Fakty - oglądaj online

Sztuka widzenia

"Nie spodziewałbym się, że życie w ciemności może być takie kolorowe"

Niewidomy pokazuje przedszkolakom, jak to jest, gdy nic się nie widzi. Dzieci najpierw się bawią, ale szybko rozumieją i uczą się pomagać.

- Kiedy dojrzewamy, kiedy jesteśmy coraz starsi, nie jesteśmy odporni na stereotypy, tworzą się w naszych głowach bariery. Przez to potem osoby sprawne same tworzą dystans w kontakcie z osobą niepełnosprawną - stwierdza Łukasz Baruch, przedstawiciel fundacji "Wygrajmy Razem".

Dlatego on zaczyna wcześniej. Pokazuje kilkulatkom, że świat można widzieć również węchem, smakiem, czy dotykiem.

Pan Łukasz dwanaście lat temu miał wypadek. W cztery miesiące świat na zawsze zniknął mu z oczu.

- Takim moim punktem odniesienia była dioda LED w telewizorze, czerwona, świecąca. Wstałem rano i już tej diody nie zobaczyłem. Wtedy już wiedziałem, że nie widzę - opowiada.

Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

Ma niespełna trzy lata i strasznie cierpi. Małego Karola zabija jego własny kręgosłup. Jest on nienaturalnie długi i wygięty, uciska narządy wewnętrzne, miażdży tchawicę i żołądek. Tę wyjątkowo rzadką wadę można operować, a amerykański profesor,...

Mąż i ojciec

Łukasz przestał widzieć w marcu. W czerwcu miał być ślub.

- Jeden z lekarzy zaprosił narzeczoną do gabinetu i powiedział, żeby się zastanowiła nad tym, czy chce ze mną być, bo ja prawdopodobnie nie będę miał renty i że bierze sobie ciężar na plecy - wspomina.

Zawziął się. Nie widząc nauczył się sprzątać i gotować. Ale to dla niego było za mało. Założył fundację, by pomagać takim, jak on i o takich jak on uczyć innych.

Już po tym, gdy stracił wzrok narzeczona została jednak jego żoną, a on - ojcem.

- Gdyby mi ktoś powiedział 12 lat temu, że tyle uda mi się zrobić bez tego wzroku, to na pewno bym nie uwierzył. Nie spodziewałbym się, że życie w ciemności może być takie kolorowe - stwierdza Łukasz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix