Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"

05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"
05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"
Michał Tracz | Fakty TVN
05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"Michał Tracz | Fakty TVN

Węgry mogą dostać unijne środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy szybciej niż Polska. Viktor Orban wie, jakie warunki musi spełnić i krok po kroku zmierza do wyznaczonego celu. W Polsce natomiast słychać, że grudzień będzie czasem dobrych wiadomości.

Do Viktora Orbana dotarła dobra informacja z Brukseli - Komisja Europejska zaakceptowała węgierski Krajowy Plan Odbudowy. Warunkiem wypłaty będzie realizacja rygorystycznych "kamieni milowych".

- Żadne środki nie zostaną wypłacone, dopóki kluczowe kamienie milowe nie będą zrealizowane - przekazał Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Ostateczną decyzję podejmą państwa członkowskie, ale już wiadomo, że Orban od miesięcy potajemnie dogaduje się z Komisją i krok po kroku realizuje część reform. Budapeszt liczy, że na początku przyszłego roku dostanie z Brukseli przelew. Profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu jest zdania, że Węgrzy szybciej dostaną pieniądze niż Polska.

Bruksela chce zamrozić część innych funduszy dla Węgier, póki te nie wprowadzą reform choćby w zakresie praworządności i walki z korupcją, ale Orban wyraźnie zaczął grać na uzyskanie pieniędzy z KPO.

- Orban może już pozwolić sobie na rozluźnienie systemu, ponieważ kontroluje już tyle innych obszarów, że nie zagrozi to jego władzy - ocenia profesor Kisilowski.

- Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa i sięgnąć po tak bardzo potrzebne mu pieniądze - zwraca uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Polska wciąż bez unijnych pieniędzy

Polski Krajowy Plan Odbudowy został przez Brukselę zatwierdzony pół roku temu. Na stole leżą miliardy, wystarczy po nie sięgnąć i wypełnić "kamienie milowe" - do czego zobowiązał się rząd, ale czego wciąż nie robi.

- Smutne i straszne, że Orban, który jest sojusznikiem Putina w Europie, może dostać pieniądze z Unii Europejskiej szybciej niż Polska - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

- Mam nadzieję, że grudzień to będzie czas pozytywnych wiadomości - zapewnia Adam Bielan, eurodeputowany Partii Republikańskiej, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w Brukseli, by negocjować z Komisją Europejską, ale tam miał usłyszeć, że czas na rozmowy minął. Teraz trzeba wprowadzić reformy i w tym przypadku rząd faktycznie musi negocjować, ale we własnych szeregach.

- Mam nadzieję, że ta większość się znajdzie, jestem tu optymistą. (...) Nie chcę przesądzać, czy koledzy z Solidarnej Polski poprą taki czy inny zapis - mówi Bielan.

Do zmiany są nie tylko ustawy sądowe, ale choćby tak zwana ustawa wiatrakowa. W tym przypadku PiS też nie ma poparcia Ziobry, więc premier próbuje dogadywać się z opozycją, bo pieniądze z KPO są potrzebne natychmiast.

- Będziemy patrzeć jak przez szybę, jak kraje Unii Europejskiej będą z tych pieniędzy korzystać, będą się rozwijać, a Polska będzie się cofała - uważa Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poza brakiem pieniędzy z KPO należy pamiętać jeszcze o karach, które są cały czas naliczane i będą systematycznie potrącane, dopóki rząd nie zmieni prawa. Kara za niewykonywanie decyzji TSUE to już miliard 800 milionów złotych.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS