Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"

20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wolne media to wolni ludzie i wolna Polska. Wiedzą o tym setki tysięcy Polaków, co było widać w niedzielę na ulicach ponad stu miast w kraju. Pod apelem w sprawie zawetowania przez prezydenta lex TVN podpisało się już niemal dwa i pół miliona osób.

W poniedziałek reporterka TVN24 chciała zadać pytanie ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu w sprawie lex TVN, niestety bezskutecznie. - Proszę pani, myśmy tu przyszli w sprawie Marka Chagalla, a nie pani problemów - odpowiedział Gliński.

APEL W OBRONIE TVN

Reporterka zwróciła uwagę, że pod apelem o zawetowanie ustawy przez prezydenta podpisały się ponad dwa miliony osób. Ktoś z osób towarzyszących ministrowi kultury odparł, że "w tym Józef Stalin". Porównywanie sympatyków TVN-u do Stalina, tyrana i mordercy, jest obraźliwe, choć rozbawiło to ministra Glińskiego.

W niedzielę w całej Polsce odbyły się protesty z żądaniem weta od prezydenta Andrzeja Dudy wobec lex TVN, czyli prawa, które uderza w całkowicie niezależną od władzy telewizję. Niezależną, bo należącą do amerykańskiego koncernu, na który ani PiS, ani inni polscy politycy, nie mają żadnego wpływu.

Wszystko wskazuje więc, że właśnie o ten wpływ chodzi. Mówił o tym na początku lipca poseł Marek Suski.

Lex TVN ma doprowadzić do zmiany właściciela. - To stwarza poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce - ocenia działania władz Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska jest krytycznie nastawiona do ustawy, ale mimo tego Marek Suski twierdzi, że lex TVN ma ochraniać Unię Europejską. - Krótko mówiąc: bronimy interesów Unii - przekonywał polityk w programie "Graffiti" w Polsat News.

Poseł Suski jest twarzą lex TVN i twierdzi, że w Polsce nie ma równowagi w mediach. - Nie ma silnych mediów, które byłyby mediami takimi, które wspierałyby rząd - mówił Suski w Polsat News.

Media nie są od tego, żeby wspierać rząd - mówiono na niedzielnych protestach.

- Przyszedłem, żeby bronić pilota telewizyjnego. Nie będą nam mówić co mamy naciskać, co mamy oglądać - mówił podczas manifestacji Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Głos premiera

Do sprawy lex TVN odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że nowelizacja ustawy jest "doszczegółowieniem przepisów, które były omijane".

Przepisy były i są przestrzegane. Ponadto argument, że chodzi o obronę polskich mediów przed przejęciem przez wrogie dyktatury czy kartele narkotykowe - o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosi się do sytuacji, która po prostu nie ma miejsca.

Na protestach w obronie TVN i innych wolnych mediów pojawili się też politycy opozycji.

- Żadne media - i to jest kwestia fundamentalna dla demokracji - nie mogą zostać podporządkowane władzy - mówił Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- My dzisiaj tu jesteśmy w obronie wolnych mediów i wolnego słowa - podkreślał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

- Oni tych wolnych mediów nie chcą, bo boją się prawdy - alarmował Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej.

Lex TVN trafiło do prezydenta

Lex TVN trafiło już do prezydenta Andrzeja Dudy. - Czekamy na jego decyzję - mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent i jego otoczenie już w latem sugerowali weto w sprawie ustawy. Część polityków przypuszcza, że prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Za miesiąc, dwa, trzy miesiące nagle się okaże, że znowu z dnia na dzień ustawa jest wyjęta przez Trybunał - mówi prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Opozycja donosi do prokuratury na posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - zdaniem polityków kierujący pracami komisji naruszyli prawo, bo lex TVN był procedowany bez zachowania terminów.

- Jest to przekroczenie uprawnień, które jest przestępstwem - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

To już kolejne doniesienie w sprawie polityków PiS. Poprzednie dotyczyły nieuzasadnionej - zdaniem opozycji - reasumpcji głosowania, gdy PiS-owi zabrakło większości przy lex TVN. Tyle że szefem prokuratury jest Zbigniew Ziobro, który jest częścią obozu władzy i głosował za przyjęciem lex TVN.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS