Fakty - oglądaj online

Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 to nie musi być wyrok śmierci. W ciągu ostatniej doby sześć osób, które chorowały na COVID-19, zostało wypisanych z polskich szpitali. Przybywa zakażonych, którzy wyzdrowieli.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Ograniczenia w przemieszczaniu się już obowiązują. Służby czuwają nad ich przestrzeganiem

Od środy policja może sprawdzać, czy osoby przebywające na ulicy nie łamią nowych zasad...

Łódzki szpital opuścili pierwsi pacjenci, którzy byli leczeni z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To dwie młode kobiety i 33-letni mężczyzna, który trafił na oddział zakaźny dwa tygodnie temu. Chorzy wrócić do domu mogli dopiero po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testów na obecność koronawirusa.

Wyleczony pacjent w rozmowie z Radiem Łódź opowiedział, jak wyglądało zmaganie się z nowym patogenem.

- Ustępowanie objawów było bardzo szybkie, już po czterech, pięciu dniach ustabilizowała się gorączka. Kaszel stał się bardziej sporadyczny, natomiast bardzo długo trwało wyparcie wirusa z organizmu - mówił podczas rozmowy telefonicznej mieszkaniec Łodzi.

Szpitale we Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Cieszynie też opuścili wcześniej zakażeni. Z każdej placówki został wypisany jeden pacjent leczony na COVID-19.

Pocieszające jest to, że 80 procent pacjentów chorobę COVID-19 może przechodzić łagodnie. Jednak łagodne objawy, a czasami ich brak, ktoś może zignorować i nieświadomie zarażać inne osoby.

- Od razu powiem, że osoba bezobjawowa jest znacznie mniej zaraźliwa niż osoba z objawami. Szacunki, bo na razie nie wszystko przecież jeszcze wiemy, wskazują, że 90 procent zachorowań pochodzi z kontaktu z osobami chorymi, a tylko 10 procent, mniej więcej oczywiście, zdarza się od osób bezobjawowych - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze wciąż apelują

Bez względu na statystyki, rząd apeluje i niezmiennie powtarza jak mantrę: zostań w domu.
Władze wielu miast przez megafony, postanowiły przypomnieć swoim mieszkańcom to, co powinno być oczywiste - od odpowiedzialnej postawy każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze oraz naszych najbliższych - taki komunikat można było usłyszeć na ulicach miast z radiowozu policyjnego.

Nie ma jeszcze pewności, czy osoba, która COVID-19 przechorowała, nie może się zainfekować ponownie.

- Nie wiemy, czy ten koronawirus nie będzie mutował, czy nie będzie w innej postaci nas atakował, ta wiedza jeszcze jest przed nami - podkreśla lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Andrzej Zapaśnik.

Nawet w jednej rodzinie zakażenie każdy może przejść inaczej. Minister Środowiska Michał Woś zakaził się podczas spotkania z dwiema osobami w podległym mu resorcie. Z kolei od niego zakaziła się jego ciężarna żona i 13-miesięczna córka.

- One na szczęście przechodzą bardzo łagodnie tą chorobę. Właściwie już wyzdrowiały, czują się dużo lepiej ode mnie - wyjaśnia Woś - Ja miałem gigantyczne duszności, trudność w złapaniu tchu i zostałem przewieziony do szpitala. Spędziłem noc pod tlenem - opowiada minister.

Jakie są objawy koronawirusa?

Niepokojące objawy w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to suchy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej.

U chorych pacjentów występuje także wysoka temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni, osłabienie i zmęczenie. Niespotykanym dotąd w Polsce objawem była utrata węchu i smaku u 17-letniego chłopca.

- Objawy związane z utraty smaku i węchu będą miały charakter przejściowy, tak przynajmniej donoszą naukowcy na przykład z Niemiec - zaznacza Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim

Utrata węchu i smaku może pojawić się u około 30 procent zakażonych nowym koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix