Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Paweł Szot / Fakty TVN
 • Impreza na działce i grill za miastem. "Takie zachowania będą karane z całą mocą"
 • 35 artystów i występy jakich nigdy wcześniej nie było. Ogromny sukces #koncertudlabohaterów
Pomysłem w wirusa

Pomysły, które ratują życie w dobie pandemii

Politechnika Śląska buduje bramę do odkażania personelu medycznego. Lekarze i ratownicy medyczni sięgają po maski do nurkowania, które wymagają niewielu modyfikacji, by spełniać rolę ochronną. Pandemia COVID-19 przypomniała też o aparacie opracowanym przez polskich naukowców prawie 40 lat temu.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Narażony jest też ten personel medyczny, który ściąga kombinezon ochronny. Na przykład, jak wychodzi z karetki, gdzie nie wiadomo, czy miał kontakt z pacjentem zarażonym czy nie. Postanowiliśmy pomóc zminimalizować to ryzyko - tłumaczy dr Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej.

Wszechstronna maska

Podczas pandemii pomocne są też drukarki 3D. Można wydrukować proste urządzenie, które zamienia maskę do nurkowania w sprzęt ochronny. Projekt tej niewielkiej części jest do ściągnięcia z internetu. Do urządzenia można włożyć filtry bakteryjno-wirusowe. Takie filtry są łatwo dostępne i tanie.

Maski pełnotwarzowe do nurkowania nie pokrywają się parą z ust, a według samych medyków oddycha się w nich wygodniej niż w tych profesjonalnych.

- Po odpowiednim zaadoptowaniu, podłączeniu filtrów do rurek intubacyjnych, wyśmienicie spełniają swoją rolę ochronną, protekcji górnych dróg oddechowych dla personelu medycznego - twierdzi Marcin Soboń, ratownik medyczny.

Po pełnotwarzowe maski do nurkowania sięgnęli też włoscy lekarze. Za ich pomocą podają tlen chorym z niewydolnością oddechową.

Wynalazek sprzed kilku dekad

Zagrożenie koronawirusem zwróciło uwagę na projekty, które od lat nie mogły zdobyć uznania i wsparcia. Jak aparat Ventil opracowany przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Urządzenie sprawia, że jeden respirator może oddychać za dwóch pacjentów równocześnie. Prototyp powstał prawie 40 lat temu. Za tydzień ma trafić do testów klinicznych.

W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad aplikacją na smartfony ProteGO, która ma zapisywać historię naszych spotkań, a właściwie - "spotkań" naszych smartfonów. - Po to, żeby w sytuacji, w której właściciel smartfona okaże się być osobą zarażoną, można było zweryfikować z kim, w ciągu 14 dni, powiedzmy, kontaktował się - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Urzędnicy zapewniają, że dane będą zapisywane tylko w urządzeniu właściciela.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix