Zamknięci w DPS-ach nie mają kontaktu z bliskimi. "Za jakie grzechy to wszystko mamy?"

29.09.2020 | Zamknięci w DPS-ach nie mają kontaktu z bliskimi. "Za jakie grzechy to wszystko mamy?"
29.09.2020 | Zamknięci w DPS-ach nie mają kontaktu z bliskimi. "Za jakie grzechy to wszystko mamy?"
Renata Kijowska | Fakty TVN
29.09.2020 | Zamknięci w DPS-ach nie mają kontaktu z bliskimi. "Za jakie grzechy to wszystko mamy?"Renata Kijowska | Fakty TVN

Lęk o rodzinę, o pracę to doświadczenie milionów z nas w czasie pandemii. Tysiące były z powodu wirusa w szpitalu, setki tysięcy na kwarantannie. Wszystko jednak łatwiej znieść, będąc otoczonym bliskimi. Od ponad pół roku dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej to często niespełnione marzenie.

Od pół roku mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, w tym Adam i Robert, wokalista i perkusista zespołu Na Górze, są w izolacji. - Człowiek nie jest stworzony do tego, aby być zamkniętym, a DPS-y, no niestety, stały się trochę takimi więzieniami - uważa Wojciech Retz, gitarzysta zespołu Na Górze i terapeuta w Domu Pomocy Społecznej.

W niektórych DPS-ach możliwe były krótkie odwiedziny rodzin. Od kilku dni znów są wykluczone. W czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że podjęto decyzję o zakazie odwiedzin w takich placówkach. Dla pana Mateusza to katastrofa. W ostatnich miesiącach widział rodziców tylko kilka razy.

- Kiedy odstawiałem rodziców pod Dom Opieki Społecznej, mama praktycznie płakała. Płakała to w sumie słabe określenie. Bardziej szlochała - opowiada Mateusz Jankowski, syn Agnieszki i Grzegorza, mieszańców Domu Opieki Społecznej.

Pani Agnieszka mówi, że "siada jej psychika". Przed pandemią chodziła, teraz nie daje rady. Ważne, że z mężem mają siebie, ale chcieliby poznać mającego się urodzić wnuka, uściskać synową.

- Za jakie grzechy to wszystko mamy? Naprawdę jest bardzo ciężko bez syna - mówi Agnieszka Jankowska-Sajnaj, mieszkanka DPS w Bydgoszczy i mama Mateusza Jankowskiego.

"Samotność wiąże się z chorobami"

Pan Tadeusz jest szczęśliwy, że chociaż za szybą może zobaczyć się z rodziną. Dom Opieki Rezydencja Dąbrówka umożliwia wizyty przez szybę lub internet. Wiadomo, że chodzi o ograniczanie ryzyka. Zakażenia w DPS-ach rozprzestrzeniają się błyskawicznie, ale tak długa izolacja grozi nie tylko depresją.

- Samotność wiąże się z chorobami i mniejszą odpornością i bardzo często też jest sprzyjającym warunkiem do odchodzenia z tego świata - tłumaczy Agnieszka Telega, psycholog.

Bardziej samodzielni mieszkańcy DPS-ów dostrzegają, że pracownicy ich placówek mogą swobodnie się przemieszczać, spotykać bliskich, a oni nie. Choć dziś mówi się o zaostrzeniach, zdaniem terapeutów - w DPS-ach należałoby rozważyć indywidualne luzowanie zakazów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS