Uwaga na leki, kiedy panuje upał. Nie zawsze widać efekty rozkładu

21.06.2019 | Uwaga na leki, kiedy panuje upał. Nie zawsze widać efekty rozkładu
21.06.2019 | Uwaga na leki, kiedy panuje upał. Nie zawsze widać efekty rozkładu
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.06.2019 | Uwaga na leki, kiedy panuje upał. Nie zawsze widać efekty rozkładuMarek Nowicki | Fakty TVN

Redaktor naczelny pisma dla aptekarzy przez internet zamówił czopki. Dotarły w stanie płynnym. To był tylko paracetamol, ale inne podgrzane leki mogą być bardzo niebezpieczne. Szkodliwe reakcje mogą zachodzić w każdej temperaturze wyższej niż pokojowa, a ich efekty nie zawsze widać.

Łukasz Waligórski, redaktor naczelny magazynu "Mgr.farm", zamówił leki w kilku aptekach. Dotarły do niego w stanie rozkładu z powodu panujących w Polsce upałów. Waligórski zmierzył temperaturę w otrzymanych paczkach. W jednej było dwadzieścia siedem stopni Celsjusza, w innej ponad trzydzieści.

- Faktycznie okazało się, że w jednym z przypadków czopki, które zamówiliśmy, czopki z substancją przeciwbólową, przyjechały rozpuszczone. Po próbie wyjęcia ich z foremki okazało się, że one wprost wypływały - mówi Łukasz Waligórski.

W paczkomatach jest jeszcze gorzej - w nich temperatury przekraczają nierzadko czterdzieści stopni Celsjusza.

Wszystko odbywa się jednak zgodnie z prawem: apteka internetowa, przyjmując zamówienie od pacjenta, po prostu pakuje leki w zwykłe kartony i zamawia kuriera.

Kto jest odpowiedzialny?

- My wysyłamy tylko do 25 stopni - zapewnia pracujący w jednej z aptek technik farmaceutyczny Łukasz Miecznikowski. Kto zatem odpowiada potem za temperaturę w paczce? - Trudne pytanie - przyznaje.

Zgodnie z prawem odpowiada apteka, ale apteki podpisują umowy z firmami kurierskimi, w których to kurierzy zobowiązują się do przewozu leków w temperaturze bezpiecznej, czyli poniżej 25 stopni Celsjusza. Problem polega na tym, że nikt tego nie kontroluje.

- Okazuje się, że na pełne sprawdzenie tych wszystkich sklepów inspekcja farmaceutyczna potrzebowałaby około 1200 lat, co wskazuje na to, że ten rynek jest absolutnie niekontrolowany - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Nie zawsze widać zmiany

Leki z gorąca rozkładają się nie tylko w samochodach kurierskich i paczkomatach, ale też w blaszanych kioskach. Na dworze jest trzydzieści stopni Celsjusza, w środku kiosku tabletki przeciwbólowe przyklejone do gorącej szyby. Piekło bez klimatyzacji.

- Szefowa ma zamiar tutaj zamontować klimatyzator, ale kiedy to nastąpi, nie mam pojęcia - mówi pracowniczka kiosku.

W aptekach to nie do pomyślenia - tam wszystko jest pod kontrolą, w temperaturze poniżej dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Część jest nawet schładzana w lodówkach. Na wynos pacjent może dostać termoizolacyjną torebkę.

- Wysoka temperatura jest generalnie katalizatorem większości reakcji chemicznych rozkładu. Dlatego bardzo możliwe, że część tych zmian, które zachodzą w lekach przechowywanych w za wysokich temperaturach, po prostu nie widzimy i nie jesteśmy pewni, czy te leki są nadal bezpieczne - informuje Łukasz Waligórski.

Leki uszkodzone przez wysoką temperaturę mogą na pierwszy rzut oka wyglądać tak samo - nie pokruszą się i rozpuszczą od razu. Mogą jednak być groźne dla zdrowia i życia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS