Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"

Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"
Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"
Fakty TVN
Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"Fakty TVN

Dymisje w resorcie zdrowia. W poniedziałek zrezygnował wiceminister, a we wtorek jego szef. Łukasz Szumowski odchodzi tuż przed rekonstrukcją rządu i tuż przed jesiennym uderzeniem koronawirusa. Będzie nadal posłem i wraca do zawodu. O powody odejścia z resortu ministra Szumowskiego i wiceministra Cieszyńskiego dopytują politycy opozycji.

Decyzja Łukasza Szumowskiego o rezygnacji z funkcji ministra zdrowia dla wielu była zaskoczeniem. Ustępujący minister mówił, że nie znika z przestrzeni publicznej. Pozostaje posłem i wraca do zawodu kardiologa. Chce leczyć ludzi.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego decyzja o rezygnacji zapadła akurat teraz, gdy znajdujemy się przed albo w trakcie drugiej fali pandemii? Dlaczego Łukasz Szumowski nie czekał do rekonstrukcji rządu? Jak sam przyznał - ma zobowiązania, miał odejść w lutym, ale pojawił się COVID-19.

- Rozmowy o tym były od wielu, wielu miesięcy. Umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem, panem prezesem, była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych - tłumaczył na konferencji prasowej Szumowski.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować panu profesorowi Łukaszowi Szumowskiemu za jego służbę, bo dzisiaj złożył on odpowiednie dokumenty o rezygnacji. To jego samodzielna decyzja - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Łukasz Szumowski długo mówił o tym, co mu się udało zrobić w czasie, gdy był ministrem. Nieco krócej mówił o tym, czego się nie udało zrobić.

Jeszcze dłużej Szumowski dziękował różnym osobom za współpracę i pomoc. W tym wiceministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, który jeszcze tydzień temu był twarzą walki z pandemią, a który swoją rezygnację złożył w poniedziałek.

- Po dymisji wiceministra Cieszyńskiego to raczej wisiało w powietrzu, było tylko pytanie, kiedy się pan minister Szumowski poda do dymisji - ocenia Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z Wiosny.

Mnożą się pytania

Odejście w środku pandemii dwóch tak ważnych polityków nadzorujących Ministerstwo Zdrowia jednocześnie nie kończy serii pytań. Zwłaszcza tych zadawanych przez dwóch posłów opozycji Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, którzy prowadzą kontrolę poselską w resorcie. Pytań o zakupy i pieniądze.

- Nas zastanawia tylko, dlaczego tak odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które chyba interesują opinię publiczną, a przynajmniej były na językach w ostatnich tygodniach, a więc słynne respiratory, maski, przyłbice i inne rzeczy, a przede wszystkim 60 milionów złotych i słynny handlarz bronią - mówił Dariusz Joński z Inicjatywy Polska i parlamentarnego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie mówią ministrom tylko "do widzenia" i liczą, że spotkają się z nimi wtedy, gdy obaj ministrowie staną przed komisją śledczą, która miałaby zbadać zakupy COVID-owe, za które był odpowiedzialny wiceminister Cieszyński.

We wtorek rano, wchodząc do ministerstwa, Szczerba i Joński znowu pytali o odpowiedzialność, ustawowe zapisy o bezkarności urzędników i przede wszystkim o pieniądze za respiratory, które nie wróciły od byłego handlarza bronią. Pytali też o interesy, jakie on robi z Orlenem.

- Może być tak, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju piramidą. Wyprowadzone są środki z Ministerstwa Zdrowia, następnie inwestowane są w maseczki, następnie są zawierane umowy, kontrakty z Orlenem, który sprzedaje te maseczki - mówił Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej.

Czy tak jest, że dopóki były handlarz bronią nie sprzeda masek, pieniądze nie wrócą? Czy wiedział o tym wiceminister? Dlaczego odszedł? W swym internetowym oświadczeniu, podsumowując prawie tysiąc dni pracy, Janusz Cieszyński pisał, co mu się udało, z czego jest zadowolony i o tym, że według badań ocena systemu ochrony zdrowia jest rekordowo wysoka.

O przyczynach swojej decyzji napisał tylko, że była wielokrotnie przekładana i przemyślana.

Do końca tygodnia ma być wiadomo, kto zajmie gorące krzesła w Ministerstwie Zdrowia.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS