Lekarze i pielęgniarki z pierwszej linii frontu nierzadko rezygnują. "Mówią, że nie dają rady"

09.01.2022 | Lekarze i pielęgniarki z pierwszej linii frontu nierzadko rezygnują. "Mówią, że nie dają rady"
09.01.2022 | Lekarze i pielęgniarki z pierwszej linii frontu nierzadko rezygnują. "Mówią, że nie dają rady"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.01.2022 | Lekarze i pielęgniarki z pierwszej linii frontu nierzadko rezygnują. "Mówią, że nie dają rady"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Oklaski dla lekarzy, podziękowania za codzienne zmaganie się z pandemią - tego już właściwie nie ma, bo pandemia nam spowszedniała. Koronawirus wciąż jest, atakuje i zabija. Kolejne osoby zakażają się i walczą o życie. Ratują ich lekarze - coraz bardziej zmęczeni. Pomagają im pielęgniarki - których coraz częściej brakuje.

Na oddziale w Bolesławcu jest tak jak na każdym innym oddziale zakaźnym. Każdy dzień to walka na pełnych obrotach. Już drugi rok. - My się staramy w wolnych chwilach albo rozmawiać między sobą i troszkę żartować, żeby jakoś rozładować napięcie, a z drugiej strony wykorzystać też praktycznie każdy moment na to, żeby wyciągnąć nogi na kanapie i chwilę się przespać - mówi Artur Nahorecki, kierownik oddziału covidowego szpitala w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.

- Medycy są w dużo cięższej sytuacji, dużo jest trudniej, dużo jest więcej zgonów, dużo jest więcej zachorowań, dużo więcej jest po prostu pracy - wylicza Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu.

Oklaski towarzyszące walce z pierwszą falą pandemii przebrzmiały, choć lekarze, pielęgniarki, opiekuni medyczni i ratownicy są z pacjentami nieustająco. Pomagają pacjentom, którzy przeżyli najgorsze, ale nie mogą zostać odwiedzeni przez członków rodziny. Są na pierwszej linii frontu i nie mają szans na przerwę.

- Ponieważ ciągle jest tak dużo chorych i tak dużej liczbie chorych my musimy pomagać i ciągle przed nami są kolejne fale, więc to jest największa bezsilność - wyjaśnia doktor Magdalena Wiśniewska, kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie.

Brakuje pielęgniarek

Doktor Beata Osińska dziś przez walkę z COVID-19 czuje się starsza o co najmniej pięć lat. - Gros z naszych kolegów po przejściu fali covidowej odchodzi na emerytury. Mówią, że nie dają rady. Oni już nie mają siły na to, żeby podejmować tę rękawicę i walczyć z covidem - wyjaśnia Beata Osińska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

W wieku emerytalnym jest co piąty lekarz lub lekarka. Sami potrzebują pomocy. Świeżej krwi w pielęgniarstwie - tak jak dziś - nie brakowało jeszcze nigdy. - Przysyłają po prostu do nas prawo wykonywania zawodu i zrzekają się go - mówi Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Od salowej po profesora - to na ich barkach jeszcze jakoś trzyma się system. Można im pomóc. Wystarczy się zaszczepić. Inaczej czeka nas fala za falą.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS