Fakty - oglądaj online

Prywatna pomoc

"Wszystkie ręce na pokład". Prywatna ochrona zdrowia włączy się w walkę z epidemią

W walkę z koronawirusem ma włączyć się prywatna ochrona zdrowia. To dodatkowe gabinety, łóżka w szpitalach i personel medyczny. Wszystko ma odbyć się w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.

Jest sporo do zrobienia, a czas ucieka. Już w najbliższy poniedziałek prywatny szpital im. św. Elżbiety w Katowicach pomoże pierwszym pacjentom z COVID-19. Jego przedstawiciele przyznają, że byli na to psychicznie przygotowani. Teraz technicznie - przygotowują 64 łózka, w tym na razie jedno z respiratorem.

- Przygotowujemy się pełną parą. Trwają rozmowy z naszym personelem, który zareagował bardzo dobrze i jesteśmy zbudowani ich postawą - mówi Paweł Kazimierczak, dyrektor medyczny i członek zarządu American Heart of Poland.

- Cieszę się, że to hasło "wszystkie ręce na pokład" jest pierwszy raz w historii w tak poważny sposób realizowane - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do walki z COVID-19 dołączają prywatne szpitale w całej Polsce. Deklarują zwiększenie bazy covidowej o co najmniej tysiąc łóżek

- Na liście mam dzisiaj 18 szpitali, będę robiła wszystko co w mojej mocy, żeby jeszcze włączać. Myślę, że moi koledzy i koleżanki mi pomogą - zapewnia Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED sp. z.o.o.

Nie "kto chce", ale "kto może"

Prywatne placówki medyczne deklarowały wsparcie już na początku pandemii, oferując leczenie pacjentów z innymi dolegliwościami, którzy mieli problem z dostaniem się do szpitali. Teraz część łóżek przekształcają na zakaźne.

- Na pewno dobrze jest, że zaczynamy wykorzystywać wszelkie dostępne zasoby. To jest myślę, że podstawa. Natomiast obawa jest taka, że te zasoby nie są do końca do tego przygotowane, czyli wysyłamy żołnierzy na wojnę, nie dając im amunicji i broni - uważa doktor Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Są miejsca uzbrojone po zęby. Inne teraz doposażają się w sprzęt i rozpisują grafiki. Pacjent ma dostać nie tylko łóżko.

- Wydelegowaliśmy te łóżka, do których mamy personel. Oczywiście ja tutaj chcę jasno zaznaczyć, że personel i liczba tego personelu jest dzisiaj największym wyzwaniem - dodaje Anna Rulkiewicz.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski zapewnia, że nikogo nie trzeba prosić o przystąpienie do walki. - Na zasadzie dobrowolności i nie "kto chce", ale "kto może", dlatego że są szpitale, które nie mogą. Mają komplet pacjentów na przykład onkologicznych i wprowadzenie pacjenta z COVID-em do takiego szpitala oznaczałoby "bombę atomową" w szpitalu - wyjaśnia Sokołowski.

- Część oddziałów musimy zachować dlatego, że tam leczymy pacjentów ostrych, jesteśmy w trybie ostrym z izbami przyjęć - tłumaczy Hubert Bojdo, prezes zarządu Scanmed S.A.

- Nasz szpital deklaruje 80 takich miejsc. Reszta szpitala funkcjonowałaby na dotychczasowych zasadach - mówi Małgorzata Bacia, prezes zarządu i dyrektor Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Przekazanie chorym na COVID-19 większej liczby łóżek zagroziłoby chirurgii czy porodom. Każdy więc daje tyle, ile może dać.

Autor: Reanta Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 listopada

  Fakty z 26 listopada

  Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły "tarczy antykryzysowej 2.0". W programie powiemy również, co zadeklarowali premierzy Polski i Węgier na wspólnej konferencji prasowej, a także o tym, jak ma wyglądać testowanie pacjentów pod kątem zakażenia koronawirusem już w karetce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

  "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

  Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.

  czytaj więcej »
 • Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

  Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

  Siedemnastu byłych i obecnych policjantów stanęło przed Sądem Rejonowym w Ostródzie - są oskarżeni o wymuszanie zeznań torturami. Do tortur miało dochodzić na komendzie miejskiej w Olsztynie - w użyciu miały być plastikowy worek na głowę, paralizator i kopniaki. Poszkodowani to głównie osoby, które miały posiadać niewielkie ilości marihuany. Afera wybuchła pięć lat temu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

  czytaj więcej »
 • W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

  W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

  "Bóg nie żyje" - piszą gazety na pierwszych stronach, a tłumy Argentyńczyków żegnają boga. Kiedy umiera Diego Maradona, wszędzie na kuli ziemskiej są tacy, którzy płaczą. W piłce nożnej był geniuszem, w życiu błądził, ale, jak przypomniał właśnie jeden z trenerów, "nieważne, co zrobiłeś ze swoim życiem, Diego, ważne, co zrobiłeś dla naszego życia". Diego Maradona zmarł nagle w środę na zawał serca.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 27 listopada

  Prognoza pogody na piątek 27 listopada

  W piątek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu do 1-3 mm. Jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 listopada

  Fakty z 25 listopada

  Szpital Narodowy ma 1200 łóżek i kilkudziesięciu pacjentów. Minister zdrowia tłumaczy, że szpitale tymczasowe muszą być gotowe na ewentualność "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19. W programie powiemy również o zespole pocovidowym u dzieci, a także o nowym systemie zbierania danych o zakażonych koronawirusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

  Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

  Szpital na Stadionie Narodowym - szumnie nazywany Szpitalem Narodowym - w rządowym filmie promocyjnym wygląda świetnie. W rzeczywistości szpital faktycznie ma 1200 łóżek, ale zajętych przez pacjentów jest zaledwie kilkadziesiąt. Jeden z lekarzy pracujących w szpitalu mówi wręcz o nudzie. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że szpitale tymczasowe powinny być gotowe na przyjęcie chorych podczas "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19.

  czytaj więcej »
 • Nie żyje Diego Armando Maradona

  Nie żyje Diego Armando Maradona

  Argentyński piłkarz Diego Maradona zmarł w wieku 60 lat na zawał serca. Jest uznawany za jednego z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej. Grając w reprezentacji Argentyny, zdobył mistrzostwo świata w 1986 roku.

  czytaj więcej »
tvnpix