Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
 • Pytania o nadużycia w CBA. Z funduszu operacyjnego miały zniknąć miliony
 • Ciepła zima. Brak śniegu może mieć opłakane skutki dla rolników i sadowników
Bez poparcia?

"Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

Do sądu nie wyślą. Sędzia może w Warszawie obejrzeć listy poparcia do KRS

Za tydzień sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie z Olsztyna do Warszawy i w Kancelarii Sejmu będzie...

Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska po raz pierwszy zdecydowały się publicznie powiedzieć o tym, dlaczego wycofały swoje poparcie dla sędziego Macieja Nawackiego, członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Przez ostatnie dwa lata bardzo często myślałam o tej chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam - mówi Anna Pałasz, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.

- Uważam, że opinia publiczna, wszyscy Polacy, powinni wiedzieć, że taka sytuacja miała miejsce - dodaje Katarzyna Zabuska, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, poprosił obie kobiety o poparcie jego kandydatury. Początkowo obie się zgodziły. Refleksja, jak mówią, przyszła kilka godzin później, o czym - co bardzo ważne - tego samego dnia poinformowały sędziego Nawackiego.

- Ponieważ miałam wątpliwości co do konstytucyjności tego organu, stwierdziłam, że nie chcę brać w tym udziału w żadnej formie - tłumaczy swoją decyzję Anna Pałasz.

- To nie chodziło jakby o osobę Macieja wtedy. Myśmy dalej go lubili, szanowaliśmy, ufaliśmy. To chodziło o tę procedurę. O ten organ. Tę ustawę, na podstawie której wówczas on był tworzony - dodaje Katarzyna Zabuska.

"Uważam, że cofnęłam poparcie"

Szefowa Kancelarii Sejmu otrzymała wezwanie. "Ma ona obowiązek stawienia się przed sądem"

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska "może się stawić" przed sądem - mówi marszałek...

Anna Pałasz wyjaśnia, że kiedy kobiety chciały wykreślić swoje nazwiska z listy poparcia, to dowiedziały się od sędziego Nawackiego, że nie jest to możliwe, bo nie będzie mógł później tej listy użyć. Właśnie dlatego następnego dnia już na piśmie łącznie czworo sędziów z Olsztyna wycofało swoje poparcie.

Pismo sędzia Nawacki odebrał od nich osobiście, co potwierdził podpisem. Wszystko działo się tuż przed wyjazdem do Warszawy i zgłoszeniem jego kandydatury w Sejmie.

- On nam obiecał, że to oświadczenie o cofnięciu naszego poparcia dołączy do tej listy. Myśmy go o to prosili - mówi Katarzyna Zabuska.

Dzień później okazało się, że oświadczenie o wycofaniu podpisów do Sejmu jednak nie dotarło. W rozmowie z koleżankami sędzia powoływał się na opinię Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Powiedział, że w ministerstwie powiedziano, że nie można cofnąć tego raz udzielonego poparcia, ponieważ ustawa tego nie przewiduje - opowiada Anna Pałasz.

- Uważam, że jeśli cofnęłam swoje poparcie, zanim ta kandydatura została oficjalnie zgłoszona, zanim dokumenty został złożone w Sejmie, to mam prawo cofnąć takie poparcie - jest zdania Katarzyna Zabuska.

"Może brakować tych podpisów"

Z ujawnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pisma wynika, że Nawacki zebrał 28 podpisów. Po wycofaniu się aż czworga sędziów do wymaganych 25 podpisów brakowałoby mu jednego.

- Uważam, że może brakować tych podpisów - mówi Katarzyna Zabuska.

Sam sędzia Nawacki utrzymuje, że jego kandydatura została zgłoszona prawidłowo, choć od miesięcy - również za sprawą sporu z sędzią Pawłem Juszczyszynem z Olsztyna - robi bardzo wiele, żeby ujawnienie list poparcia zablokować.

Sędzia Katarzyna Zabuska uważa, że na liście cały czas znajduje się jej podpis, bo przecież sama fizycznie go nie skreśliła, a oświadczenie o cofnięciu poparcia nie zostało dostarczone do Sejmu. Dodaje także, że jej zdaniem Maciej Nawacki nie mógł się w związku z tym powoływać na jej poparcie.

Obie sędzie są za odtajnieniem pełnych list.

Sędzia Paweł Juszczyszyn w tej sprawie przyjedzie we wtorek z Olsztyna do Kancelarii Sejmu.

Sędzia Nawacki nie chciał całej sprawy komentować. Ekipę "Faktów" TVN poinformował, że przebywa na urlopie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
yoneco
yoneco

Tak postępująca pani sędzina nie jest poważna. Czy też taka zmienna jest przy wydawaniu wyroków sądowych? Z dala od takich sędziów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lot 2
   Lot 2

   Komentarze wróciły? A łyżka mówiła, niemożliwe.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Mariolaiyxe
     Mariolaiyxe

     KLAMSTWO MA KROTKIE NOZKI PANIE NAWACKI.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 21 kwietnia

        Fakty z 21 kwietnia

        Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę ogłosił zmiany w obostrzeniach, które obejmą 11 województw. W programie powiemy również o zmianach w programie szczepień, o sprawie sędziego Igora Tulei, a także o zbiórce pieniędzy dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

        czytaj więcej »
       • Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgodnów w Europie

        Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgodnów w Europie

        W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe. Otwarte zostaną salony fryzjerskie i salony kosmetyczne. W pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - obostrzenia pozostają bez zmian. Choć dane o nowych zakażeniach pokazują, że z każdym tygodniem sytuacja w Polsce jest coraz lepsza, to wciąż niepokoi wysoka liczba zgonów. Według najnowszego raportu WHO Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgonów w Europie.

        czytaj więcej »
       • "Za praworządność warto zapłacić każdą cenę"

        "Za praworządność warto zapłacić każdą cenę"

        Jej działalność zawiesił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a Sąd Najwyższy kwestionował jej legalność, ale to właśnie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego miała w środę zdecydować o ewentualnym doprowadzeniu siłą do prokuratury sędziego Igora Tulei. Wcześniej sąd apelacyjny orzekł, że sędziego wciąż chroni immunitet.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na czwartek 22 kwietnia

        Prognoza pogody na czwartek 22 kwietnia

        W czwartek w kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Kaszubach, Mazurach i Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach burzowych do 70 kilometrów na godzinę, z kierunku zachodniego.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 20 kwietnia

        Fakty z 20 kwietnia

        Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 9246 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 601 osób. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. W programie powiemy również o dzielącym Zjednoczoną Prawicę temacie OFE, o nowych informacjach w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry do Warszawy, a także o tragicznym wypadku na S8. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

        czytaj więcej »
       • Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień

        Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień

        Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 9246 nowych zakażeniach koronawirusem. Trzecia fala epidemii opada, ale za jej przebieg płacimy dramatycznie wysoką cenę. Zmarło 601 osób. We wtorek rząd przedstawił nowy harmonogram rejestracji na szczepienia.

        czytaj więcej »
       tvnpix