Fakty - oglądaj online

Kontrowersyjny patronat

Patronat Narodowy nad rocznicą Brygady Świętokrzyskiej. Dzieci żołnierzy AK protestują

Prezydent nie zmienił decyzji, pomimo oficjalnego listu napisanego przez dzieci oficerów Armii Krajowej. Jego autorzy ostro skrytykowali objęcie patronatem obchodów rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej, która w czasie wojny kolaborowała z hitlerowcami. Uroczystości odbędą się 11 sierpnia.

Patronat prezydenta budzi kontrowersje. Chodzi o Brygadę Świętokrzyską

Po obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szykują się obchody rocznicy powstania...

- To jest sprawa, którą powinien w swoim sumieniu prezydent rozstrzygnąć - uważa Piotr Rachtan, syn porucznika AK Zdzisława Rachtana, pseudonim "Halny". Inicjatywa napisania listu do prezydenta Dudy wyszła od niego. - To jest po prostu niedopuszczalne. Gdyby on to objął patronatem honorowym, to pal sześć, bo to jest jego honor wtedy narażony, ale Patronat Narodowy angażuje nas wszystkich - przekonuje Piotr Rachtan.

Pani Teresa Piwnik to córka żołnierza Armii Krajowej Józefa Piwnika, pseudonim "Topola". - Nie można zostawić tego bez reakcji - podkreśla.

List do prezydenta

W sumie sześć osób podpisało list otwarty, w którym jest wyrażona dezaprobata wobec decyzji prezydenta.

"Nie rozumiemy, jak można patronować rocznicy powołania kolaboranckiej formacji zbrojnej, co oznacza aprobatę jej celów i metod walki" - czytamy.

"Nasi ojcowie walczyli z hitlerowcami, bo tak pojmowali swój obowiązek wobec Ojczyzny. Niewyobrażalna była dla nich jakakolwiek współpraca z okupantami. Rząd polski w Londynie był dla nich rządem Rzeczypospolitej. Odłam NSZ, który stworzył Brygadę Świętokrzyską, legalnego rządu nie uznawał" - to kolejny fragment listu.

Prezydent uczci pamięć Brygady Świętokrzyskiej. "Decyzja kontrowersyjna"

Prezydent Duda uczci pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej. W PiS słychać, że to należny hołd,...

- Mówić o tym trzeba, ale właśnie w stosownym kontekście, a nie nagle czcić rocznicę powstania - tłumaczy Teresa Piwnik.

Prezydent dotychczas nie zmienił decyzji podjętej na wniosek szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. On sam, ani prawdopodobnie żaden z jego ministrów, w obchodach udziału jednak nie weźmie.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski w rozmowie z "Faktami" TVN przekonywał, że działania Brygady Świętokrzyskiej budzą negatywne emocje w dużej mierze za sprawą powojennej komunistycznej propagandy. Jako przykład zasług brygady Wojciech Kolarski podał wyzwolenie kobiecego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. - Te wielkie emocje są też efektem czarnej legendy, która obowiązywała w PRL-u - podkreślił sekretarz stanu.

Różni wrogowie, różne spojrzenia

List amerykańskich senatorów w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce

Większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo...

Historycy, rozmówcy "Faktów" TVN, nie oceniali trudnych w czasie wojny wyborów pojedynczych żołnierzy, ale polityczne decyzje dowództwa brygady, które były podejmowane wbrew polskiemu państwu podziemnemu.

- Dla NSZ wrogiem numer jeden byli komuniści - stwierdził profesor Czesław Brzoza, który bada historię Brygady Świętokrzyskiej od wielu lat. - Wykorzystywali jednego wroga do tego, żeby walczyć z wrogiem, którego uważali za znacznie groźniejszego i znacznie większego - dodał.

W liście do prezydenta czytamy o kilku akcjach, które dla dzieci oficerów AK są dowodem na "kolaborację z nazistami". "24 sierpnia żołnierze brygady zabili 2 AL-owców i gajowego, żołnierza Armii Krajowej. W kilku potyczkach zabito kilkudziesięciu partyzantów Armii Ludowej oraz skoczków i partyzantów sowieckich. Grupę AL-owców przekazano w ręce gestapo" - napisali.

- Bardzo gorąco zachęcam do tego, żeby wczuć się w tamtą sytuację - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, który w lutym 2018 r. podczas wizyty w Niemczech złożył kwiaty na grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej. - Ja rozumiem oczywiście, że są ośrodki, które starają się prezentować punkt widzenia taki, jaki pasuje najbardziej lewicowym czy postkomunistycznym poglądom na tę sprawę drugiej wojny światowej - dodał.

W 2017 roku uchwałę upamiętniającą Narodowe Siły Zbrojne, w której wspomniano m.in. Brygadę Świętokrzyską, przez aklamację przyjęli zarówno politycy PiS, jak i Platformy Obywatelskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
j1940
j1940

Przysłowie głosi:"Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci kim jesteś". Prezydent Duda czcząc pamięć bandziorów i kolaborantów nie zasługuje na szacunek. Przykre, ale to nie mój prezydent, chociaż jest prezydentem mojego kraju.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   matiga
   matiga

   Cieszę się, że przyjaciel mojej Rodziny nie żyje. Bandyci z brygady zamordowali Jego ojca w Rakowie. Powód - był uczciwy.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 3 grudnia

      Fakty z 3 grudnia

      Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

      czytaj więcej »
     • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

      Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

      Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

      czytaj więcej »
     • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

      Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

      Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

      czytaj więcej »
     • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

      "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

      Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

      czytaj więcej »
     • "Teleporada to jest taki substytut"

      "Teleporada to jest taki substytut"

      Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

      Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

      Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 2 grudnia

      Fakty z 2 grudnia

      Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

      czytaj więcej »
     • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

      Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

      W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

      czytaj więcej »
     tvnpix