"Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"

04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W 2021 roku w Polsce, pierwszy raz od zakończenia wojny, zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią. To, co widać na wykresach, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Rodziny na pochowanie swoich bliskich czekają nawet do trzech tygodni.

Świeże groby, pełne cmentarze i obciążone zakłady pogrzebowe - tak wygląda pandemia. Skala jest ogromna - wymiarze osobistym też.

- Wraca osoba, którą jeszcze pamiętamy z twarzy. Pan chował ojca i trzy tygodnie później przychodzi pochować matkę - opowiada Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Jednak im więcej zgonów w Polsce, tym dłuższe czekanie na pogrzeb. - Terminy się wydłużyły, dziś już sięgają około dwóch tygodni - mówi Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

- Zakłady pogrzebowe zaczynają się przyzwyczajać. Głupio powiedzieć "przyzwyczajać się", ale muszą do tego przywyknąć, że tych zgonów jest zdecydowanie więcej, niż bywało w latach poprzednich - ocenia Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Przed pandemią zgony w Polsce oscylowały co roku wokół liczby 400 tysięcy - tak było między innymi w 2017, 2018 i 2019 roku. Zmiana nastąpiła w 2020 roku, gdy wiosną pojawiła się w Polsce epidemia COVID-19.

Jednak prawdziwie dramatyczne dane przyniósł ubiegły rok - już w pełni pandemiczny. W 2021 roku, pierwszy raz od zakończenia wojny w Polsce zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią.

- Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnio o 1 procent z roku na rok umierało nas więcej. W 2021 roku zmarło o 28 procent więcej Polaków, niż w okresie przedpandemicznym - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, farmaceuta i analityk.

Na cmentarzach brakuje miejsc

To, co analitycy wyliczają, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Statystyki zgadzają się z tym, co zakłady pogrzebowe liczą na własny użytek. - W stosunku do 2019 roku wzrost liczby pogrzebów to jest około 30 procent w skali rocznej - wskazuje Tomasz Kloze z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

To sprawia, że rodziny zmarłych ciężkie chwile przeżywają podwójnie. - Trzy tygodnie czekać dla rodziny to nierzadko jest ciężka sprawa. To są ciężkie chwile - mówi Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Nawet co czwarty zmarły chorował na COVID-19 - pokazują dane z najgorszych tygodni minionego roku. Każdego tygodnia umierało wówczas 12-13 tysięcy ludzi, w tym dwa, trzy tysiące zakażonych koronawirusem.

- Czyli od początku pandemii mamy ponad 200 tysięcy nadmiarowych zgonów - przybliża Łukasz Pietrzak.

Dlatego do szczepień zachęcają nawet zakłady pogrzebowe. - Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu - apeluje Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS