Protest na granicy polsko-niemieckiej. "Rozrywana zostaje następna rodzina"

24.04.2020 | Protest na granicy polsko-niemieckiej. "Rozrywana zostaje następna rodzina"
24.04.2020 | Protest na granicy polsko-niemieckiej. "Rozrywana zostaje następna rodzina"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
24.04.2020 | Protest na granicy polsko-niemieckiej. "Rozrywana zostaje następna rodzina"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Polacy, którzy mieszkają w Polsce i pracują w Niemczech, chcą zwrócić uwagę na swoje problemy, które wynikły z powodu zamknięcia granic. Apelują do polskiego rządu o umożliwienie im swobodnego przekraczania granicy, zniesienie obowiązku kwarantanny i możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie mogli zorganizować większego protestu, bo są ograniczenia. Trzeba zachować dystans, nie wolno się gromadzić. W ten symboliczny sposób, na polsko-niemieckim przejściu granicznym w Rosówku, Polacy, którzy dzielą życie między dwa kraje, chcieli zwrócić uwagę na swoje problemy.

- Rozrywana zostaje następna rodzina, przez tę granicę - twierdzi Łukasz Nitsche, który wziął udział w proteście obok przejścia granicznego. Trzymał tablicę z napisem "Wpuśćcie nas do pracy, domu, szkoły".

Dla nich granica to umowna kreska na mapie. Przed pandemią COVID-19 przekraczali granicę codziennie, jadąc do pracy, do domu, do rodziny czy na zakupy. Od połowy marca, czyli od momentu zamknięcia granic Polski, ich życie zatrzymało się po polskiej, niemieckiej lub czeskiej stronie.

- Mój mąż ma gabinet po niemieckiej stronie i musi go otworzyć. Już w niedzielę wyjeżdża, pakuje szczoteczkę, materac i będzie w gabinecie praktycznie spał. Nie wiemy, kiedy wróci do domu - mówi kobieta, która wzięła udział w proteście obok przejścia granicznego.

- Zaczynają się lekcje dla klas szóstych, a jedną z wychowawczyń klasy szóstej jest Polka, która w tej chwili mieszka na terenie Polski. Nie może przyjechać - opowiada Marta Szuster, Polka mieszkająca w Niemczech.

Jeśli wychowawczyni po lekcjach wróci do domu w Polsce, to czeka ją dwutygodniowa kwarantanna.

Lekarze pozostali w Niemczech

Polacy, którzy pracują w szpitalu w Prenzlau, po zamknięciu granic zostali przy swoich pacjentach. To ortopedzi, chirurdzy, anestezjolodzy. Mają domy w Polsce i do pracy w Niemczech tylko dojeżdżali.

- Mieszkam w szpitalu od ponad trzech tygodni. To jest dosyć niekomfortowa sytuacja, bo wiadomo, że w domu czeka żona - opowiada chirurg Paweł Tarnowski.

Lekarze przekonują, że są testowani i badani co kilka dni, więc kwarantanna jest im niepotrzebna.

Apel do rządzących

Pracownicy przygraniczni - w sumie to około 170 tysięcy osób - apelują do polskiego rządu o umożliwienie im swobodnego przekraczania granicy, zniesienie obowiązku kwarantanny i możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej.

- Nie jesteśmy jedynym państwem na świecie i w Europie, które zamknęło granice. (..) Mieliśmy doświadczenie nie tylko my, ale też inne państwa europejskie, że te zakażenia przenosiły się jednak przez granicę - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dlatego na razie ograniczenia na granicach zostaną utrzymane. Główny inspektor sanitarny MSWiA twierdzi jednak, że niewykluczone, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja się zmieni.

- Należało w całej Europie ograniczyć kontakty, ale możemy w sposób stopniowy dochodzić do tego powrotu do normalności - twierdzi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. Jego zdaniem ruch przygraniczny może zostać przywrócony latem.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS