Fakty - oglądaj online

Zrób to sam

Ciśnienie, EKG, saturacja. To wszystko można zbadać samemu w e-kiosku

Niech nikogo nie zmyli nazwa - w e-kiosku nie kupuje się prasy czy biletów. Można się za to szybko i - co ważne - za darmo zbadać. Zrobić EKG, zmierzyć ciśnienie czy poziom utlenienia krwi. Wystarczy włożyć rękę do maszyny i poczekać. Niestety, e-kiosków jest na razie tylko kilka.

Najpierw waga, potem należy jeszcze podać wzrost, wiek i płeć. Nie trzeba jednak ujawniać imienia i nazwiska oraz adresu - jak wyjaśnia pracownik polskiej firmy, która stworzyła kiosk medyczny.

- Kiosk pozwala każdemu przyjść i anonimowo zrobić badania podstawowe - podkreśla Tomasz Kościelny z Mediguard, która stworzyła platformę telemedyczną.

Platforma udziela usług anonimowo i od ręki. Pełna samoobsługa. W kiosku możemy zbadać saturację krwi, a także zmierzyć temperaturę, puls, pojemność płuc i zbadać pracę serca.

Zazwyczaj po EKG trzeba zgłaszać się do przychodni. Do tradycyjnego badania potrzebna jest obsługa, a to angażuje pieniądze i czas wielu osób. W e-kiosku wszystko mamy od ręki. Wyniki natychmiast są drukowane lub wysyłane na adres e-mail.

Kioski medyczne wprowadził na swoim terenie Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim. - To jest mój pomysł. Kiedy byłam w USA, przeczytałam pewien artykuł o e-kioskach medycznych. Poszłam do jednej z galerii i patrzę, rzeczywiście są e-kioski medyczne. Tak mi się to spodobało, że zapragnęłam, żeby to i w naszym szpitalu było - mówi Krystyna Płukis, dyrektor szpitala.

Błąd, który kosztuje miliony. NFZ ma zapłacić szpitalowi gigantyczne odszkodowanie

11 milionów złotych odszkodowania - właśnie tyle szpitalowi w Gostyniu będzie musiał zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia. We wtorek, po czterech latach sądowej batalii, zapadł wyrok. Sąd Okręgowy ogłosił, że to NFZ błędnie policzył punkty w...

Nie od NFZ, od UE

Pierwsze egzemplarze e-kiosków stanęły w samym szpitalu, w domu kultury oraz w pobliskiej przychodni w Żabiej Woli. Kto za to płaci?

- To jedna z bolączek programów telemedycznych, bo one dzisiaj rozwijają się dzięki wsparciu UE, z programów innowacyjnych. Wszyscy czekamy - i pacjenci, i my - żeby to było zrównane z usługą płatną przez NFZ - mówi Tomasz Kościelny.

Tak wygląda przyszłość medycyny na całym świecie. Postęp techniczny spowoduje, że wiele badań będzie można wykonywać samodzielnie, być może nawet nie wychodząc z domu. To obniży koszty leczenia, skróci kolejki w przychodniach i ułatwi dostęp do medycyny.

- Aby każdy obywatel, który czuje, że dzisiaj coś ze zdrowiem mu szwankuje, mógł się od razu sam się przebadać. Niekoniecznie od razu iść do SOR-u, niekoniecznie czekać w kolejce. Jednocześnie ten kiosk może go uspokoić, że nic dramatycznego się nie dzieje - uważa Krystyna Płukis.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix