Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"

20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"
20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Personel medyczny w czasie pandemii pracuje z narażeniem zdrowia i życia. Dostaje za to brawa, ale bardziej potrzebują dostępu do błyskawicznych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i firma Amazon połączyły siły, by zapewnić personelowi szpitali dostęp do takich testów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Ewa Goździewicz jest dyrektorką domu opieki w Kaliszu. Jej mąż, lekarz, zakaził się koronawirusem od jednego z pacjentów. Pan Łukasz nie zostawił ani pacjentów, ani personelu. Pracował. Jego stan pogorszył się pięć dni temu. Jego historię jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza".

- Zapadła decyzja o pilnym przewiezieniu go do szpitala do Poznania. No i okazało się, że jest skrajnie wyczerpany. Od czwartku trwa walka o jego życie - mówi pani Ewa.

Na nagraniach przekazanych ekipie "Faktów" TVN przez panią Ewę widać to, z czym za zamkniętymi drzwiami mierzą się pacjenci, którzy od tygodnia pozostają bez kontaktu z bliskimi i pracujący bez przerwy personel placówki.

- Jestem tutaj z cudownym personelem, który heroicznie walczy i zdecydował się pozostać tutaj ze mną - dodaje pani Ewa.

Bardzo ważne dla personelu medycznego są środki ochrony osobistej i dostępność testów. Pan Tomasz, ratownik medyczny, mówi wprost: to dobra współpraca pogotowia ratunkowego, szpitala i laboratoriów w Poznaniu sprawiła, że tamtejszy personel medyczny nie musi martwić się ani o dostępność testów, ani oczekiwaniem w domu na kolejny test.

- Mamy ten komfort w Poznaniu, że właściwie w ciągu 24 godzin mamy wynik takiej osoby - tłumaczy pan Tomasz.

"Musimy szanować to środowisko"

W innych miejscach komfortu takiego jak w Poznaniu nie ma. Pan Mirosław Dąbal, ortopeda z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu, koronawirusem od pacjenta zaraził się już trzy tygodnie temu. Wciąż jest w izolacji. Teraz czeka na wynik kolejnego testu i informację od sanepidu, czy i kiedy może wracać do pracy.

- Nie mam do dzisiaj żadnej informacji. To jest problem - podkreśla.

Lekarze zgodnie mówią, że testowanie medyków jest dziś nieporównywalnie sprawniejsze niż to było w pierwszych tygodniach pandemii, gdy bez testów - niezależnie czy chorzy, czy zdrowi - trafiali na dwa tygodnie kwarantanny.

- Musimy szanować naprawdę to środowisko, żeby nie brakowało tych osób w systemie - apeluje Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Właśnie z szacunku do pracy medyków na parkingu przed szpitalem w Głogowie stanął bus Fundacji TVN. Testy na koronawirusa mogli zrobić tam pracownicy szpitalnego oddziału ratunkowego.

Za półtora miliona złotych, jakie Fundacji TVN przekazała firma Amazon, jeżdżący po polskich szpitalach bus przebada ponad 3000 medyków.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS