Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
 • Prognoza pogody na środę 13 października
 • Tysiące osób na prounijnej manifestacji w Warszawie

Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej

W skali kraju liczba nowych zakażeń nie przeraża - ale to żaden argument, by się nie szczepić. W Białej Podlaskiej kolejne oddziały są zamieniane na covidowe. Pacjenci czekają na pomoc w kolejce, a oddziały intensywnej terapii są pełne. Bo zaszczepionych jest tam wyjątkowo mało, a lekceważących obostrzenia zbyt wielu.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej karetki przyjeżdżają jedna za drugą, przywożąc kolejnych pacjentów chorych na COVID-19. Leży tam już 100 zakażonych koronawirusem. Dyrektor szpitala właśnie zamienia kolejny zwykły oddział na oddział covidowy. - Mam nadzieję, że stworzymy około 20 kolejnych łóżek. Tak, aby na kilka, dwa-trzy dni nam to wystarczyło, bo tych pacjentów przyrasta w ogromnym tempie - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Przyrasta liczba zakażonych w całym powiecie bialskim. - W porównaniu średniej siedmiodniowej na sto tysięcy mieszkańców, czy w odniesieniu do populacji, właśnie Biała Podlaska jest tym powiatem, który sobie najgorzej radzi. Jest w czołówce w całej Polsce, jak i w województwie lubelskim - wyjaśnia Michał Rogalski, twórca bazy danych COVID-19 w Polsce.

2118 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Chorują niemal wyłącznie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 2118 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w...

Dlaczego akurat tam jest tak źle? Odpowiedź mieszkańców jest jednoznaczna - wielu ich sąsiadów lekceważy obostrzenia epidemiczne. Pan Tomasz Wojtal zamontował w swojej taksówce szybę ochronną i wozi pasażerów tylko z tyłu - nie wszyscy klienci to potrafią uszanować.

W miejscowej galerii handlowej większość osób nie nosi masek. W powiecie bialskim tylko co trzeci mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony. To jeden z najgorszych wyników w kraju.

Brak szczepień

We wtorek w całej Polsce ministerstwo odnotowało ponad 2118 nowych zakażeń koronawirusem i 49 zgonów z powodu COVID-19.

Zakażenia jednak nie rozkładają się równomiernie - w województwach lubelskim i podlaskim jest trzy razy gorzej niż w reszcie kraju. - Jeżeli gdzieś trzeba zapobiegać epidemii, jeżeli gdzieś trzeba ją tłumić, to zdecydowanie w województwach lubelskim i podlaskim, a szczególnie właśnie w powiecie Biała Podlaska, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza - uważa Michał Rogalski.

Samorząd, sanepid i dyrektor szpitala dwoją się i troją, żeby przekonać ludzi do masek i szczepień. Szpital przypomina w tej chwili tykającą bombę. W placówce, w której lawinowo rośnie liczba chorych na COVID-19, jedna czwarta personelu nie chce się zaszczepić.

- Zachęcamy pacjentów i personel do szczepień różnymi metodami, poprzez rozmowy, poprzez środki masowego przekazu - zapewnia Adam Chodziński, ale rezultaty tych zachęt są niewielkie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix