Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej

Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Fakty TVN
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej PodlaskiejFakty TVN

W skali kraju liczba nowych zakażeń nie przeraża - ale to żaden argument, by się nie szczepić. W Białej Podlaskiej kolejne oddziały są zamieniane na covidowe. Pacjenci czekają na pomoc w kolejce, a oddziały intensywnej terapii są pełne. Bo zaszczepionych jest tam wyjątkowo mało, a lekceważących obostrzenia zbyt wielu.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej karetki przyjeżdżają jedna za drugą, przywożąc kolejnych pacjentów chorych na COVID-19. Leży tam już 100 zakażonych koronawirusem. Dyrektor szpitala właśnie zamienia kolejny zwykły oddział na oddział covidowy. - Mam nadzieję, że stworzymy około 20 kolejnych łóżek. Tak, aby na kilka, dwa-trzy dni nam to wystarczyło, bo tych pacjentów przyrasta w ogromnym tempie - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Przyrasta liczba zakażonych w całym powiecie bialskim. - W porównaniu średniej siedmiodniowej na sto tysięcy mieszkańców, czy w odniesieniu do populacji, właśnie Biała Podlaska jest tym powiatem, który sobie najgorzej radzi. Jest w czołówce w całej Polsce, jak i w województwie lubelskim - wyjaśnia Michał Rogalski, twórca bazy danych COVID-19 w Polsce.

Dlaczego akurat tam jest tak źle? Odpowiedź mieszkańców jest jednoznaczna - wielu ich sąsiadów lekceważy obostrzenia epidemiczne. Pan Tomasz Wojtal zamontował w swojej taksówce szybę ochronną i wozi pasażerów tylko z tyłu - nie wszyscy klienci to potrafią uszanować.

W miejscowej galerii handlowej większość osób nie nosi masek. W powiecie bialskim tylko co trzeci mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony. To jeden z najgorszych wyników w kraju.

Brak szczepień

We wtorek w całej Polsce ministerstwo odnotowało ponad 2118 nowych zakażeń koronawirusem i 49 zgonów z powodu COVID-19.

Zakażenia jednak nie rozkładają się równomiernie - w województwach lubelskim i podlaskim jest trzy razy gorzej niż w reszcie kraju. - Jeżeli gdzieś trzeba zapobiegać epidemii, jeżeli gdzieś trzeba ją tłumić, to zdecydowanie w województwach lubelskim i podlaskim, a szczególnie właśnie w powiecie Biała Podlaska, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza - uważa Michał Rogalski.

Samorząd, sanepid i dyrektor szpitala dwoją się i troją, żeby przekonać ludzi do masek i szczepień. Szpital przypomina w tej chwili tykającą bombę. W placówce, w której lawinowo rośnie liczba chorych na COVID-19, jedna czwarta personelu nie chce się zaszczepić.

- Zachęcamy pacjentów i personel do szczepień różnymi metodami, poprzez rozmowy, poprzez środki masowego przekazu - zapewnia Adam Chodziński, ale rezultaty tych zachęt są niewielkie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN