Fakty - oglądaj online

 • Foto: Jakub Kaczmarczyk / PAP | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
 • Rząd chce pomóc przedsiębiorcom. Opozycja też ma swoje propozycje
 • Opozycja apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich. PiS pozostaje niewzruszony

Prywatne laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. Pomogła Fundacja TVN "nie jesteś sam"

W Polsce rośnie liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Do walki włączają się się kolejne instytucje i firmy prywatne. Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła także Fundacja TVN "nie jesteś sam". Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w Polsce przeprowadza się wystarczającą liczbę testów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Doktor Luiza Handschuh jest kierownikiem pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, ale od kilku dni przedstawia się inaczej - jako koordynator akcji i "wirusowej grupy wsparcia".

Naukowcy z "wirusowej grupy wsparcia" postanowili zmienić swoje laboratorium w odpowiednie do wykrywania nowego koronawirusa.

- W odróżnieniu od sanepidu, gdzie tam jest jeden, dwa takie aparaty do oznaczania tego typu analiz - u nas jest ich siedem, osiem - zwraca uwagę prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Jak opowiada dr Luiza Handschuh, ochotników do pracy przy aparatach nie brakuje. - Nawet w nocy są skłonni przyjść. Tylko dostaję odpowiedzi: mogę, przyjdę, nie ma sprawy, możesz na mnie liczyć - mówi dr Handschuh.

Liczba testów wciąż za mała?

Opozycja apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich. PiS pozostaje niewzruszony

Jarosław Kaczyński nie uważa, że należy przełożyć termin wyborów prezydenckich. Kampanii...

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w tydzień przebadali tysiąc próbek, a w szesnastu z nich wykryli obecność nowego koronawirusa. Jednak to wciąż za mało. Eksperci zaznaczają, że w Polsce nadal wykonuje się za mało testów na COVID-19. Dlatego Polskiej Akademii Nauk chcą pomagać kolejne laboratoria.

- To wszystko, przy tej skali to jest za mało. Niemniej poprawia się - zaznacza prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jednocześnie obóz rządzący przekonuje, że liczba testów jest odpowiednia, a w razie potrzeby ich nakłady będą stosunkowo zwiększane. - Jest to adekwatne do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje - podkreśla Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Według Ministerstwa Zdrowia - porównania, z których wynika, że na milion mieszkańców na przykład Wielka Brytania robi testów trzykrotnie więcej niż Polska - są uproszczeniem.

- Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy - są już na innym etapie rozwoju koronawirusa - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Im więcej przybywa nam osób zakażonych koronawirusem, tym więcej wykonujemy testów - dodaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Prywatne laboratoria gotowe do pracy

Warszawskie laboratorium włącza się do walki z koronawirusem. "Testy wykonujemy bezpłatnie"

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by przeprowadzać jak największą liczbę testów na...

Zapewnienia przedstawicieli resortu zdrowia nie uspokajają lekarzy.

- Częstsze badanie personelu dałoby szansę, żeby uspokoić ten personel - wyjaśnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Codziennie w Polsce, w 32 laboratoriach wykonuje się teraz około trzech tysięcy testów. Z kolejnych miejsc słychać - da się więcej, bo testować chcą nie tylko naukowe laboratoria PAN-u, ale również i te prywatne.

Jedno laboratorium Warsaw Genomics jest w stanie przebadać tysiąc próbek dziennie. Z pomocą prywatnych sponsorów zaczyna to robić za darmo.

- Apel do wszystkich osób walczących z epidemią: przysyłajcie próbki osób zagrożonych, podejrzewanych o infekcję - wszystkie przebadamy. Pracujemy non-stop - mówi prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

Diagnostykę zakażeń koronawirusem wsparła Fundacja TVN "nie jesteś sam", przekazując Warsaw Genomics milion złotych.

"Dzięki temu szpitale i inne placówki medyczne będą mogły bezpłatnie wykonać w laboratoriach firmy Warsaw Genomics aż 2500 badań realizowanych w bardzo krótkim czasie - w ciągu 4-12 godzin od momentu dostarczenia próbki do uzyskania wyników" - czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Czas w walce z pandemią COVID-19 jest szczególnie ważny. A specjalna aparatura jest w stanie wykonać test na koronawirusa w dokładnie 67 minut. Dwanaście takich urządzeń zakupionych za pieniądze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafi do szpitali uniwersyteckich. Do badania i pacjentów i personelu medycznego.

- Wynik wiarygodny, bo jest to metoda, która wykrywa poszczególne geny wirusa - wyjaśnia Piotr Kocbach, ordynator klinicznego oddziału zakaźnego szpitala w Ostródzie, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix