Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Jest akt oskarżenia w sprawie Marka Chrzanowskiego
  • Wasyl zasłabł w pracy, ciało znaleziono w lesie. Ruszył proces jego szefowej
Jest wezwanie

Szefowa Kancelarii Sejmu otrzymała wezwanie. "Ma ona obowiązek stawienia się przed sądem"

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska "może się stawić" przed sądem - mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Agnieszka Kaczmarska została wezwana przed Sąd Okręgowy w Olsztynie, bo nie wykonała sądowego postanowienia o udostępnieniu list poparcia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Sama wezwana uciekała w czwartek przed dziennikarzami.

Sędzia Juszczyszyn zaskarżył decyzję o odwołaniu z delegacji

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęła skarga sędziego Pawła Juszczyszyna na decyzję o...

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska była w czwartek w pracy. W swoim gabinecie przyjmowała urzędników i polityków PiS. Nie znalazła jednak nawet minuty, żeby osobiście odpowiedzieć na jedno proste pytanie: czy stawi się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, przed który została wezwana przez sędziego Pawła Juszczyszyna.

- Nie było na ten temat rozmowy - wytłumaczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Może się stawić - dodała, kiedy została zapytana o to, czy Agnieszka Kaczmarska musi się stawić przed sądem.

- Ma ona obowiązek stawienia się przed sądem, aby złożyć wyjaśnienia, dlaczego nie wykonała postanowienia sądu - podkreśla Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pouczenie

Agnieszkę Kaczmarską chce przesłuchać sędzia Paweł Juszczyszyn. To on zażądał od Kancelarii Sejmu RP przekazania list poparcia kandydatów na członków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Szefowa kancelarii odmówiła i stąd to wezwanie.

- Ale nie ma tam napisane "w charakterze świadka", więc nie wiem, w jakim charakterze szefowa Kancelarii miałaby pojechać. Jeśli będzie miała taką możliwość, bo przecież mamy w tym czasie posiedzenie Sejmu również, to pojedzie, a jeśli nie, to pojedzie pewnie przedstawiciel - powiedziała Elżbieta Witek.

Wezwanie trafiło na biurko szefowej Kancelarii Sejmu. Najwyraźniej przeczytała je również marszałek Elżbieta Witek. W wezwaniu jest podana data, godzina i miejsce: 24 stycznia, godzina 10, sala nr 131 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Jest podany cel wezwania, a na końcu pouczenie: za nieusprawiedliwione niestawiennictwo albo nieuzasadnioną odmowę złożenia zaznań może grozić grzywna do 5 tysięcy złotych. Sędzia może też zarządzić przymusowe sprowadzenie świadka w razie ponownego niestawiennictwa.

Szefowa Kancelarii Sejmu wezwana na rozprawę. "Odniosę się dopiero, jak będę miała dokumenty"

Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska twierdzi, że jeszcze nie dostała wezwania na...

- Oczywiście, może się nie stawić, tak jak można nie płacić podatków, można dokonywać czynów przestępczych, ale za to jest kara - tłumaczy sędzia Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Zawsze jest tak, że jeśli jest wezwanie sądu, to osoba wezwana powinna się stawić, chyba że są usprawiedliwione okoliczności - komentuje poseł PiS Marek Ast.

Zignorowany wyrok

Sprawy by nie było, gdyby marszałek Sejmu, tak jak w czerwcu nakazał to Naczelny Sąd Administracyjny, ujawniła listy poparcia kandydatów do KRS.

- Niewykonanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowi jedno z bardzo podstawowych naruszeń zasad państwa prawa - ocenia prof. Marek Safjan, sędzia TSUE.

- Ten, przepraszam bardzo, już w tej chwili upór, upór mimo istnienia rozstrzygnięć sądowych, które nakazują inne zachowanie, może wzbudzać największy krytycyzm. Ja bym powiedziała, że to jest po prostu sianie zgorszenia prawnego - komentuje prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.

Szefowa Kancelarii Sejmu swoje argumenty w tej sprawie będzie miała okazję przedstawić w sądzie w Olsztynie 24 stycznia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix