Minister Macierewicz złożył doniesienie do prokuratury na dziennikarza. "To jest niesłychane"

13.07.2017 | Minister Macierewicz złożył doniesienie do prokuratury na dziennikarza Tomasza Piątka. "To jest niesłychane"
13.07.2017 | Minister Macierewicz złożył doniesienie do prokuratury na dziennikarza Tomasza Piątka. "To jest niesłychane"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.07.2017 | Minister Macierewicz złożył doniesienie do prokuratury na dziennikarza Tomasza Piątka. "To jest niesłychane"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu, przekonał się, jak silna jest obecna władza, jeśli chodzi o ochronę własnych ludzi. Minister Macierewicz doniósł na niego do prokuratury wojskowej, a wojskowego procesu za książkę jeszcze w wolnej Polsce nie było.

- Antoni Macierewicz zarzuca mi groźby i zamach na funkcjonariusza państwowego - mówi "Faktom" TVN Tomasz Piątek, autor książki "Macierewicz i jego tajemnice".

Piątek to dziennikarz, który opisał i opublikował, jak przekonuje, solidnie sprawdzone i udokumentowane relacje ministra obrony między innymi z rosyjskimi służbami.

- To niesłychane, by pisarza, dziennikarza oskarżać o groźby za to, że opublikował fakty. Do tego Antoni Macierewicz chce mnie zaciągnąć przed prokuraturę wojskową - dodaje Piątek.

"Publikacje wymierzone w ministra obrony"

To jest istota sprawy, bo Antoni Macierewicz po publikacji książki nie zdecydował się na obalanie zawartych w niej informacji w sądzie. Taką możliwość dawał szefowi MON proces cywilny o ochronę dóbr osobistych. Wtedy dziennikarz musiałby dowieść, że zebrał informacje starannie. Niezawisły sąd rozstrzygnąłby natomiast czy napisał prawdę. Jest to droga naturalna, gdy ktoś uzna, że powiedziano czy napisano o nim nieprawdę.

Sprawą dziennikarza, który napisał książkę o ministrze obrony, zajmie się jednak prokuratura. Antoni Macierewicz użył do tego siły państwa, mianowicie wydziału wojskowego prokuratury, bo to tam złożył doniesienie.

Na pytanie, dlaczego tak zrobił, minister nie odpowiada i ucieka przed dziennikarzami.

- Jest ministrem obrony i te publikacje są wymierzane w niego jako ministra obrony narodowej - mówi wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Kodeks karny, nie cywilny

W takiej sytuacji warto przytoczyć paragrafy, którymi minister obrony uderza w autora książki "Macierewicz i jego tajemnice".

Stosowanie przemocy lub groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych Art. 224 KK

Publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP Art. 226 KK

Bezprawny zamach na osobę funkcjonariusza publicznego z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska Art. 231a KK

Głos w sprawie zabrały międzynarodowe organizacje. - Pierwszy raz spotykam się z sytuacją, gdy dziennikarzowi stawiane są tego typu zarzuty - mówi Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Branżowy portal wirtualnemedia.pl zamieścił wypowiedź Stevena M. Ellisa, dyrektora komunikacji w Międzynarodowym Instytucie Prasowym. - Pan Macierewicz ma do dyspozycji liczne narzędzia, żeby odeprzeć stwierdzenia, które uważa za fałszywe. Jego próba, żeby użyć siły państwa do ukarania krytykującej go osoby, jest całkowicie nie na miejscu i grozi dalszemu pogorszeniu stanu demokracji w Polsce - uważa Ellis.

- Jeżeli władza wykorzystuje Kodeks Karny by zastraszać dziennikarza, bo tak to trzeba nazwać, to inni dziennikarze mogą sobie zadać pytanie "czy warto, żeby prokuratura mnie ścigała, gdy będę pisał o władzy?" - dodaje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

Prokuratura regionalna ma zdecydować, który śledczy zajmie się doniesieniem ministra obrony.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN