
Nagłe odejścia z resortu zdrowia. "Dlaczego odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które interesują opinię publiczną?"
Dymisje w resorcie zdrowia. W poniedziałek zrezygnował wiceminister, a we wtorek jego szef. Łukasz Szumowski odchodzi tuż przed rekonstrukcją rządu i tuż przed jesiennym uderzeniem koronawirusa. Będzie nadal posłem i wraca do zawodu. O powody odejścia z resortu ministra Szumowskiego i wiceministra Cieszyńskiego dopytują politycy opozycji.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Wraca do wyuczonego zawodu kardiologa i...Łukasz Szumowski rezygnuje. "Uznałem, że to jest ten czas"
Decyzja Łukasza Szumowskiego o rezygnacji z funkcji ministra zdrowia dla wielu była zaskoczeniem. Ustępujący minister mówił, że nie znika z przestrzeni publicznej. Pozostaje posłem i wraca do zawodu kardiologa. Chce leczyć ludzi.
Pojawia się jednak pytanie, dlaczego decyzja o rezygnacji zapadła akurat teraz, gdy znajdujemy się przed albo w trakcie drugiej fali pandemii? Dlaczego Łukasz Szumowski nie czekał do rekonstrukcji rządu? Jak sam przyznał - ma zobowiązania, miał odejść w lutym, ale pojawił się COVID-19.
- Rozmowy o tym były od wielu, wielu miesięcy. Umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem, panem prezesem, była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych - tłumaczył na konferencji prasowej Szumowski.
- Chciałbym przede wszystkim podziękować panu profesorowi Łukaszowi Szumowskiemu za jego służbę, bo dzisiaj złożył on odpowiednie dokumenty o rezygnacji. To jego samodzielna decyzja - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.
Łukasz Szumowski długo mówił o tym, co mu się udało zrobić w czasie, gdy był ministrem. Nieco krócej mówił o tym, czego się nie udało zrobić.
Jeszcze dłużej Szumowski dziękował różnym osobom za współpracę i pomoc. W tym wiceministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, który jeszcze tydzień temu był twarzą walki z pandemią, a który swoją rezygnację złożył w poniedziałek.
- Po dymisji wiceministra Cieszyńskiego to raczej wisiało w powietrzu, było tylko pytanie, kiedy się pan minister Szumowski poda do dymisji - ocenia Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z Wiosny.
Mnożą się pytania
Dymisja w resorcie zdrowia. Ze stanowiska odchodzi wiceminister Janusz Cieszyński. Powodów nie...Janusz Cieszyński odchodzi z Ministerstwa Zdrowia
Odejście w środku pandemii dwóch tak ważnych polityków nadzorujących Ministerstwo Zdrowia jednocześnie nie kończy serii pytań. Zwłaszcza tych zadawanych przez dwóch posłów opozycji Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, którzy prowadzą kontrolę poselską w resorcie. Pytań o zakupy i pieniądze.
- Nas zastanawia tylko, dlaczego tak odchodzą bez wyjaśnienia spraw, które chyba interesują opinię publiczną, a przynajmniej były na językach w ostatnich tygodniach, a więc słynne respiratory, maski, przyłbice i inne rzeczy, a przede wszystkim 60 milionów złotych i słynny handlarz bronią - mówił Dariusz Joński z Inicjatywy Polska i parlamentarnego klubu Koalicji Obywatelskiej.
Posłowie mówią ministrom tylko "do widzenia" i liczą, że spotkają się z nimi wtedy, gdy obaj ministrowie staną przed komisją śledczą, która miałaby zbadać zakupy COVID-owe, za które był odpowiedzialny wiceminister Cieszyński.
We wtorek rano, wchodząc do ministerstwa, Szczerba i Joński znowu pytali o odpowiedzialność, ustawowe zapisy o bezkarności urzędników i przede wszystkim o pieniądze za respiratory, które nie wróciły od byłego handlarza bronią. Pytali też o interesy, jakie on robi z Orlenem.
- Może być tak, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju piramidą. Wyprowadzone są środki z Ministerstwa Zdrowia, następnie inwestowane są w maseczki, następnie są zawierane umowy, kontrakty z Orlenem, który sprzedaje te maseczki - mówił Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej.
Czy tak jest, że dopóki były handlarz bronią nie sprzeda masek, pieniądze nie wrócą? Czy wiedział o tym wiceminister? Dlaczego odszedł? W swym internetowym oświadczeniu, podsumowując prawie tysiąc dni pracy, Janusz Cieszyński pisał, co mu się udało, z czego jest zadowolony i o tym, że według badań ocena systemu ochrony zdrowia jest rekordowo wysoka.
O przyczynach swojej decyzji napisał tylko, że była wielokrotnie przekładana i przemyślana.
