Ciśnienie, EKG, saturacja. To wszystko można zbadać samemu w e-kiosku

28.09.2018 | Ciśnienie, EKG, saturacja. To wszystko można zbadać samemu w e-kiosku
28.09.2018 | Ciśnienie, EKG, saturacja. To wszystko można zbadać samemu w e-kiosku
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.09.2018 | Ciśnienie, EKG, saturacja. To wszystko można zbadać samemu w e-kioskuMarek Nowicki | Fakty TVN

Niech nikogo nie zmyli nazwa - w e-kiosku nie kupuje się prasy czy biletów. Można się za to szybko i - co ważne - za darmo zbadać. Zrobić EKG, zmierzyć ciśnienie czy poziom utlenienia krwi. Wystarczy włożyć rękę do maszyny i poczekać. Niestety, e-kiosków jest na razie tylko kilka.

Najpierw waga, potem należy jeszcze podać wzrost, wiek i płeć. Nie trzeba jednak ujawniać imienia i nazwiska oraz adresu - jak wyjaśnia pracownik polskiej firmy, która stworzyła kiosk medyczny.

- Kiosk pozwala każdemu przyjść i anonimowo zrobić badania podstawowe - podkreśla Tomasz Kościelny z Mediguard, która stworzyła platformę telemedyczną.

Platforma udziela usług anonimowo i od ręki. Pełna samoobsługa. W kiosku możemy zbadać saturację krwi, a także zmierzyć temperaturę, puls, pojemność płuc i zbadać pracę serca.

Zazwyczaj po EKG trzeba zgłaszać się do przychodni. Do tradycyjnego badania potrzebna jest obsługa, a to angażuje pieniądze i czas wielu osób. W e-kiosku wszystko mamy od ręki. Wyniki natychmiast są drukowane lub wysyłane na adres e-mail.

Kioski medyczne wprowadził na swoim terenie Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim. - To jest mój pomysł. Kiedy byłam w USA, przeczytałam pewien artykuł o e-kioskach medycznych. Poszłam do jednej z galerii i patrzę, rzeczywiście są e-kioski medyczne. Tak mi się to spodobało, że zapragnęłam, żeby to i w naszym szpitalu było - mówi Krystyna Płukis, dyrektor szpitala.

Nie od NFZ, od UE

Pierwsze egzemplarze e-kiosków stanęły w samym szpitalu, w domu kultury oraz w pobliskiej przychodni w Żabiej Woli. Kto za to płaci?

- To jedna z bolączek programów telemedycznych, bo one dzisiaj rozwijają się dzięki wsparciu UE, z programów innowacyjnych. Wszyscy czekamy - i pacjenci, i my - żeby to było zrównane z usługą płatną przez NFZ - mówi Tomasz Kościelny.

Tak wygląda przyszłość medycyny na całym świecie. Postęp techniczny spowoduje, że wiele badań będzie można wykonywać samodzielnie, być może nawet nie wychodząc z domu. To obniży koszty leczenia, skróci kolejki w przychodniach i ułatwi dostęp do medycyny.

- Aby każdy obywatel, który czuje, że dzisiaj coś ze zdrowiem mu szwankuje, mógł się od razu sam się przebadać. Niekoniecznie od razu iść do SOR-u, niekoniecznie czekać w kolejce. Jednocześnie ten kiosk może go uspokoić, że nic dramatycznego się nie dzieje - uważa Krystyna Płukis.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS