Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Leszek Szymański | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • 9-miesięczny Szymon zmarł po pobiciu. Ojciec dziecka został skazany na 25 lat więzienia
  • "Królowa wszystkich ulg" w Polskim Ładzie
Szczyt wysokiego ryzyka

Premier Morawiecki poleciał na spotkanie do Madrytu. "To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji"

Premier Mateusz Morawiecki nie posłuchał apelu lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska i poleciał do Madrytu na spotkanie liderów radykalnych prawicowych partii. Spotka się między innymi z Marine Le Pen i Viktorem Orbanem. Część z polityków, którzy będą uczestniczyć w madryckim spotkaniu, ma jawnie proputinowskie poglądy.

W piątek podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z dziennikarzami poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka rzucił w jego stronę słowa o wstydzie. Padły one w momencie, kiedy szef rządu próbował oskarżać lidera Platformy Donalda Tuska o prorosyjską politykę. Premier chciał w ten sposób wyprzedzić pytania o swój udział w spotkaniu w Madrycie z politykami partii jawnie antyunijnych i prorosyjskich.

Premier Morawiecki ma wziąć udział w spotkaniu liderów skrajnie prawicowych partii

Premier Mateusz Morawiecki ma wziąć udział w dwudniowym spotkaniu liderów europejskich partii...

Lider Platformy Obywatelskiej w czwartek zaapelował do szefa rządu, by nie uczestniczył w spotkaniu w hiszpańskiej stolicy. - Jeśli premier Morawiecki i prezes Kaczyński będą całemu światu pokazywać, że ich wolą jest zbliżyć Polskę do antyukraińskich sił europejskich, to to będzie miało dramatyczne skutki dla Polski - mówił Donald Tusk.

- Wzywam pana Donalda, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Ta błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej spowodowała, że mamy dzisiaj taką sytuację iż Putin ma elementy szantażu w swoim ręku - odpowiedział premier Morawiecki na apel Tuska.

- Dzisiaj - w przededniu być może największego konfliktu ostatnich lat przy naszej granicy - zajmuje się Donaldem Tuskiem, a nie bezpieczeństwem Polski - zwraca uwagę poseł Budka.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z politykami PiS-u do Madrytu jednak poleciał. W sobotę weźmie udział w spotkaniu pod hasłem: "Obronić Europę".

Spotkanie w Madrycie. Kto jeszcze bierze udział?

W spotkaniu w Madrycie biorą udział między innymi liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, premier Węgier Viktor Orban, a gospodarzem jest przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascal. Wszyscy to skrajnie prawicowi politycy. Orban jawnie współpracuje z Putinem, a Le Pen o Ukrainie mówiła, że należy "do sfery wpływów Rosji". To jednak politykom PiS-u nie przeszkadza.

- Jeżeli szukać porputinowskich koalicji to chyba tam, gdzie są takie koalicje, które budują razem z Rosją gazociąg Nord Stream 2, a jeśli mnie pamięć nie myli, to są przyjaciele i podwładni Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej - mówi Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

- Premier pakuje walizki do Marine Le Pen, która proponuje nam strefy wpływów rosyjskich, atakuje najistotniejszą siłę polityczną w Europie. To jest nie do pomyślenia, to jest naprawdę szatańska przewrotność - ocenia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, były wiceminister spraw zagranicznych.

Spotkanie w Madrycie nie jest incydentem, jest kolejnym - po szczycie w Warszawie - realizującym plan Jarosława Kaczyńskiego na budowanie nowej politycznej grupy w ramach Unii.

- To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji, łagodniejsze wypowiadanie się o aneksji Krymu i generalnie uznawanie, że konflikt z Ukrainą to jest jakiś lokalny konflikt, w który Europa nie powinna się angażować - ocenia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Moskwie, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Morawiecki i Orban to jedyni szefowie państw na spotkaniu w Madrycie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix