Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce

09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w PolsceArleta Zalewska | Fakty TVN

W szpitalu MSWiA w Głuchołazach wdrożono pilotażowy projekt dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają skutki choroby. Lekarze w ramach rehabilitacji pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy.

Część osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, do dziś walczy z jego skutkami. Kłopoty z oddychaniem, z pamięcią, zaburzenia mowy - to tylko kilka z możliwych powikłań.

- Po COVID-19 musiałam sobie wszystko pisać, notować. Nie potrafiłam się skupić, słowa mi uciekały. Prostych rzeczy nie potrafiłam zrobić - opowiada pielęgniarka ze Strzegomia Edyta Bosacka.

W bardzo wielu przypadkach pojawia się także strach przed ponownym zakażeniem.

- Ja bardzo szybko trafiłam do psychiatry, ponieważ bałam się strasznie ludzi - mówi pacjentka.

Dlatego w Głuchołazach ruszył pierwszy w Polsce pilotażowy projekt rehabilitacji dla osób, które przeszły przez zakażenie koronawirusem, ale nadal odczuwają skutki choroby. Współautorem programu jest konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, profesor Jan Szczegielniak.

- Osoba wchodzi na pierwsze piętro i nie może wykonać nic więcej. Wizualnie z zewnątrz nie widzimy osoby niepełnosprawnej, ale ona jest niepełnosprawna - wyjaśnia Szczegielniak.

Jak wygląda terapia?

W ramach rehabilitacji z podopiecznymi szpitala pracuje się nad koordynacją ruchów. W placówce pacjent ma również zapewnione zajęcia z psychologiem i regularne kontrole.

W szpitalu wystarczy spędzić kilka godzin, by przekonać się, jak dla ludzi - jeszcze chwile wcześniej aktywnych zawodowo - trudna jest walka o powrót do zdrowia.

- Uratowanie życia jest bardzo istotne, ale przywrócenie tego życia do normalności jest bardzo ważne, ponieważ brak tego przywrócenia powoduje to, że ta osoba nie może wrócić do pracy - podkreśla profesor.

Pacjenci apelują

Pani Edyta, która zakaziła się w Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy, wraz z pozostałymi pacjentami programu w Głuchołazach apeluje, by zakrywać nos i usta oraz by się badać, nawet gdy zakażenie koronawirusem przechodziliśmy lekko w domu.

Do apelu pani Edyty dołącza się poseł Jerzy Polaczek, który w szpitalu pod tlenem spędził trzy tygodnie. Poseł wielokrotnie apelował, żeby nie nie lekceważyć zasad reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń.

- Jest przede wszystkim obelżywym atakiem na dziesiątki tysięcy pielęgniarek i lekarzy, którzy ratują życie wszystkich chorych dzisiaj, a osoby, które twierdzą, że inaczej, będą ponosiły moralne konsekwencje - podkreślił Polaczek w rozmowie z "Faktami" TVN.

Obecność pacjentów w szpitalu Głuchołazach ma jeszcze jeden ważny cel - dzięki nim lekarze dowiadują się o nowych objawach występujących już po przejściu zakażenia koronawirusem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS