"To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu

11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózguRenata Kijowska | Fakty TVN

To była zwykła rozmowa o pogodzie i rodzinie. Tylko okoliczności były niezwykłe. Lekarze z Krakowa zoperowali guza mózgu przytomnej kobiecie w ciąży. Zdecydowano się na taki krok, bo silne leki mogłoby zaszkodzić dziecku. Do tego guz był tuż przy ośrodku mowy. Operacja udała się.

Pani Monika już spokojnie czeka na maj - czyli narodziny dziecka. Wcześniej była załamana. Lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu, gdy poszła spytać dlaczego zapomina słów. - Chciałam powiedzieć garaż, a powiedziałam garderoba - wspomina już po operacji Monika, która chce pozostać anonimowa.

Guz miał wielkość sporej cytryny i rozrastając się naciskał na fragment mózgu odpowiedzialny za mowę. Czas naglił. - Wiadomo, że ten guz nie siedzi i nie czeka spokojnie aż ja urodzę - mówi Monika.

Całkowite wybudzenie

Neurochirurg Ryszard Czepko ze szpitala św. Rafała w Krakowie podjął się, w raz zespołem, usunięcia nowotworu. - Zdecydowaliśmy się, że zrobimy tę operację w warunkach całkowitego wybudzenia pacjentki. Tak żeby móc monitorować najważniejsze parametry dotyczące funkcji mowy - tłumaczy. - Trudnością tej operacji było to, że pacjentka faktycznie nie była sama. Z jednej strony mamy pacjentkę, której trzeba pomóc, z drugiej nie możemy zaszkodzić ciąży i nienarodzonemu dziecku - dodaje ginekolog dr n. med. Paweł Szymanowski. Dziecku zagrozić mogły też lekarstwa podawane przy znieczuleniu ogólnym. Poza tym pacjentka nie mogłaby rozmawiać. Pani Monika musiała być jednak ciągle świadoma i jak wspomina anestezjolog Jarosław Pawlik "do samego końca nas zagadywała". - Było bardzo ciekawie - dodał. By pani Monika nie cierpiała znieczulono ją, ale jedynie w obrębie mózgu. Wcześniej sprawdzono jak blisko ośrodka mowy usadowił się guz. Gdy pacjentka wyliczała np. miesiące roku znaczyło to, że wszystko jest w porządku. Lekarze w trakcie operacji stymulatorem pobudzali ośrodek mowy, wówczas pacjentka przestawała mówić, a neurochirurdzy wiedzieli gdzie jest ośrodek mowy. Omijali go i precyzyjnie wycinali tylko guz.

Dzięki temu pani Monika może opowiedzieć jak było. - Jakby pincetką ktoś wyciągał coś z głowy - wspomina i dodaje otuchy innym. - Mówię wszystkim mamom, żeby się nie bały i podjęły się operacji, bo są duże szanse żeby żyło i dziecko i mama - mówi pani Monika.

Autor: Renata Kijowska

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS