KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?

10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?
10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku - poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Wskazał, że Rada ma w planach rozpatrzenie wniosków sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie.

Mitera dodał, że posiedzenie plenarne KRS rozpoczęło się we wtorek, ale "błyskawicznie się zakończyło, gdyż konieczne są prace bieżące w zespołach".

Jak podkreślił, przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur rozpoczął we wtorek posiedzenie Rady i zamknął je na wniosek poseł Krystyny Pawłowicz (PiS), aby udać się do prac w zespołach.

Różne wnioski

Sprawa, którą ma zajmować się KRS nie wymaga wielkiego wysiłku badawczego. Chodzi o to, że dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia, oficjalnie wyraziło chęć dalszej pracy. Jak każe nowa - przygotowana i przegłosowana przez PiS ustawa - dołączyli oni do wniosku orzeczenia lekarskie i psychologiczne.

Siedmiu sędziów złożyło tylko krótkie pisma wyrażające wolę dalszej pracy, ale nie dołączyło badań. Uznali, że konstytucja gwarantuje im takie prawa, jakie obowiązywały, gdy zaczynali pracę w Sądzie Najwyższym. Uznali, że wystarczy jednozdaniowa informacja o tym, że chcą dalej orzekać. Tak uznał także zastępca pierwszej prezes Sądu Najwyższego, sędzia Józef Iwulski.

- Jeśli to będzie wniosek nie zawierający tych podstawowych, formalnych wymogów, to będzie potraktowany negatywnie - zapowiada Wiesław Johann, wiceprzewodniczący i przedstawiciel prezydenta w KRS.

Działania jednej władzy wobec drugiej

W Sądzie Najwyższym, i w ogóle wśród prawników, a także w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim te działania są widziane jako "naruszenie niezawisłości sędziowskiej sensu stricte" - jak określił to prof. Marcin Matczak z WPiA UW.

- Nie widzi KRS problemu? Sędzia orzeka, a na drugi dzień nie orzeka, bo inna władza zdecydowała, że nie może orzekać - mówił w programie "Tak jest" TVN24 prof. Matczak. Drugi gość programu, Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, bronił nie sędziów Sądu Najwyższego, a posunięć rządzących polityków wobec sędziów.

- To nie jest wyrzucenie sędziów - przekonywał sędzia Mitera. - Ilu prawników, tyle interpretacji. Część stoi na stanowisku, że decydująca jest kadencja określona w konstytucji, a część, że ustawą można zmieniać to - dodał.

Odpowiedzialność prezydenta

Prezydent milczy, a to do niego należał decydujący głos w sprawie przygotowania ustawy o Sądzie Najwyższym, w kwestii sędziów i kierownictwa. Tymczasem Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci" zapewnia, że między głową państwa a PiS-em napięć nie ma. Kaczyński przewiduje też, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS-u na prezydenta za dwa lata, ale pewności nie ma - prezes PiS zasłania się faktem, że o tym formalnie zdecydują inne organy partii.

- Prezydent powinien stanąć przed Trybunałem Stanu jak skończy kadencję. To mówienie, że będzie kandydował na drugą kadencję, to mechanizm kontroli, żeby w ciągu tych dwóch lat się nie zbuntował przeciwko PiS-owi - ocenia socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Jadwiga Staniszkis nawoływała do poparcia Andrzeja Dudy w wyborach. Teraz, po działaniach PiS-u i prezydenta wobec sądów, za to przeprasza.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS