Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie

30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie
30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie
Magda Lucyan | Fakty TVN
30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnieMagda Lucyan | Fakty TVN

Jest nowa lista refundacyjna leków i wynika z niej, że koszt specjalnych opatrunków, które zmniejszają wyjątkowe cierpienie chorych na EB, od 1 lipca niemal się podwoi. Uderza to w niewielką grupę pacjentów, którym nieustannie schodzi skóra i ich ciało jest jak rana. Na opatrunki wydają tysiące złotych miesięcznie.

Każdy jego dzień zaczyna się i kończy tak samo: bólem. Co rano i co wieczór rodzice 4-letniego Krzysia muszą mu przebić nowo powstałe pęcherze i zmienić wszystkie opatrunki, które pokrywają mu niemal całe ciało.

Krzyś ma ciało, które od najdrobniejszego dotyku zamienia się w niegojącą się ranę. - Czasami zdejmuje sobie opatrunki z rączki i to jest sekunda, nawet tego nie zauważa, bo jemu też jest gorąco w takie upały. Chwila zabawy, otarcie o dywan i jednym ruchem zsunęła mu się skóra z dwóch paluszków - opisuje Agnieszka Czupryn, matka Krzysia.

Krzyś jest chory na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Tego nie da się wyleczyć - jedynym ratunkiem jest chronienie skóry przed jakimkolwiek dotykiem. - Jak mam opatrunki, to mi jest lepiej - zapewnia Krzyś.

Droższe opatrunki

Niezbędne do funkcjonowania dla Krzysia są maści, bandaże, igły i specjalne opatrunki. Tych ostatnich Krzyś zużywa miesięcznie około tysiąca. Całość leczenia każdego miesiąca to teraz koszt około sześciu tysięcy złotych.

Od 1 lipca prawie się podwoi - może wynieść nawet 10 tysięcy. Wszystko za sprawą nowej listy refundacyjnej.

- Jest bardzo duża zmiana w cenach opatrunku, który jest najbardziej rekomendowany, używany na całym świecie przez chorych na EB, który nie zrywa skóry - tłumaczy Agnieszka Czupryn.

Żaden z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia nie zgodził się na rozmowę przed kamerą. Na sprawę odpowiedzieli mailem, w którym czytamy, że chorzy powinni poszukać zamienników opatrunków, które zdrożały. Przypomnieli, że "farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości kupienia tańszego refundowanego wyrobu medycznego, odpowiednika wyrobu przepisanego w recepcie".

Niedobra zmiana

Jak zamienniki wyglądają dla Krzysia w rzeczywistości? Zamiennik to znacznie grubszy opatrunek, który uniemożliwiłby chłopcu korzystanie z rąk.

- Jeżeli ktoś używa opatrunków danego rodzaju, to nie może ich sobie ot tak zmienić - mówi dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska z Instytutu Matki i Dziecka.

Ministerstwo deklaruje chęć rozmowy z chorymi na EB. Wiadomo jednak, że przez co najmniej trzy najbliższe miesiące ceny opatrunków nie wrócą do poprzednich stawek.

Chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka jest w Polsce około czterystu. Kilkudziesięciu z nich ma najcięższy stan choroby.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS