Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "nie jesteś sam"

23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"
23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.03.2020 | Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Polsce rośnie liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Do walki włączają się się kolejne instytucje i firmy prywatne. Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła także Fundacja TVN "nie jesteś sam". Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w Polsce przeprowadza się wystarczającą liczbę testów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Doktor Luiza Handschuh jest kierownikiem pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, ale od kilku dni przedstawia się inaczej - jako koordynator akcji i "wirusowej grupy wsparcia".

Naukowcy z "wirusowej grupy wsparcia" postanowili zmienić swoje laboratorium w odpowiednie do wykrywania nowego koronawirusa.

- W odróżnieniu od sanepidu, gdzie tam jest jeden, dwa takie aparaty do oznaczania tego typu analiz - u nas jest ich siedem, osiem - zwraca uwagę prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Jak opowiada dr Luiza Handschuh, ochotników do pracy przy aparatach nie brakuje. - Nawet w nocy są skłonni przyjść. Tylko dostaję odpowiedzi: mogę, przyjdę, nie ma sprawy, możesz na mnie liczyć - mówi dr Handschuh.

Liczba testów wciąż za mała?

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w tydzień przebadali tysiąc próbek, a w szesnastu z nich wykryli obecność nowego koronawirusa. Jednak to wciąż za mało. Eksperci zaznaczają, że w Polsce nadal wykonuje się za mało testów na COVID-19. Dlatego Polskiej Akademii Nauk chcą pomagać kolejne laboratoria.

- To wszystko, przy tej skali to jest za mało. Niemniej poprawia się - zaznacza prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jednocześnie obóz rządzący przekonuje, że liczba testów jest odpowiednia, a w razie potrzeby ich nakłady będą stosunkowo zwiększane. - Jest to adekwatne do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje - podkreśla Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Według Ministerstwa Zdrowia - porównania, z których wynika, że na milion mieszkańców na przykład Wielka Brytania robi testów trzykrotnie więcej niż Polska - są uproszczeniem.

- Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy - są już na innym etapie rozwoju koronawirusa - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Im więcej przybywa nam osób zakażonych koronawirusem, tym więcej wykonujemy testów - dodaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Prywatne laboratoria gotowe do pracy

Zapewnienia przedstawicieli resortu zdrowia nie uspokajają lekarzy.

- Częstsze badanie personelu dałoby szansę, żeby uspokoić ten personel - wyjaśnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Codziennie w Polsce, w 32 laboratoriach wykonuje się teraz około trzech tysięcy testów. Z kolejnych miejsc słychać - da się więcej, bo testować chcą nie tylko naukowe laboratoria PAN-u, ale również i te prywatne.

Jedno laboratorium Warsaw Genomics jest w stanie przebadać tysiąc próbek dziennie. Z pomocą prywatnych sponsorów zaczyna to robić za darmo.

- Apel do wszystkich osób walczących z epidemią: przysyłajcie próbki osób zagrożonych, podejrzewanych o infekcję - wszystkie przebadamy. Pracujemy non-stop - mówi prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła Fundacja TVN "nie jesteś sam", przekazując Warsaw Genomics milion złotych.

"Dzięki temu szpitale i inne placówki medyczne będą mogły bezpłatnie wykonać w laboratoriach firmy Warsaw Genomics aż 2500 badań realizowanych w bardzo krótkim czasie - w ciągu 4-12 godzin od momentu dostarczenia próbki do uzyskania wyników" - czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Czas w walce z pandemią COVID-19 jest szczególnie ważny. A specjalna aparatura jest w stanie wykonać test na koronawirusa w dokładnie 67 minut. Dwanaście takich urządzeń zakupionych za pieniądze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafi do szpitali uniwersyteckich. Do badania i pacjentów i personelu medycznego.

- Wynik wiarygodny, bo jest to metoda, która wykrywa poszczególne geny wirusa - wyjaśnia Piotr Kocbach, ordynator klinicznego oddziału zakaźnego szpitala w Ostródzie, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS