Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"

06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"
06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W tym tygodniu Sejm ma zająć się projektem zmian w Prawie oświatowym - projekt ten określany jest potocznie jako lex Czarnek. Nowe przepisy mają dać kuratorom większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i decydowanie o zajęciach dodatkowych. W poniedziałek w Sejmie opozycja zorganizowała wysłuchanie publiczne w tej sprawie, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz eksperci.

Zaproponowana zmiana przepisów oświatowych zakłada wzmocnienie roli kuratorów wobec szkół. Kurator to podwładny ministra edukacji i nauki, a minister Przemysław Czarnek projekt zachwala. - Chcę zabezpieczyć prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami - powiedział dziennikarzom.

W poniedziałek w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy. Z dyskusji wynika, że proponowane zmiany ograniczą władzę rodziców.

Uczniowie i uczennice, rodzice oraz pracownicy i działacze oświatowi rozmawiali o tym, jak będzie wyglądała szkoła, gdy władzę w niej przejmie kurator. - Jego władza jest tutaj absolutna, jest to władza polityczna - oceniła prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

- Jeżeli kurator się uprze, to wyrzuci dyrektora ze szkoły i wsadzi tam kogoś, kto się wczoraj do PiS-u zapisał - powiedział Olgierd Porębski z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Izabelinie.

Zajęcia dodatkowe pod nadzorem

Projekt zmian w Prawie oświatowym, nazywany potocznie lex Czarnek, już działa mrożąco. - Centralizacja, kontrola, nakazy, zakazy i straszenie - wymieniał w Sejmie Zygmunt Puchalski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Obecnie zajęcia dodatkowe odbywają się, gdy zaproponuje je szkoła i zgodzą się na nie rodzice. Lex Czarnek to zmieniłby. - Rodzice mogą zgodzić się na zajęcia, które są realizowane w szkole, natomiast może je zablokować kurator - zwróciła uwagę Iga Kazimierczyk z Fundacji "Przestrzeń dla edukacji".

Gdy zmieni się prawo, zajęcia odbędą się tylko, jeśli w trwającej minimum dwa miesiące procedurze zgodę wyda kurator.

- My sobie tego nie życzymy, żeby urzędnik partyjny nam mówił, na jakie zajęcia możemy wysłać dzieci - powiedział Olgierd Porębski.

Głos uczniów

Podczas wysłuchania publicznego w Sejmie głos w sprawie propozycji MEiN zabrali także uczniowie.

- Gdyby nie szkoła i to, że w mojej szkole były organizacje pozarządowe, które prowadziły zajęcia w ramach wiedzy o społeczeństwie, to być może dzisiaj nie miałabym odwagi, żeby tutaj do państwa mówić - powiedziała na wysłuchaniu publicznym Zuzanna Karcz, przedstawicielka uczniów i uczennic.

- O takiej kontroli, o zastraszaniu, o centralnym zarządzaniu państwem, edukacją, o propagandowych treściach w edukacji - o tym wszystkim opowiadał mi tata, kiedy opowiadał o latach 80. i o tym, jak zwalczano komunizm - powiedziała Anna Maziarska, przedstawicielka uczniów i uczennic.

Projektem zmian Prawa oświatowego Sejm ma się zająć już w tym tygodniu. - To jest tak naprawdę zamach na nas wszystkich, na przyszłość Polski - powiedział Zygmunt Puchalski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Swojej przyszłości w polskiej szkole nie wyobraża już sobie Leszek Olpiński, nauczyciel fizyki i etyki z 20-letnim stażem. To będzie jego ostatni rok szkolny. Podjął decyzję, że odchodzi z zawodu. - Czuję się uwolniony od wpływu polityki, wpływania na to, co mamy mówić, jak mamy mówić, co mamy uczyć, o czym mamy uczyć - powiedział.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS