"To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu

11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózguRenata Kijowska | Fakty TVN

To była zwykła rozmowa o pogodzie i rodzinie. Tylko okoliczności były niezwykłe. Lekarze z Krakowa zoperowali guza mózgu przytomnej kobiecie w ciąży. Zdecydowano się na taki krok, bo silne leki mogłoby zaszkodzić dziecku. Do tego guz był tuż przy ośrodku mowy. Operacja udała się.

Pani Monika już spokojnie czeka na maj - czyli narodziny dziecka. Wcześniej była załamana. Lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu, gdy poszła spytać dlaczego zapomina słów. - Chciałam powiedzieć garaż, a powiedziałam garderoba - wspomina już po operacji Monika, która chce pozostać anonimowa.

Guz miał wielkość sporej cytryny i rozrastając się naciskał na fragment mózgu odpowiedzialny za mowę. Czas naglił. - Wiadomo, że ten guz nie siedzi i nie czeka spokojnie aż ja urodzę - mówi Monika.

Całkowite wybudzenie

Neurochirurg Ryszard Czepko ze szpitala św. Rafała w Krakowie podjął się, w raz zespołem, usunięcia nowotworu. - Zdecydowaliśmy się, że zrobimy tę operację w warunkach całkowitego wybudzenia pacjentki. Tak żeby móc monitorować najważniejsze parametry dotyczące funkcji mowy - tłumaczy. - Trudnością tej operacji było to, że pacjentka faktycznie nie była sama. Z jednej strony mamy pacjentkę, której trzeba pomóc, z drugiej nie możemy zaszkodzić ciąży i nienarodzonemu dziecku - dodaje ginekolog dr n. med. Paweł Szymanowski. Dziecku zagrozić mogły też lekarstwa podawane przy znieczuleniu ogólnym. Poza tym pacjentka nie mogłaby rozmawiać. Pani Monika musiała być jednak ciągle świadoma i jak wspomina anestezjolog Jarosław Pawlik "do samego końca nas zagadywała". - Było bardzo ciekawie - dodał. By pani Monika nie cierpiała znieczulono ją, ale jedynie w obrębie mózgu. Wcześniej sprawdzono jak blisko ośrodka mowy usadowił się guz. Gdy pacjentka wyliczała np. miesiące roku znaczyło to, że wszystko jest w porządku. Lekarze w trakcie operacji stymulatorem pobudzali ośrodek mowy, wówczas pacjentka przestawała mówić, a neurochirurdzy wiedzieli gdzie jest ośrodek mowy. Omijali go i precyzyjnie wycinali tylko guz.

Dzięki temu pani Monika może opowiedzieć jak było. - Jakby pincetką ktoś wyciągał coś z głowy - wspomina i dodaje otuchy innym. - Mówię wszystkim mamom, żeby się nie bały i podjęły się operacji, bo są duże szanse żeby żyło i dziecko i mama - mówi pani Monika.

Autor: Renata Kijowska

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS