Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
  • Od zbrodni w Borowcach minął już rok. Jacek Jaworek wciąż jest poszukiwany
  • Zaostrzenie fali upałów i pogłębienie suszy. Antycyklon afrykański uderzy w południe Europy
Sytuacja alertowa

Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"

Sytuacja alertowa - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o obecnej sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce. Przyznaje, że liczba zakażonych koronawirusem szybko rośnie. Jednak o restrykcjach rząd na razie nie myśli. Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie.

Od dwóch tygodni rząd obserwuje wyraźny wzrost liczby zakażeń. Wskaźnik R - określający skalę reprodukcji koronawirusa - wynosi 1,5 i jest jednym z najwyższych od początku epidemii COVID-19 w Polsce. - Sytuacja może być określona jako alertowa - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- 1 kwietnia odkreślono w Polsce grubą kreską pandemię, nawet zlikwidowano taki produkt rozliczeniowy jak COVID-19 w NFZ. Nie ma już choroby COVID-19 w naszym kraju, tylko jest infekcja wirusowa i według takiej skali jest rozliczana - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych

Koronawirus znów zmutował, rośnie liczba chorych. Hiszpanie mówią o "COVID-22"

Nowa wersja omikronu jest odpowiedzialna za nagły wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie...

Koronawirus w Polsce jest cały czas - o czym świadczą między innymi wyniki badań naukowców z Poznania. Od ponad dwóch lat badają obecność SARS-CoV-2 w miejskich ściekach. Ostrzegają, że jego stężenie jest zdecydowanie wyższe niż rok temu.

- W miesiącach letnich SARS-CoV-2 w zeszłym roku praktycznie nie było - mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie. Mimo to lekarze i wirusolodzy obawiają się kolejnej fali. Nie mają pełnego obrazu sytuacji, bo rząd zrezygnował z powszechnego testowania w kierunku zakażenia koronawirusem.

-  Działamy na podstawie tego, czy nam się zapełnią oddziały intensywnej terapii. To jest działanie reaktywne, które siłą rzeczy, jakby ktoś nie próbował, to będzie spóźnione - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog.

Wrócą obostrzenia?

Skutki poprzedniego przeładowania wciąż odczuwają szpitale leczące pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19. Z powodu pandemii diagnostykę zaczęli późno.

- To jest problem dla całego systemu ochrony zdrowia: walka z deficytem zdrowotnym zaciągniętym przez ponad dwa lata trwania okresu pandemicznego - podkreśla Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

Dodatkowe narzędzia walki z epidemią rząd planuje wprowadzić dopiero, gdy liczba zakażonych w szpitalach przekroczy pięć tysięcy. Obecnie jest ich kilkuset.

- Ja bym poważnie rozważył przeproszenie się z maseczkami nie tylko w szpitalach i aptekach - uważa prof. dr hab. Marcin Czech, specjalista w zakresie epidemiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Obowiązek noszenia maseczek cały czas obowiązuje w aptekach i podmiotach leczniczych. We Włoszech, gdzie zakażonych jest ponad milion dwieście tysięcy osób, trzeba je nosić także w środkach transportu publicznego. Na Cyprze zasłaniać nos i usta trzeba już we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych.

Z kolei w Polsce minister zdrowia rekomenduje, by w tłumie - szczególnie narażeni, a zatem osoby starsze i z obniżoną odpornością - zakładali maseczki dobrowolnie. - Na razie nie myślimy o żadnych restrykcjach - informuje Adam Niedzielski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix