Do Polski trafi 1700 żołnierzy elitarnej amerykańskiej dywizji. "To jest taka straż pożarna"

Do Polski trafi 1700 żołnierzy elitarnej amerykańskiej dywizji. "To jest taka straż pożarna"Armia USA

Za kilka dni do Polski przyleci 1700 żołnierzy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Mają wzmocnić siły NATO, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu. - To jest taka straż pożarna, (...) w gotowości do wykonania zadania w dowolnej części globu do 24 godzin - wyjaśnia gen. Mieczysław Bieniek.

W bazie amerykańskich spadochroniarzy zapewne już trwają przygotowania do przerzutu jednostki do Polski. 82. Dywizja Powietrznodesantowa słynie z szybkości działania. Jej żołnierze są zawsze na pierwszej linii frontu, a często też za linią wroga. - Jako punkt honoru żołnierze tej dywizji mają, żeby być pierwsi tam, gdzie się coś dzieje, i rzeczywiście, to są ludzie ambitni, żądni zdobywania nowych doświadczeń - mówi gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Do Polski trafi 1700 amerykańskich spadochroniarzy - czyli jedna brygada. Mają wzmocnić siły NATO, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu, w związku z możliwym atakiem Rosji na Ukrainę. - Putin domagał się wycofania wojsk amerykańskich ze wschodniej flanki, a osiągnął przeciwny skutek. Tych żołnierzy przybywa. Z Polski płynie sygnał, że Ameryka broni swoich sojuszników - uważa gen. Philip Breedlove, były naczelny dowódca sojuszniczych sił zbrojnych NATO w Europie.

1700 dodatkowych żołnierzy w Polsce to coś więcej niż tylko symboliczna pomoc. Bo 82. Dywizja Powietrznodesantowa słynie z wykonywania najtrudniejszych zadań. Ostatnio w Afganistanie ochraniała ewakuację Amerykanów z Kabulu.

Dywizja, która nie rdzewieje

- To jest taka straż pożarna, (...) w gotowości do wykonania zadania w dowolnej części globu do 24 godzin - wyjaśnia emerytowany generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO ds. transformacji.

Generał Bieniek współpracował z 82. Dywizją Powietrznodesantową podczas misji w Iraku. Dziś nie może zdradzać zadań, które wykonywaliby amerykańscy spadochroniarze w Polsce, gdyby jednak doszło do konfliktu. - Mają możliwości do efektywnego naprowadzania własnych uderzeń z powietrza i przede wszystkim dostarczania odpowiednich informacji dla dowódców - mówi dr Jacek Raubo, ekspert do spraw bezpieczeństwa z portalu Defence24.pl.

82. Dywizja Powietrznodesantowa stacjonuje w Forcie Bragg w Karolinie Północnej. Dywizja kilkukrotnie już ćwiczyła w Polsce z naszymi spadochroniarzami. - Testują najnowszy sprzęt, jaki jest dostępny na świecie, i wiemy, że ten sprzęt ma kluczowe znaczenie w przyszłych konfliktach - komentuje ppłk Piotr Ciapka z 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Teraz może znowu dojść do wspólnych manewrów, choć szczegóły wciąż są tajne. - To jest dywizja, co warto podkreślić, która nie rdzewieje. Często padają takie pytania "gdzie oni w Polsce będą stacjonować?". No to oni pewnie nie będą stacjonować, bo oni będą działać - wyjaśnia gen. Roman Polko.

Amerykańscy żołnierze pojawią się w Polsce w ciągu kilku dni. Jak przystało na spadochroniarzy, z całym sprzętem dotrą tu samolotami.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Armia USA

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN