KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda

13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda
13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawdaMaciej Knapik | Fakty TVN

Wolne i niezależne media są niezbędne dla silnej demokracji - podkreśla Departament Stanu USA. To najmocniejsze, jak dotąd, dotyczące Polski oświadczenie z Waszyngtonu. Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji mówi o 1,5 mln zł kary nałożonej na nadawcę TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni kierunkiem, w jakim Polska zdaje się zmierzać - dodaje Departament Stanu.

Tego nie dało się powiedzieć bardziej bezpośrednio. - Wyrażamy zaniepokojenie z faktu, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wczorajszą decyzją, z jedenastego listopada, ukarała grzywną prywatną stację telewizyjną TVN za rzekomo stronnicze relacjonowanie demonstracji, które wydarzyły się między szesnastym a osiemnastym grudnia. Wielu z Państwa także oglądało te demonstracje w tutejszych programach informacyjnych - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

W pisemnym komunikacie Departamentu Stanu cytowany jest sekretarz stanu Rex Tillerson: Społeczeństwa zbudowane na dobrym rządzeniu, silnym społeczeństwie obywatelskim i otwartych oraz wolnych mediach są dostatniejsze, stabilne i bezpieczne".

W odpowiedzi polski MSZ informuje, ze Krajowa Rada to organ autonomiczny, a zatem niezależny od władz.

"Media nie są dla władzy, media są dla społeczeństwa"

Argument polskiej dyplomacji nie przekonuje jednak organizacji monitorujących prawa człowieka i wolność prasy. - Media nie są dla władzy, media są dla społeczeństwa - podkreśla Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Relacjonowanie prac parlamentarnych i zgromadzeń publicznych stanowi jeden z podstawowych obowiązków mediów w demokracji - dodaje.

- To może być zapowiedz skrajnych kroków, które w ogóle zagrożą wolnym mediom - ocenia z kolei Pauline Ades-Marvel z organizacji Reporterzy bez Granic.

Informacja zbyt późno?

W całej sprawie chodzi o niemal półtora miliona złotych kary dla TVN24 za relacje z 16 grudnia - z Sejmu i sprzed Sejmu - oraz o relacje z dwóch kolejnych dni. W tym czasie doszło do demonstracji ulicznych i blokady mównicy sejmowej.

Jeden z zarzutów z uzasadnienia decyzji KRRiT mówi o tym, że telewizja TVN24 poinformowała o rozwiązaniu zgromadzenia przed Sejmem zbyt późno - dopiero o 3:30 w nocy.

Tyle, że to nieprawda. TVN24 podała tę informację już o 1:07.

Krajowa Rada do uzasadnienia swojej decyzji wykorzystała raport przygotowany przez osobę związaną z telewizją TRWAM. Raport, który TVN uznaje za skrajnie nieobiektywny i niestaranny. Stacja odwoła się od decyzji KRRiT do sądu.

Polska konstytucja zapewnia wolność prasy. Zapewnia tez wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. I relacjonowania wydarzeń. Niezależnie czy są zgodne czy niezgodne z prawem. A to może ocenić sąd już po tych wydarzeniach, a nie w ich trakcie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS