Fakty - oglądaj online

Podatek solidarnościowy

Ma niepełnosprawnego syna i 800 złotych emerytury. Wyższego świadczenia nie dostanie, bo przepisy nie pozwalają

Projekt ustawy o podatku solidarnościowym jest już gotowy. Rząd chce ściągnąć od najbogatszych 2 miliardy złotych i przeznaczyć na pomoc dla niepełnosprawnych. A ci mówią wciąż o urzędniczych absurdach i codziennych problemach z uzyskaniem pomocy. Ich zdaniem, rząd mógłby je usunąć już teraz.

Mama musi zajmować się Rafałem całą dobę. Mężczyzna nie widzi, nie chodzi i nie mówi. Urodził się 1976 roku, w czasach - jak mówi jego mama - też nie najlepszych. - To były koszmarnie trudne czasy. Nie było żadnych zapomóg, nie było żadnych świadczeń - wspomina pani Mariola Krysiak, mama Rafała.

By w dzień go wyżywić, po nocach szyła i składała zabawki. Tak przez dwadzieścia lat. Teraz ma tylko osiemset pięćdziesiąt złotych emerytury.

- Gdyby pani Mariola nie wykonywała pracy, to mogłaby się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 600 złotych więcej niż przyznana jej emerytura - komentuje mecenas Katarzyna Kucharczyk, pełnomocnik pani Marioli.

Kancelaria Sejmu o kosztach protestu niepełnosprawnych

Koszt 40-dniowego protestu rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie wynosi około 66 tysięcy złotych - poinformowała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Jak dodała, nie została podjęta decyzja, kto zostanie tymi kosztami obciążony.

"Lekceważenie starszych matek"

Wyższe świadczenie zamiast niskiej emerytury byłoby dla rodziny dużym wsparciem. Ale na drodze stanęły przepisy i urzędnicy.

- Dzisiaj nie ma takiego zapisu, z którego wynika, że można zrzec się prawa nabytego jakim jest emerytura i sięgnąć po ten zasiłek, mimo że ten zasiłek jest wyższy - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. Z tym zgodziły się sądy wszystkich instancji.

Pani Mariola ma żal, ale do rządu. - Tak zlekceważył te starsze matki, matki które tyrały minimum 20 lat i jednocześnie opiekowały się dzieckiem - stwierdza pani Mariola.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tym matkom różnice w świadczeniach planuje wyrównać. Wiceminister Bartosz Marczuk nie konkretyzuje jednak, w jaki dokładnie sposób.

Hartwich o nowej ustawie dla niepełnosprawnych: chcemy wierzyć, że to realne

W niedzielę weszła w życie ustawa o pomocy niepełnosprawnym, która zakłada dla nich między innymi szybszy dostęp na rehabilitację oraz do lekarza specjalisty. - Należy podkreślić, że ta ustawa rozwiązuje jedynie problem medyczny, ale nie wszystkie...

2 miliardy złotych na pomoc niepełnosprawnym

Więcej konkretnych rozwiązań dla niepełne znajduje się za to w projekcie ustawy o podatku solidarnościowym, który w piątek opublikował rząd.

Do Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych za dwa lata ma trafić blisko dwa miliardy złotych. Pieniądze mają trafić tam z 4-pocentowego podatku nałożonego na osoby zarabiające powyżej miliona złotych, z dotacji budżetowych a także ze składek na funduszu pracy.

Zdaniem niepełnosprawnego Sebastiana Szostka, pieniądze powinny między innymi zostać przeznaczone na szkoły dla niepełnosprawnych, którzy chcą i mogą się uczyć. Sebastian, mimo zaniku mięśni, skończył szkołę i jest technikiem administracji. Ale na tym dla niego koniec.

- Uczyć się nie będzie, ponieważ na tę chwilę po prostu nie ma systemu wsparcia - mówi Marzena Szostek, mama Sebastiana.

Wsparcie - społeczne i zawodowe  mają zapewnić projekty realizowane właśnie z Funduszu. Sejm nowymi przepisami zajmie się po wakacjach.

Od niedzieli wchodzi w życie ustawa o pomocy niepełnosprawnym. Hartwich: to jest bubel prawny

My nazwaliśmy tę ustawę wydmuszką, dlatego że już dzisiaj wiemy, że osoby niepełnosprawne nie dostaną się bez kolejki do lekarzy specjalistów - powiedziała w rozmowie z TVN24 jedna z liderek osób, które protestowały w Sejmie Iwona Hartwich....

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix