Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale

25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
Fakty TVN
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitaleFakty TVN

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 to nie musi być wyrok śmierci. W ciągu ostatniej doby sześć osób, które chorowały na COVID-19, zostało wypisanych z polskich szpitali. Przybywa zakażonych, którzy wyzdrowieli.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Łódzki szpital opuścili pierwsi pacjenci, którzy byli leczeni z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To dwie młode kobiety i 33-letni mężczyzna, który trafił na oddział zakaźny dwa tygodnie temu. Chorzy wrócić do domu mogli dopiero po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testów na obecność koronawirusa.

Wyleczony pacjent w rozmowie z Radiem Łódź opowiedział, jak wyglądało zmaganie się z nowym patogenem.

- Ustępowanie objawów było bardzo szybkie, już po czterech, pięciu dniach ustabilizowała się gorączka. Kaszel stał się bardziej sporadyczny, natomiast bardzo długo trwało wyparcie wirusa z organizmu - mówił podczas rozmowy telefonicznej mieszkaniec Łodzi.

Szpitale we Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Cieszynie też opuścili wcześniej zakażeni. Z każdej placówki został wypisany jeden pacjent leczony na COVID-19.

Pocieszające jest to, że 80 procent pacjentów chorobę COVID-19 może przechodzić łagodnie. Jednak łagodne objawy, a czasami ich brak, ktoś może zignorować i nieświadomie zarażać inne osoby.

- Od razu powiem, że osoba bezobjawowa jest znacznie mniej zaraźliwa niż osoba z objawami. Szacunki, bo na razie nie wszystko przecież jeszcze wiemy, wskazują, że 90 procent zachorowań pochodzi z kontaktu z osobami chorymi, a tylko 10 procent, mniej więcej oczywiście, zdarza się od osób bezobjawowych - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze wciąż apelują

Bez względu na statystyki, rząd apeluje i niezmiennie powtarza jak mantrę: zostań w domu. Władze wielu miast przez megafony, postanowiły przypomnieć swoim mieszkańcom to, co powinno być oczywiste - od odpowiedzialnej postawy każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze oraz naszych najbliższych - taki komunikat można było usłyszeć na ulicach miast z radiowozu policyjnego.

Nie ma jeszcze pewności, czy osoba, która COVID-19 przechorowała, nie może się zainfekować ponownie.

- Nie wiemy, czy ten koronawirus nie będzie mutował, czy nie będzie w innej postaci nas atakował, ta wiedza jeszcze jest przed nami - podkreśla lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Andrzej Zapaśnik.

Nawet w jednej rodzinie zakażenie każdy może przejść inaczej. Minister Środowiska Michał Woś zakaził się podczas spotkania z dwiema osobami w podległym mu resorcie. Z kolei od niego zakaziła się jego ciężarna żona i 13-miesięczna córka.

- One na szczęście przechodzą bardzo łagodnie tą chorobę. Właściwie już wyzdrowiały, czują się dużo lepiej ode mnie - wyjaśnia Woś - Ja miałem gigantyczne duszności, trudność w złapaniu tchu i zostałem przewieziony do szpitala. Spędziłem noc pod tlenem - opowiada minister.

Jakie są objawy koronawirusa?

Niepokojące objawy w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to suchy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej.

U chorych pacjentów występuje także wysoka temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni, osłabienie i zmęczenie. Niespotykanym dotąd w Polsce objawem była utrata węchu i smaku u 17-letniego chłopca.

- Objawy związane z utraty smaku i węchu będą miały charakter przejściowy, tak przynajmniej donoszą naukowcy na przykład z Niemiec - zaznacza Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim

Utrata węchu i smaku może pojawić się u około 30 procent zakażonych nowym koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS