Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Zoo w Poznaniu zaopiekowało się pumą Nubią. Dyrektorka otrzymuje nienawistne mejle i groźby
  • Oto prototypy polskich samochodów elektrycznych. Świat poznał markę Izera
W kleszczach

Pacjenci trafiają na oddział i "często okazuje się, że to nie jest COVID, tylko kleszczowe zapalenie mózgu"

Nieprawdą jest, że kleszcze atakują, skacząc na nas z drzew, bo po prostu w ogóle nie skaczą. Prawda, że pijąc naszą krew, mogą powiększyć się o kilkaset procent. Natrafić na nie możemy w lesie, na łące, ale też w mieście. Zwłaszcza o tej porze roku.

Telefony przyciągają kleszcze? "Promieniowanie może być dla nich atrakcyjne"

Nie bierz telefonu do lasu, bo możesz przyciągnąć kleszcze. Brzmi dziwnie, ale są na to badania...

Przyczepiają się nie wiadomo kiedy, często odpadają niezauważone i dopiero wędrujący po ciele rumień jest dowodem na to, że kontakt z kleszczem był.

- One są w tej chwili wszędzie. Teraz niestety trzeba uważać w każdym miejscu. Nawet w Warszawie w parku. Oprócz pandemii mamy inne problemy - mówi Barbara Maliszewska, turystka z Warszawy.

Wraz z wakacjami i narodowym rozluźnieniem po kwarantannie na SOR-ach, w przychodniach, w gabinetach lekarzy rodzinnych liczba pacjentów ukąszonych przez kleszcza zaczęła niepokojąco rosnąć. Oznacza to też wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

W miastach, w których oprócz zakaźnych szpitali jednoimiennych nie ma innych oddziałów zakaźnych, może pojawić się problem. W Łodzi odsyłają do Bełchatowa, w Białymstoku na neurologię.

- Problem jest nie tyle w łóżkach szpitalnych, ile w personelu, bo teraz mamy personel dedykowany do pracy tylko z pacjentami z COVID, który nie powinien pracować z innymi pacjentami i tutaj czekamy na jakieś zmiany - tłumaczy profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ponad 50 procent łóżek przeznaczonych wcześniej dla chorych z powodu koronawirusa jest już wolnych dla chorych na inne choroby zakaźne

- Musimy leczyć wszystkich pacjentów. Tu nie wymaga się żadnych zmian w prawie po to, żeby leczyć pozostałych pacjentów. Oddziały zakaźne są po to, żeby leczyć wszystkich pacjentów z chorobami zakaźnymi - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Najważniejsza jest profilaktyka

Tysiące zachorowań, brak skutecznej szczepionki. Kleszcze atakują nie tylko w lasach

Od początku roku do połowy kwietnia odnotowano blisko 3,4 tysiąca przypadków boreliozy - to dane...

Boreliozie, zapaleniu mózgu i COVID-owi zwykle towarzyszy gorączka.

- Pacjent ma gorączkę. Wtedy może paść podejrzenie, że jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 i wtedy trafia na oddział pod tym hasłem. W trakcie pobytu często okazuje się, że to nie jest COVID, tylko właśnie kleszczowe zapalenie mózgu - mówi profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W Szczecinie rozwiązali problem z kleszczami z marszu. Zakaźnicy z oddziału dla chorych na COVID-19 nie mają problemu z leczeniem innych chorych. Dezynfekują się i częściej zmieniają odzież ochronną. To wydaje się najzdrowsze podejście. Co roku na boreliozę zapada w Polsce ponad 20 tysięcy osób, na kleszczowe zapalenie mózgu kilkaset. Na kleszczowe zapalenie mózgu lekarstwa nie ma, ale jest szczepionka.

- Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz musi być zakażony i nie każde ukąszenie przez kleszcza musi powodować rozwój zakażenia - tłumaczy Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wszystkim zalecana jest profilaktyka. Po każdej wyprawie do lasu, na łąkę, do parku czy ogródka najlepiej w pierwszej kolejności wziąć prysznic.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix