czy prewencyjnej - mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Obecnie w Polsce działa siedemnaście samodzielnych pododdziałów antyterrostycznych. Szesnaście z nich podlega komendantom wojewódzkim policji, siedemnasty - w stolicy - komendantowi stołecznemu. Dodatkowo w Komendzie Głównej działa Biuro Operacji Antyterrostycznych. Resort spraw wewnętrznych postanowił skończyć z tym rozbiciem.

Jedna formacja, jedno zadanie

Powstanie jedna formacja. Z jednym dowódcą i jednym głównym zadaniem.- Dla kierującego całymi zespołami w kraju, a takim będzie dowódca Biura Operacji Antyterrorystycznej, zwalczanie terroryzmu będzie miało priorytet - podkreśla mł. insp. Mariusz Ciarka.

Byli członkowie tej formacji o takie rozwiązanie walczyli od lat, bo często w województwach ich oddziały były kierowane do zadań, do których nie byli przeznaczeni. Zabezpieczali mecze, konwoje, często na ich specjalistyczne szkolenie brakowało pieniędzy.

- Ci funkcjonariusze są specjalne szkoleni do określonych działań: do uwalniania zakładników, do sytuacji szczególnie niebezpiecznych, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu - tłumaczy Marek Przewoźnik, były antyterrorysta i były szef szkolenia Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Poprawa funkcjonowania

- Przede wszystkim ulegnie poprawie koordynacja - zarówno planowania, jak i przygotowania działań tej służby. Pozwoli również funkcjonariuszom skupić się na działaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym - ocenia plany Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ta specjalna jednostka - co podkreślają funkcjonariusze - ma działać szybko i skutecznie. Antyterroryści będą mogli ominąć niektóre procedury bezpieczeństwa.

Na przykład - jeśli będzie to konieczne - będą mogli opuścić śmigłowiec w trakcie desantu, nie wykorzystując całego sprzętu wspinaczkowego. Liczy się tempo. - Jest to niezwykle korzystne, ponieważ nie ogranicza policjantów w ich działaniu. Pamiętajmy, że to są policjanci sil specjalnych, czyli działają w sposób niekonwencjonalny - tłumaczy prof. Kuba Jałoszyński, były szef policyjnych antyterrorystów.

W polskiej policji służy około tysiąca antyterrorystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS