40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"

28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"
28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.09.2021 | 40 osób na "liście Sasina". "Nie daje kompetentnych, tylko daje swoich"Maciej Knapik | Fakty TVN

40 osób w państwowych spółkach jest powiązanych ministrem aktywów państwowych i wicepremierem Jackiem Sasinem - wynika z publikacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej", Radia ZET i Onetu. Z dochodzenia dziennikarzy również wynika, że minister Sasin część swojej kadry czerpie z podwarszawskiego Wołomina, czego przykładem może być nominacja dla Wojciecha Dąbrowskiego czy Ryszarda Madziara.

Rzecznik rządu Piotr Mueller na wtorkowej konferencji prasowej odniósł się do wspólnego śledztwa dziennikarzy "Gazety Wyborczej, Radia ZET i Onetu, które ujawniło długą listę nazwisk osób z rad nadzorczych i zarządów państwowych spółek związanych z politykami Zjednoczonej Prawicy.

- Te osoby, które są w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa, spełniają wszystkie wymogi - skomentował Mueller. Minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin desygnuje ludzi, bo ma prawo - słyszymy od rzecznika rządu. - Tylko przypomnę, że zgodnie z ustawa o zarządzaniu mieniem państwowym to jest kompetencja właśnie ministra - tłumaczył Mueller.

Nominanci Sasina

Minister Jacek Sasin część swojej kadry czerpie z podwarszawskiego Wołomina, gdzie sam kiedyś pracował. Takim przykładem może być nominacja dla Wojciecha Dąbrowskiego.

- Pracował w nas w spółce. Był wiceprezesem zakładu energetyki cieplnej, ale sam odszedł na własną prośbę, jak PiS wygrał wybory - przekazała w rozmowie z "Faktami" TVN Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina.

Teraz Dąbrowski jest prezesem Polskiej Grupy Energetycznej, której podlega kopalnia Turów. Dąbrowski w maju wyrażał nadzieję, że spór pomiędzy Polską a Czechami zostanie szybko zażegnany. Natomiast jest koniec września i kolejna runda rozmów zakończyła się fiaskiem, a Polska ma płacić pół miliona euro kary dziennie.

- To nie jest tylko kwestia jakiegoś towarzyskiego układziku, który tam dorwał się do kasy, ale strat, które ponosi Polska - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec. - Jeśli pniemy się po szczeblach kariery, to otaczamy się zaufanymi pracownikami - komentuje Przemysław Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrowersje wokół Ryszarda Madziara

Sprawa Turowa to w karierze prezesa Dąbrowskiego już kolejny kryzys. Poprzedni miał miejsce za czasów pierwszych rządów PiS-u. Polityk został wtedy wojewodą mazowieckim, ale na krótko, bo jechał rowerem pod wpływem alkoholu. Wtedy próbował go bronić sam prezes Jarosław Kaczyński.

Policja podejrzewała, że Dąbrowski dodatkowo chciał wyłudzić prawo jazdy. Polityk został uniewinniony, a zaufanie najwyraźniej wróciło. - Sasin nie daje kompetentnych, tylko daje swoich - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy. Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wołomina, o sprawie Dąbrowskiego mówi, że to nieprawda. Jednocześnie chwali innego nominata ministra Sasina - byłego burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara. - Mam o nim bardzo dobre zdanie, jako o dobrze zarządzającym wówczas urzędem - podkreśla Uściński. Innego zdania natomiast jest obecna burmistrz Wołomina. - Był pewniakiem i przegrał wybory samorządowe, i wtedy się zaczęło. Ulotki do mieszkańców pisał. Pomawiające, szkalują - mówi Elżbieta Radwan.

Madziar został prawomocnie skazany za pomówienie. Dostał tylko grzywnę, wiec pełni funkcje szefa gabinetu politycznego ministra Sasina, oraz członka rady nadzorczej Tauronu i Totalizatora Sportowego. Jego żona jest prezesem spółki córki spółki Skarbu Państwa. - Staramy się z tym jakoś walczyć - zwraca uwagę Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. Na liście ministra Sasina dziennikarze "Gazety Wyborczej", Radia ZET i Onetu umieścili 40 osób.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN