Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Paweł Szot / Fakty TVN
 • Impreza na działce i grill za miastem. "Takie zachowania będą karane z całą mocą"
 • 35 artystów i występy jakich nigdy wcześniej nie było. Ogromny sukces #koncertudlabohaterów
Pomysłem w wirusa

Pomysły, które ratują życie w dobie pandemii

Politechnika Śląska buduje bramę do odkażania personelu medycznego. Lekarze i ratownicy medyczni sięgają po maski do nurkowania, które wymagają niewielu modyfikacji, by spełniać rolę ochronną. Pandemia COVID-19 przypomniała też o aparacie opracowanym przez polskich naukowców prawie 40 lat temu.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Narażony jest też ten personel medyczny, który ściąga kombinezon ochronny. Na przykład, jak wychodzi z karetki, gdzie nie wiadomo, czy miał kontakt z pacjentem zarażonym czy nie. Postanowiliśmy pomóc zminimalizować to ryzyko - tłumaczy dr Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej.

Wszechstronna maska

Podczas pandemii pomocne są też drukarki 3D. Można wydrukować proste urządzenie, które zamienia maskę do nurkowania w sprzęt ochronny. Projekt tej niewielkiej części jest do ściągnięcia z internetu. Do urządzenia można włożyć filtry bakteryjno-wirusowe. Takie filtry są łatwo dostępne i tanie.

Maski pełnotwarzowe do nurkowania nie pokrywają się parą z ust, a według samych medyków oddycha się w nich wygodniej niż w tych profesjonalnych.

- Po odpowiednim zaadoptowaniu, podłączeniu filtrów do rurek intubacyjnych, wyśmienicie spełniają swoją rolę ochronną, protekcji górnych dróg oddechowych dla personelu medycznego - twierdzi Marcin Soboń, ratownik medyczny.

Po pełnotwarzowe maski do nurkowania sięgnęli też włoscy lekarze. Za ich pomocą podają tlen chorym z niewydolnością oddechową.

Wynalazek sprzed kilku dekad

Zagrożenie koronawirusem zwróciło uwagę na projekty, które od lat nie mogły zdobyć uznania i wsparcia. Jak aparat Ventil opracowany przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Urządzenie sprawia, że jeden respirator może oddychać za dwóch pacjentów równocześnie. Prototyp powstał prawie 40 lat temu. Za tydzień ma trafić do testów klinicznych.

W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad aplikacją na smartfony ProteGO, która ma zapisywać historię naszych spotkań, a właściwie - "spotkań" naszych smartfonów. - Po to, żeby w sytuacji, w której właściciel smartfona okaże się być osobą zarażoną, można było zweryfikować z kim, w ciągu 14 dni, powiedzmy, kontaktował się - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Urzędnicy zapewniają, że dane będą zapisywane tylko w urządzeniu właściciela.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix