Fakty - oglądaj online

Senat po nowemu?

Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje

Opozycja nie ma jeszcze stabilnej większości, ale musi być gotowa na przejęcie władzy w Senacie. Po rozmowach liderów są już pierwsze nieoficjalne decyzje, kto może być kim w nowym Senacie. Marszałek dla Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkowie dla PSL, SLD, PiS i PO. Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki.

KO też składa protesty wyborcze. "Mają charakter merytoryczny, w odróżnieniu od PiS-owskich"

Koalicja Obywatelska złożyła do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące głosowania w...

Gdyby nie PiS, to możliwe, że opozycja wciąż kłóciłaby się o stanowiska w Senacie. Dzięki wnioskowi PiS o ponowne przeliczenie głosów opozycja jest zjednoczona jak nigdy przedtem.

- W tej brutalnej i manipulacyjnej rzeczywistości mamy do czynienia z podważaniem wyników wyborów do Senatu. (...) Będziemy wspólnie bronić polskiej demokracji i praworządności - powiedział we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się we wtorek z liderami opozycyjnych partii, które wprowadziły senatorów do parlamentu, czyli z szefami SLD i PSL.

- To były rozmowy bardziej o sprawach zasadniczych, czyli o obronie głosu Polaków - zdradził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- Udało się doprowadzić do tego, że strona demokratyczna ma w Senacie większość, to trzeba za wszelką cenę tej większości bronić - ocenił Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

Pewni niezależni

Partie opozycyjne mogą być pewne senatorów niezależnych. Stanisław Gawłowski należy do Platformy Obywatelskiej, choć startował z własnym komitetem wyborczym. Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski nie mają wątpliwości, po której stronie stanąć. - Jeśli zostaniemy rozbici, to monopol władzy będzie utrzymany - podkreśla Wadim Tyszkiewicz.

Nieoficjalnie wiadomo, że senatorowie niezależni powołają wspólny klub senacki wraz z senatorami PSL, o nazwie Klub Niezależnych i Ludowych Senatorów. Mają ściśle współpracować z Koalicją Obywatelską i SLD.

"Wybierają ostatni możliwy termin, aby zyskać więcej czasu na przekupywanie senatorów"

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada. Prezydent już zdecydował, a...

- PiS powiedziało sobie tak: nie udało nam się nikogo skaptować z większości senackiej, musimy próbować osiągnąć tę większość innymi metodami - mówi Jan Filip Libicki, wybrany na senatora z poparciem KW PSL.

Właśnie Jana Filipa Libickiego Prawo i Sprawiedliwość próbowało przekonać do zmiany barw. Jan Filip Libicki zdecydowanie odmówił. Odmówił też wybrany na senatora Tomasz Grodzki, któremu PiS miało oferować tekę ministra zdrowia.

PiS zaprzecza i twierdzi, że żadnej korupcji politycznej nie było. Obozowi rządzącemu nie udało się jednak nikogo przekonać do przejścia na ich stronę, więc teraz liczy, że opozycja się jednak podzieli, obsadzając stanowiska w Senacie. Poseł PiS Jan Mosiński wątpi, aby jakiś kandydat na marszałka Senatu uzyskał poparcie wszystkich opozycyjnych senatorów.

Giełda nazwisk

Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki. Senator z bogatym doświadczeniem parlamentarnym, brat zmarłego w Smoleńsku Arkadiusza "Arama" Rybickiego. Senatorowie niezależni nie wykluczają poparcia kandydatury Sławomira Rybickiego. Mają tylko jedno życzenie.

- Żeby to były uzgodnienia wszystkich stron - mówi Wadim Tyszkiewicz.

- Kandydatura, która będzie uwzględniona przez senatorów wybranych z list opozycyjnych, a jednocześnie będzie taką kandydaturą gwarantującą dobrą jakość pracy Senatu, absolutnie ma szansę uzyskać poparcie senatorów niezależnych - uważa Krzysztof Kwiatkowski, wybrany na senatora były prezes NIK.

Na razie to tylko przymiarki, ale prezydium Senatu może wyglądać następująco:

  • Marszałek Senatu Sławomir Rybicki, wybrany na senatora z poparciem Koalicji Obywatelskiej,
  • Wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy: Gabriela Morawska-Stanecka,
  • Wicemarszałek Senatu z ramienia PSL: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki,
  • Wicemarszałek Senatu z ramienia PiS: Stanisław Karczewski,
  • Wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Barbara Zdrojewska.

   Możliwe, że wicemarszałkiem będzie też któryś z senatorów niezależnych.

   Wybrany na senatora z poparciem KO Krzysztof Brejza ma dostać przewodnictwo senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a niezależny Krzysztof Kwiatkowski - przewodnictwo Komisji Ustawodawczej.

   W senacie niezwykle wpływowa i prestiżowa jest Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Niewykluczone, że przewodnictwo w niej dostanie niezależna senator Lidia Staroń, która weszła do Senatu z poparciem własnego komitetu i nie opowiedziała się ani po stronie opozycji, ani PiS.

   Decyzje w sprawie stanowisk w Senacie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

   Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

   Dowiedz się więcej...

   Komentarze (4)

   Dodaj komentarz do artykułu
   domyślny avatar
   Zaloguj się, aby dodać komentarz
   Dodaj komentarz do artykułu
   domyślny avatar
   • Udostępnij komentarz w:
   • ikona twitter
   • ikona facebook
   • ikona google plus
   publikuj
   Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
   Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
   Night King

   nikczemny wice z jakiego powodu,zalgany czlowieczek,inni maja pracowac dla idei a on za darmo-nigdy i latal z rodzinka samolotem w te i we...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dgen

     Gawłowski na marszałka.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Dothan

       na tym straci cały naród teraz będą się tylko sprzeczali przez 4 lata. przez 4 lata stoimy znowu w miejscu.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Światowit

         Rybicki? Nie jest to dobry kandydat, znacznie lepszy jest Borusewicz.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty z 12 listopada

            Fakty z 12 listopada

            Marszałkiem Sejmu została wybrana posłanka PiS Elżbieta Witek, a marszałkiem Senatu - senator KO Tomasz Grodzki. Opozycja triumfuje w izbie wyższej. W programie powiemy także o rozwoju sytuacji wokół Teatru Bagatela, gdzie aktorki miały być molestowane przez dyrektora. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

            czytaj więcej »
           • Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

            Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

            Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

            czytaj więcej »
           • Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

            Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

            Australia płonie. Ogień szalejący w południowo-wschodniej części kraju wymyka się spod kontroli, dotarł już do przedmieść Sydney. Straż pożarna mówi, że zbliża się kolejny front gorącego powietrza. W kłębach dymu znika jeden z najbardziej niezwykłych lasów na świecie.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na środę 13 listopada

            Prognoza pogody na środę 13 listopada

            W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

            czytaj więcej »
           • Fakty z 11 listopada

            Fakty z 11 listopada

            W niedzielę Polacy świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach z tej okazji odbyły się uroczystości. W programie także o przygotowaniach do uroczystego rozpoczęcia posiedzenia nowo wybranego parlamentu, o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, o zatrzymaniu rosyjskiego historyka, a także zmniejszającej się liczbie wykonywanych przeszczepów. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

            czytaj więcej »
           tvnpix