Fakty - oglądaj online

Sztuka widzenia

"Nie spodziewałbym się, że życie w ciemności może być takie kolorowe"

Niewidomy pokazuje przedszkolakom, jak to jest, gdy nic się nie widzi. Dzieci najpierw się bawią, ale szybko rozumieją i uczą się pomagać.

- Kiedy dojrzewamy, kiedy jesteśmy coraz starsi, nie jesteśmy odporni na stereotypy, tworzą się w naszych głowach bariery. Przez to potem osoby sprawne same tworzą dystans w kontakcie z osobą niepełnosprawną - stwierdza Łukasz Baruch, przedstawiciel fundacji "Wygrajmy Razem".

Dlatego on zaczyna wcześniej. Pokazuje kilkulatkom, że świat można widzieć również węchem, smakiem, czy dotykiem.

Pan Łukasz dwanaście lat temu miał wypadek. W cztery miesiące świat na zawsze zniknął mu z oczu.

- Takim moim punktem odniesienia była dioda LED w telewizorze, czerwona, świecąca. Wstałem rano i już tej diody nie zobaczyłem. Wtedy już wiedziałem, że nie widzę - opowiada.

Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

Ma niespełna trzy lata i strasznie cierpi. Małego Karola zabija jego własny kręgosłup. Jest on nienaturalnie długi i wygięty, uciska narządy wewnętrzne, miażdży tchawicę i żołądek. Tę wyjątkowo rzadką wadę można operować, a amerykański profesor,...

Mąż i ojciec

Łukasz przestał widzieć w marcu. W czerwcu miał być ślub.

- Jeden z lekarzy zaprosił narzeczoną do gabinetu i powiedział, żeby się zastanowiła nad tym, czy chce ze mną być, bo ja prawdopodobnie nie będę miał renty i że bierze sobie ciężar na plecy - wspomina.

Zawziął się. Nie widząc nauczył się sprzątać i gotować. Ale to dla niego było za mało. Założył fundację, by pomagać takim, jak on i o takich jak on uczyć innych.

Już po tym, gdy stracił wzrok narzeczona została jednak jego żoną, a on - ojcem.

- Gdyby mi ktoś powiedział 12 lat temu, że tyle uda mi się zrobić bez tego wzroku, to na pewno bym nie uwierzył. Nie spodziewałbym się, że życie w ciemności może być takie kolorowe - stwierdza Łukasz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 lutego

  Fakty z 27 lutego

  W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca osób jest monitorowanych. W programie powiemy również o ochronie zdrowia w kampanii prezydenckiej, o procesie prezydenta Sieradza, a także o poważnej kontuzji Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

  Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

  W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca jest monitorowanych. Wyższe uczelnie odwołują wyjazdy do Włoch, a minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecuje codzienne konferencje i apeluje do turystów, którzy nie mają objawów kaszlu, gorączki i duszności, aby nie udawali się na oddziały zakaźne.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

  Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

  Koronawirus SARS-CoV-2 pokonuje kolejne granice. W Arabii Saudyjskiej władze zamykają dla pielgrzymów Mekkę i Medynę. Do Izraela pierwszy przypadek przywiózł turysta wracający z Włoch. Pierwsze przypadki odnotowano także w Danii i Norwegii. Z kolei we Włoszech gubernator Lombardii poddaje się kwarantannie, bo wirusa ma jego najbliższa współpracownica.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 28 lutego

  Prognoza pogody na piątek 28 lutego

  W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze wystąpią opady śnieg i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 996 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, choć są osoby podejrzane i badane. W programie powiemy również o gospodarczych skutkach epidemii koronawirusa, o kolejnych przypadkach zakażenia, a także o kampanijnych obietnicach Andrzeja Dudy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

  "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

  Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Wirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, są osoby podejrzane i badane. Ile zrobiono testów, ile przygotowano łóżek i izolatek na oddziałach zakaźnych?

  czytaj więcej »
tvnpix