Do końca tygodnia ma być wiadomo, kto zajmie gorące krzesła w Ministerstwie Zdrowia.
Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 stycznia
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który Rosję opuścił w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu. Nawalny został zatrzymany po lądowaniu na innym Moskiewskim lotnisku. W programie powiemy również o powrocie uczniów do szkół, o napięciu przed inauguracją prezydentury Joe Bidena i słowach Jarosława Kaczyńskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Mnie aresztują? To niemożliwe, jestem niewinnym człowiekiem"
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który opuścił Rosję w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu.
czytaj więcej »Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. "Wszyscy są bardzo stęsknieni"
Uczniowie klas 1-3 wracają w poniedziałek do szkół. Pozostali będą się uczyli w domu. Władze mają nadzieję, że taki ograniczony powrót nie ściągnie na nas trzeciej fali pandemii. Nauczyciele są testowani. Niestety - nie są jeszcze szczepieni.
czytaj więcej »Polacy poza podium w konkursie w Zakopanem
Złe wiadomości z Zakopanego - żaden z naszych reprezentantów nie wskoczył na podium. Najdalej zaleciał Andrzej Stękała. Zawody miały być bez publiczności, ale kibice znaleźli sposoby, by być bardzo blisko.
czytaj więcej »Apel prezesa PiS w kościele w Starachowicach. Opozycja komentuje
Zło atakuje - mówi Jarosław Kaczyński w kościele w Starachowicach i mobilizuje do walki z rzekomym atakiem na Polskę, naród i Kościół. Podczas transmitowanej przez telewizję publiczną mszy w rocznicę śmierci swojej matki prezes PiS mówił też o obronie przyzwoitości w życiu publicznym. Opozycja mówi, że przyzwoitości rzeczywiście brakuje, a zastąpił ją kult jednostki.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »W listopadzie szpital na warszawskim stadionie kosztował prawie 6 milionów złotych
Prawie sześć milionów złotych kosztował w listopadzie szpital na warszawskim stadionie. Choć głównie trwał w gotowości i pomagał lżej chorym, a nie ratował najciężej chorych na COVID-19. Przestronny, pustawy i koszmarnie drogi w utrzymaniu. Ogromne były wydatki na samo zarządzanie.
czytaj więcej »Rośnie napięcie przed inauguracją prezydentury Bidena. Zatrzymany mężczyzna z bronią
Mężczyzna z bronią i setkami sztuk amunicji został zatrzymany w pobliżu amerykańskiego parlamentu. Miał fałszywą akredytację. Przed środową uroczystą inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie narasta napięcie. Jest coraz więcej żołnierzy, a coraz mniej przechodniów.
czytaj więcej »W krótkich spodenkach wybrali się na Babią Górę. 20 ratowników GOPR ruszyło na pomoc
To było od początku szaleństwo, a nie hartowanie. Grupa osób w krótkich spodenkach starała się, mimo mrozu, zdobyć szczyt Babiej Góry. Skończyło się na akcji ratunkowej 20 GOPR-owców. Kobieta, której temperatura ciała spadła do 26 stopni, trafiła do szpitala z odmrożeniami.
czytaj więcej »Aleksiej Nawalny zatrzymany po lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo
Aleksiej Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, został zatrzymany zaraz po wylądowaniu w stolicy Rosji - Moskwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 18 stycznia
W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią rozpogodzenia. Na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu. Temperatura wyniesie od -15 stopni Celsjusza na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 16 stycznia
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach. W Polsce ostro zaatakowała zima. W programie również o skokach Polaków z Zakopanem, zdobyciu K2 zimą i zamieszaniu w KRS. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Atak zimy w Polsce. Na drogach może być niebezpiecznie
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach - zima ostro zaatakowała w Polsce. Pękają rury ciepłownicze - z tego powodu marzną mieszkańcy nieogrzewanych mieszkań. Najbardziej marzną jednak bezdomni.
czytaj więcej »Transport 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero" został wstrzymany
Rząd wstrzymuje transport do szpitali 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero", czyli medyków. Wszystko do czasu, aż firma Pfizer przedstawi nowy harmonogram dostaw. Termin rozpoczęcia szczepień "grupy pierwszej", czyli seniorów, nie jest zdaniem rządu zagrożony. Podobnie jak szczepienie drugą dawką tych, którzy dostali już pierwszą.
czytaj więcej »Polscy skoczkowie drudzy w konkursie drużynowym w Zakopanem
Polska reprezentacja skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem. Początkowo była szansa, że zdobędzie nawet pierwsze miejsce. Jest więc sukces, ale w tym roku niestety bez radosnego szaleństwa na trybunach. Kibiców blokuje pandemia.
czytaj więcej »