Pomysłem w wirusa
Pomysły, które ratują życie w dobie pandemii
Politechnika Śląska buduje bramę do odkażania personelu medycznego. Lekarze i ratownicy medyczni sięgają po maski do nurkowania, które wymagają niewielu modyfikacji, by spełniać rolę ochronną. Pandemia COVID-19 przypomniała też o aparacie opracowanym przez polskich naukowców prawie 40 lat temu.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Narażony jest też ten personel medyczny, który ściąga kombinezon ochronny. Na przykład, jak wychodzi z karetki, gdzie nie wiadomo, czy miał kontakt z pacjentem zarażonym czy nie. Postanowiliśmy pomóc zminimalizować to ryzyko - tłumaczy dr Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej.
Wszechstronna maska
Podczas pandemii pomocne są też drukarki 3D. Można wydrukować proste urządzenie, które zamienia maskę do nurkowania w sprzęt ochronny. Projekt tej niewielkiej części jest do ściągnięcia z internetu. Do urządzenia można włożyć filtry bakteryjno-wirusowe. Takie filtry są łatwo dostępne i tanie.
Maski pełnotwarzowe do nurkowania nie pokrywają się parą z ust, a według samych medyków oddycha się w nich wygodniej niż w tych profesjonalnych.
- Po odpowiednim zaadoptowaniu, podłączeniu filtrów do rurek intubacyjnych, wyśmienicie spełniają swoją rolę ochronną, protekcji górnych dróg oddechowych dla personelu medycznego - twierdzi Marcin Soboń, ratownik medyczny.
Po pełnotwarzowe maski do nurkowania sięgnęli też włoscy lekarze. Za ich pomocą podają tlen chorym z niewydolnością oddechową.
Wynalazek sprzed kilku dekad
Zagrożenie koronawirusem zwróciło uwagę na projekty, które od lat nie mogły zdobyć uznania i wsparcia. Jak aparat Ventil opracowany przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Urządzenie sprawia, że jeden respirator może oddychać za dwóch pacjentów równocześnie. Prototyp powstał prawie 40 lat temu. Za tydzień ma trafić do testów klinicznych.
W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad aplikacją na smartfony ProteGO, która ma zapisywać historię naszych spotkań, a właściwie - "spotkań" naszych smartfonów. - Po to, żeby w sytuacji, w której właściciel smartfona okaże się być osobą zarażoną, można było zweryfikować z kim, w ciągu 14 dni, powiedzmy, kontaktował się - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Urzędnicy zapewniają, że dane będą zapisywane tylko w urządzeniu właściciela.
Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 24 maja
W Charkowie znów ruszyło metro. Nie ustaje za to krwawa ofensywa Rosjan w Donbasie. W programie powiemy również o liście otwartym sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego, o egzaminach ósmoklasistów, a także o senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Rosjanie brutalnie atakują Donbas. "Starają się zniszczyć wszystko, co żyje"
Mija 90 dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Charkowie znów ruszyło metro. Jeszcze niedawno stacje metra w Charkowie służyły za miejsca, w których mieszkańcy szukali namiastki bezpieczeństwa. Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie.
czytaj więcej »Sędziowie, którzy mają postępowania dyscyplinarne, napisali list otwarty do premiera
Blisko 60 sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, zwróciło się w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, żeby premier ich przeprosił. W ubiegłym tygodniu szef rządu stwierdził, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".
czytaj więcej »Polska ma kupić sześć kolejnych baterii systemu Patriot
Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić kolejne baterie amerykańskich Patriotów razem z radarami, wyrzutniami i pociskami. Tym razem ma ich być sześć. Pierwszy kontrakt obejmował zakup dwóch baterii.
czytaj więcej »Czy Polska jest atrakcyjna dla inwestorów? "Stworzyliśmy unikalny model gospodarczy"
Na wtorkowym panelu Forum Gospodarczego w Davos prezydent Andrzej Duda apelował, by twardo stać po stronie Ukrainy. Dyskutowano też o konsekwencjach wojny: zagrożeniu głodem i odbudowie Ukrainy. W Davos przebywa też premier Mateusz Morawiecki, który chwalił się wzrostem inwestycji w Polsce. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.
czytaj więcej »Żony ratowników z Pniówka opowiedziały o tym, co przeżyły. "Nikt z kopalni do mnie nie zadzwonił"
To była jedna z największych tragedii ostatnich lat. Pochowano już dziewięciu górników. Siedmiu, w tym pięciu ratowników, nadal uznaje się za zaginionych. Żony zaginionych ratowników górniczych mają żal do dyrekcji kopalni Pniówek.
czytaj więcej »Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmierzyli się już z językiem polskim
Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorek do egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli dwie godziny, by zmierzyć się z zadaniami. To był pierwszy z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Przed ósmoklasistami jeszcze matematyka i język obcy.
czytaj więcej »"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
czytaj więcej »Spektrum autyzmu u dziewczynek. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać objawy
Ciche, spokojne, zamknięte w sobie i swoim świecie - często takie zachowanie dziewczynek nie budzi niepokoju. Jednak według lekarzy to mogą być objawy spektrum autyzmu. W Polsce z niezdiagnozowanym spektrum autyzmu może żyć nawet dwieście tysięcy osób.
czytaj więcej »Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Wydano listy gończe za podejrzanymi
Sąd wydał listy gończe za dwoma podejrzanymi o zabójstwo na warszawskim Nowym Świecie. Poszukiwani to Sebastian Włodarczyk i Łukasz Goławski. Do zabójstwa doszło w nocy z 8 na 9 maja.
czytaj więcej »Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył nagrodę za rozpoznanie sprawców
Susza nie pomaga, drogie nawozy rujnują budżet, a do tego rolnikowi z Podkarpacia uprawy rozjeżdżają motocykliści. Andrzej Urbanek próbował ich gonić, ale uszkodził auto. Na szczęście ma nagranie z akcji. Wyznaczył nagrodę i teraz czeka na pomoc.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 25 maja
W środę przeważnie pochmurno z opadami deszczu (3-15 mm). Na Podkarpaciu i Roztoczu Lubelskim możliwe burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk na ogół bez z opadów. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »