Fakty - oglądaj online

Jasny sygnał dla "delfinów". Kto liczy się w walce o schedę po Jarosławie Kaczyńskim

Prezes na polityczną emeryturę się nie wybiera - ogłasza Joachim Brudziński. A pytany o zdrowie Jarosława Kaczyńskiego wyjaśnia, że kolano boli, najlepsi lekarze robią co mogą, ale "delfini" muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Jak długa jest kolejka do objęcia schedy po Jarosławie Kaczyńskim?

Kto będzie prowadził posiedzenie komitetu politycznego PiS? Żaden z polityków partii nie musiał odpowiadać na to pytanie, ponieważ w PiS wszyscy doskonale wiedzą, że to Joachim Brudziński, pod nieobecność prezesa, ma monopol na przekazywanie jego komunikatów.

Informacja o tym, że Jarosław Kaczyński jechał do warszawskiego szpitala na leczenie kolana, nie jest informacją poufną, bo Brudziński oficjalnie ją potwierdził. Spekulacje wzmogło to, że pobyt w szpitalu trwa już długo (od 4 maja). Przeciąć ma je bardzo ważny komunikat. Ważny, dla kilku polityków z PiS-u.

- Ci wszyscy, łącznie z tymi wszystkimi delfinami, czy tymi, którym być może roi się w głowie coś na kształt zamiany pana premiera Kaczyńskiego, albo zastąpienia go na stanowisku szefa partii, muszą jeszcze uzbroić się w długą, i to bardzo długą cierpliwość - stwierdził w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Joachim Brudziński.

Jasny sygnał

Nikt z naszych rozmówców w PiS-ie nie ma wątpliwości, że jeśli Brudziński publicznie ostrzegł polityków, którzy czekają na emeryturę prezesa, by zawalczyć o władzę w PiS-ie, to zrobił to na wyraźne polecenia Jarosława Kaczyńskiego.

Ostrzeżenie wysłane "delfinom" [termin określający następców tronu we Francji - red.] było poważne i autoryzowane przez prezesa. Zwłaszcza że wysłał je polityk, który w partii jest zaraz po Kaczyńskim.

Do pewnego czasu Joachim Brudziński był wręcz oczywistym, potencjalnym, następcą prezesa. Sytuację zmieniło wyznaczenie na premiera Mateusza Morawieckiego.

Brudziński o zdrowiu Kaczyńskiego: rozpocznę od informacji

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma problem z kolanem, ale nie wybiera się na polityczną emeryturę – powiedział w "Jeden na jeden" minister spraw wewnętrznych i administracji oraz bliski współpracownik Kaczyńskiego Joachim...

"Nie zastanawiam się nad przywództwem"

Morawiecki swoją przyspieszoną ścieżką awansu najbardziej zirytował Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobrę. Ambicje tej dwójki są doskonale znane. Jednak obecnie Macierewicz znajduje się na bocznym torze, a Ziobro jest zaledwie jednym z "delfinów", który ściera się o wpływy z Morawieckim.

- Ja jestem w Solidarnej Polsce, więc nie należę do tych polityków, którzy mogą się zastanawiać nad przywództwem w PiS - przekonuje minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro został uwieczniony na zdjęciach, gdy wychodził z odwiedzin u prezesa PiS-u. Ale nie on jedyny. W szpitalu u Kaczyńskiego byli także Morawiecki i Beata Szydło. Te zdjęcia pokazują, gdzie dziś przeniosło się centrum kierowania partią.

Kaczyński odwołuje spotkanie z wyborcami. "Przechodzi badania"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie spotka się w sobotę z mieszkańcami Garwolina - poinformowała w piątek rzeczniczka partii. Zastąpi go premier Mateusz Morawiecki.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix