Macierewicz poza MON. Politycy PiS mówią o zemście Kaczyńskiego


Wyciął z armii wybitnych generałów, przez lata karmił Polaków teoriami smoleńskiego zamachu. Ale na politycznych wiecach imię Antoni skandowano równie często jak Jarosław. Czemu Antoni Macierewicz traci tekę? I czy traci wpływy?

To była najbardziej uroczysta zmiana w ministerstwach. Nawet bardziej uroczysta niż zaprzysiężenie nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim. Oficjalne przekazanie władzy w MON-ie nie obyło się bez prezentacji żołnierzy i oficerów, oraz całowania sztandarów.

Ale niektórym ta zmiana kojarzyła się jak najgorzej - także politycznym i medialnym sojusznikom PiS-u. "Gazeta Polska" i jej kluby są takimi sojusznikami. Jej redaktor naczelny napisał, że prezydent Andrzej Duda dopiął swego, "wyszantażował" tę dymisję, więc on na niego nie zagłosuje.

Prezydent "przesłoną" prezesa?

- Nie mogą zaatakować Jarosława Kaczyńskiego, bo by się finansowanie skończyło i te gazetki by poupadały, no to wyżywają się w patriotycznym uniesieniu na panu prezydencie Dudzie, który został wykorzystany przez prezesa nie tyle jako karta, co przesłona - ocenił Ludwik Dorn, były polityk PiS i były marszałek Sejmu.

Ludwik Dorn mówi głośno to, co mówią cicho i nieoficjalnie politycy PiS-u - że decyzja o odwołaniu Antoniego Macierewicza zapadła wtedy, gdy nie reagował on na wezwania Jarosława Kaczyńskiego, by odwołać Bartłomieja Misiewicza. Według tej wersji zdarzeń prezes uznał to za bunt, ale wymierzenie kary odwlekał aż do teraz, żeby odwołanie wpływowego polityka obciążało prezydenta, który był w konflikcie z ministrem.

Tę wersję zdarzeń zdaje się potwierdzać także komentarz rzeczniczki PiS. - Wiem, że wpływ na tę zmianę miał również prezydent i tylko tyle mogę w tym temacie powiedzieć - oświadczyła.

"Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa"

- Antoni Macierewicz z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i nie wydaje mi się, żeby zaakceptował tę decyzję i się z nią pogodził - skomentował Sławomir Neumann (PO). - Ma swój bardzo mocny, żelazny elektorat po prawej stronie, który może być dużym kłopotem dla Jarosława Kaczyńskiego w sytuacji, gdy Macierewicz nie zostanie dowartościowany - oceniła z kolei Ewa Kopacz, była premier i była przewodnicząca PO.

Tak jak Macierewicz nie był fetowany w PiS-ie nikt oprócz samego prezesa. Kontakty z Tadeuszem Rydzykiem Antoni Macierewicz ma najlepsze ze wszystkich polityków. Odstawienie go na boczny tor będzie trudniejsze niż w przypadku innych, jak choćby Beaty Szydło.

Wojsko po Macierewiczu

- Te działania (które podjął minister Macierewicz - przyp. red.) będą kontynuowane - oświadczył we wtorek nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak chwaląc dokonania swojego poprzednika.

Jest jednak wielu, którzy mówią raczej o rozbrajaniu niż uzbrajaniu przez Macierewicza polskich żołnierzy.

- Zakończył się okres dwóch lat bardzo trudnych i ciężkich dla sił zbrojnych. Był to, niestety, czas demontażu wojsk operacyjnych, był to czas, gdy została zupełnie wstrzymana modernizacja techniczna sił zbrojnych. Był to okres, kiedy wojsko było karmione - niestety - populizmem zamiast merytoryczną dyskusją - ocenia gen. Mirosław Różański, ekspert fundacji STRATPOINTS, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

"Będzie odgrywał bardzo ważną i poważną rolę"

Polityka silnie manifestującego swoje związki z wojskiem i znanego z dbałości o kontrolę wojskowych służb specjalnych nie zadowoli tylko stanowisko wiceprezesa PiS-u.

- Nie wydaje mi się, żeby Jarosław Kaczyński zaryzykował taką sytuację, w której Antoni Macierewicz jest marszałkiem sejmu, czyli drugą osobą w państwie - uznał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

- Pan minister Macierewicz na pewno będzie odgrywał bardzo ważną i poważną rolę w polskiej polityce, bo ma grono niezwykle oddanych zwolenników - ocenił Jan Mosiński, poseł PiS.

Antoni Macierewicz nie zdradził, jakie ma plany polityczno-zawodowe.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS