Fakty - oglądaj online

Inny punkt widzenia

Kościół wzywa do pomocy uchodźcom. Rząd: pomagamy im na miejscu

Przyjmować, chronić i integrować - mówi papież Franciszek w Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Jednym głosem mówi też polski Kościół przekonując, że tego problemu nie da się wywieźć za granicę. Rząd woli jednak pomagać na odległość. Jak zatem z obozu uchodźców w Jordanii Polska chce stworzyć miejsce do życia?

W Zaatari mieści się osiemdziesięciotysięczny obóz, który wyglądem przypomina blaszano-namiotowe miasto syryjskich uchodźców w Jordanii. Obóz jest pełen ludzi, nie ma w nim perspektyw, a także brak jest nadziei.

- Kiedy przyjechaliśmy do obozu w styczniu 2013 roku, byłem rozczarowany i sfrustrowany, bo nie mogłem uwierzyć, że będę mieszkał w takich warunkach - opowiada Hamza Abu Safi, uchodźca z Syrii.

Kilkanaście kilometrów dalej, za granicą, zostawili swoje domy i dawne życie. Jak mówili reporterowi "Czarno na białym" TVN24 "nie uciekali do lepszego świata. Uciekali przed śmiercią i bólem".

- Trafiłem do więzienia na dwa tygodnie, byłem bity metalowym kablem, ręce miałem związane. Kiedy mnie wypuścili, zabrałem rodzinę i uciekliśmy do Jordanii - mówi Farhan Karaman, mieszkaniec obozu Zaatar.

Przez ten obóz, w ciągu pięciu lat, przetoczyło się pół miliona ludzi. Uratowali życie, ale ani tu, ani poza obozem, jak mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, nie jest im łatwo.

- Najtrudniejsze jest przebić się przez dostęp do opieki zdrowotnej. Ona jest płatna, trudno dostępna, a zwłaszcza poza Ammanem ludzie są często pozbawieni tej opieki - mówi Olasińska-Chart.

500 tysięcy dolarów dziennie na utrzymanie obozu

Gdyby mogli, to - jak mówią - wróciliby do siebie, ale wielu nie ma ani po co, ani dokąd. By przeżyć, miesięcznie dostają tu równowartość 100 złotych na osobę. W obozie, który w poniedziałek odwiedziła minister Beata Kempa, urodziło się już 16 tysięcy dzieci i działa 29 szkół.

Według szacunków, dzienny koszt utrzymania obozu to pół miliona dolarów. - Mamy swój udział w pomocy. Jest ona na poziomie ponad piętnastu milionów złotych - deklaruje Beata Kempa. Polska, zgodnie z tym, co mówiła minister przed wylotem do Jordanii, stara się pomagać na miejscu.

Głos Kościoła

W niedzielę, podczas Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, biskupi zwracali uwagę, że taka pomoc jest potrzebna, ale na tym nie powinno się kończyć.

- Nikt nie opuszcza swojego kraju, jeżeli nie musi tego robić - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

W poniedziałek listem do kardynała Nycza odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz, pisząc, że Chrystus nie nauczał islamu, nie był uchodźcą ani imigrantem i zaapelowała ,by kardynał "proislamsko nie agitował i nie zawstydzał jej i jej wyborców nieprzyjmowaniem uchodźców".

- Nasza postawa wobec uchodźcy tutaj, a nie tam, jest czymś, czego nie da się załatwić wywiezieniem pomocy w drugi rejon świata - mówi bp Krzysztof Zadarko z Konferencji Episkopatu Polski.

Obecnie w Jordanii praktycznie co druga osoba to uchodźca lub imigrant.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix