Fakty - oglądaj online

  • Foto: Reuters | Video: Katarzyna Sławińska / Fakty TVN
  • Michał Dworczyk żali się w mejlu: "trochę szkoda, że oddaliśmy te kontakty z narodowcami"
  • Dom za dwa miliony i sportowy Jaguar w garażu. Mnożą się pytania w sprawie księdza Eugeniusza z Gdańska
Na zdrowie

Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. "Te szczepienia są dobrze tolerowane"

Ruszyło wystawianie skierowań na szczepienia dla dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat. O tym, czy dziecko zostanie zaszczepione, zdecydują rodzice. Lekarze przypominają, że powinni, bo także dzieci mogą ciężko zachorować na COVID-19. Rejestracja ruszy 14 grudnia, a same szczepienia - 16 grudnia.

Koronawirus w Polsce. Lekarze apelują o przestrzeganie obostrzeń i przypominają o szczepieniach

Ministerstwo Zdrowia wprowadza przedświąteczne restrykcje. Zdaniem opozycji obostrzenia są za...

COVID-19 jest niebezpieczny również dla dzieci. - Wariant delta znacznie częściej atakuje dzieci. Takiej liczby dzieci chorych, jaka jest w tej chwili, to jeszcze nie było - mówi dr hab. Ernest Kuchar, pediatra i specjalista chorób zakaźnych.

Wiele oddziałów covidowych dla dzieci jest przepełnionych - łóżek brakuje też w szpitalu w Chorzowie. - Rodzice sobie nie potrafią poradzić w warunkach domowych, dzieci bardzo wysoko gorączkują, w związku z tym muszą być hospitalizowane - twierdzi dr Karmen Czernia-Pokrywka, dyrektorka do spraw lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Według Ministerstwa Zdrowia w 2021 roku na COVID-19 zachorowało już ponad ćwierć miliona dzieci, a zmarło 21.

Lekarze ostrzegają, że zakażenie może oznaczać powikłania na lata. - Część młodych osób, dzieci także, u których dojdzie do zwłóknienia płuc, będą do końca życia mniejszymi lub większymi inwalidami oddechowymi. To jest dramatyczne - alarmuje doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Kalendarz szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Przed potencjalnym dramatem chronić ma szczepionka. Teraz dostępna już też dla dzieci od pięciu do jedenastu lat.

12 i 13 grudnia zostaną wystawione skierowania na szczepienia. 14 grudnia ruszy rejestracja przez internet, infolinię 989 oraz bezpośrednio w punktach szczepień. 16 grudnia rozpoczną się szczepienia. druga dawka będzie mogła być przyjęta po upływie co najmniej 21 dni. - Zachęcam, żeby jeszcze przed świętami taki prezent swoim dzieciom uczynić - apeluje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do szczepienia kwalifikuje lekarz. Dzieci dostaną dawkę pediatryczną, czyli jedną trzecią normalnej dawki szczepionki firmy Pfizer. - Badanie kliniczne pokazało, że te szczepienia są dobrze tolerowane, że wykazują się dużą skutecznością. W czasie obserwacji nie odnotowano żadnych istotnych niepożądanych odczynów poszczepiennych - informuje dr hab. Ewelina Gowin, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych.

Dzieci powyżej piątego roku życia od początku listopada szczepione są w Stanach Zjednoczonych, a od prawie trzech tygodni w Izraelu.

Wiadomo już, że dzieci szczepienie znoszą lepiej niż dorośli. - Zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia pojawiały się rzadziej. Natomiast z objawów ogólnych to były gorączka, zmęczenie i bóle głowy. Nasilenie i częstość tych objawów była w przypadku mniejszych dzieci znacząco mniejsza niż u młodzieży starszej i u dorosłych - informuje dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix