Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Michał Tracz / Fakty TVN
  • Radni z PiS na posiedzenie o finansowaniu in vitro przyszli z kontrowersyjnymi ulotkami
  • Ponad dwa tysiące rodzin wciąż czeka na darczyńców. "Wspólnie wyzerujmy licznik"
Węgierski plan

Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"

Węgry mogą dostać unijne środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy szybciej niż Polska. Viktor Orban wie, jakie warunki musi spełnić i krok po kroku zmierza do wyznaczonego celu. W Polsce natomiast słychać, że grudzień będzie czasem dobrych wiadomości.

Do Viktora Orbana dotarła dobra informacja z Brukseli - Komisja Europejska zaakceptowała węgierski Krajowy Plan Odbudowy. Warunkiem wypłaty będzie realizacja rygorystycznych "kamieni milowych".

- Żadne środki nie zostaną wypłacone, dopóki kluczowe kamienie milowe nie będą zrealizowane - przekazał Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Narasta konflikt ziobrystów i pisowców. Chodzi o KPO

Coraz gorętsze są polemiki PiS-u z Solidarną Polską w sprawie warunków uzyskania unijnych...

Ostateczną decyzję podejmą państwa członkowskie, ale już wiadomo, że Orban od miesięcy potajemnie dogaduje się z Komisją i krok po kroku realizuje część reform. Budapeszt liczy, że na początku przyszłego roku dostanie z Brukseli przelew. Profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu jest zdania, że Węgrzy szybciej dostaną pieniądze niż Polska.

Bruksela chce zamrozić część innych funduszy dla Węgier, póki te nie wprowadzą reform choćby w zakresie praworządności i walki z korupcją, ale Orban wyraźnie zaczął grać na uzyskanie pieniędzy z KPO.

- Orban może już pozwolić sobie na rozluźnienie systemu, ponieważ kontroluje już tyle innych obszarów, że nie zagrozi to jego władzy - ocenia profesor Kisilowski.

- Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa i sięgnąć po tak bardzo potrzebne mu pieniądze - zwraca uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Polska wciąż bez unijnych pieniędzy

Polski Krajowy Plan Odbudowy został przez Brukselę zatwierdzony pół roku temu. Na stole leżą miliardy, wystarczy po nie sięgnąć i wypełnić "kamienie milowe" - do czego zobowiązał się rząd, ale czego wciąż nie robi.

- Smutne i straszne, że Orban, który jest sojusznikiem Putina w Europie, może dostać pieniądze z Unii Europejskiej szybciej niż Polska - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

- Mam nadzieję, że grudzień to będzie czas pozytywnych wiadomości - zapewnia Adam Bielan, eurodeputowany Partii Republikańskiej, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"

Ustawa wiatrakowa - choć rzadko się o tym mówi i nie wszyscy to wiedzą - też jest "kamieniem...

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w Brukseli, by negocjować z Komisją Europejską, ale tam miał usłyszeć, że czas na rozmowy minął. Teraz trzeba wprowadzić reformy i w tym przypadku rząd faktycznie musi negocjować, ale we własnych szeregach.

- Mam nadzieję, że ta większość się znajdzie, jestem tu optymistą. (...) Nie chcę przesądzać, czy koledzy z Solidarnej Polski poprą taki czy inny zapis - mówi Bielan.

Do zmiany są nie tylko ustawy sądowe, ale choćby tak zwana ustawa wiatrakowa. W tym przypadku PiS też nie ma poparcia Ziobry, więc premier próbuje dogadywać się z opozycją, bo pieniądze z KPO są potrzebne natychmiast.

- Będziemy patrzeć jak przez szybę, jak kraje Unii Europejskiej będą z tych pieniędzy korzystać, będą się rozwijać, a Polska będzie się cofała - uważa Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poza brakiem pieniędzy z KPO należy pamiętać jeszcze o karach, które są cały czas naliczane i będą systematycznie potrącane, dopóki rząd nie zmieni prawa. Kara za niewykonywanie decyzji TSUE to już miliard 800 milionów złotych.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix