Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Rząd powołuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Opozycja pyta o uprawnienia nowej jednostki
  • Właścicielka hodowli pod Krotoszynem usłyszała zarzut. Grozi jej 5 lat więzienia
Mobilizacja

Przedsiębiorcy apelują do premiera. Chcą ewentualnych ograniczeń jedynie dla niezaszczepionych

Przedsiębiorcy wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego, bo chcą gwarancji, by w przypadku lockdownu to niezaszczepionych objęły ograniczenia w usługach. W całej dyskusji chodzi zarówno klientów, jaki i o pracowników.

Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało zaledwie 17 milionów osób. W rosnącym...

Wszyscy chcieliby, żeby było już normalnie, nikt nie chce stracić biznesu czy pracy. Dlatego przedsiębiorcy zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o gwarancje, że osoby zaszczepione nie zostaną objęte obostrzeniami podczas spodziewanej kolejnej fali pandemii.

"Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu przez część osób ponosi całe społeczeństwo. Zmuszanie zaszczepionych do de facto poddania się dyktatowi niezaszczepionych jest nieracjonalne i niemoralne" - czytamy w piśmie przedsiębiorców do premiera.

Przedsiębiorcy chcą też prawa do odmowy obsługi klientów niezaszczepionych oraz prawa do zobowiązania do szczepień swoich pracowników.

- Pojawiają się głosy, że to naruszanie wolności, natomiast z tym się absolutnie nie chcemy zgodzić. W naszej opinii to żadne naruszanie wolności, tylko ochrona pozostałych, którzy chcą pracować, chcą prowadzić biznesy i normalnie żyć - podkreśla Rafał Baniak, przewodniczący Rady Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na poparcie wicepremiera do spraw gospodarki Jarosława Gowina.

Obowiązkowe szczepienia dla medyków?

Rada Medyczna rekomenduje rządowi obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla medyków

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla wszystkich...

Nowych kroków rządu na froncie walki z pandemią można oczekiwać już w czwartek. Wśród decyzji pojawić się może też ta dotycząca obowiązkowych szczepień medyków i pracowników bezpośrednio związanych z opieką nad innymi.

- Wszyscy ci, którzy mają kontakt z pacjentem, powinni mieć obowiązek szczepienia. Nikt nikogo nie zmusza przecież do bycia lekarzem, pielęgniarką czy innym medykiem - uważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szpital w Bielsku-Białej wziął sprawy w swoje ręce i apeluje do pracowników, żeby się szczepili, bo zakażeni koronawirusem w szpitalu pacjenci mogą pozwać placówkę  o odszkodowanie.

- Firma ubezpieczająca szpital wojewódzki może "dopozwać" tego niezaszczepionego pracownika do pozwu, który zostanie wystosowany ze strony pacjenta - podkreśla Anna Szafrańska ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Akademiki Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych

Wojsko Polskie też zwiera szeregi. Niezaszczepieni nie będą mogli korzystać między innymi z kursów oficerskich.

- My jesteśmy od tego, żeby pracować, żeby nieść pomoc, żeby często działać na pierwszej linii tej pomocy dla społeczeństwa, a sami nie stwarzać zagrożenia - mówi ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do czwartej fali bez odgórnych nakazów szykują się też uczelnie. Uniwersytet Śląski w Katowicach zamknął przed niezaszczepionymi akademiki, a Wydział Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nie wyśle niezaszczepionych studentów na staże.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w ciągu tygodnia ma zająć stanowisko w sprawie ewentualnego obowiązkowego szczepienia nauczycieli.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix