Fakty - oglądaj online

Ile ofiar?

Prezydent Warszawy pyta o rozbieżności w statystykach zgonów. Zagmatwane wyjaśnienia resortu

Czy rząd zaniża statystyki liczby zmarłych w związku z pandemią COVID-19? To pytanie publicznie zadał Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ma wgląd w akty zgonu w stolicy. Ofiar było 32, a w rządowych statystykach jest tylko 8. Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

32 zgony z powodu koronawirusa w Warszawie, w tym 30 w rządowym szpitalu jednoimiennym - to ma wynikać z aktów zgonów, które dotarły do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Jednak w oficjalnych statystykach zgonów z powodu koronawirusa w stolicy, z tych 32, Ministerstwo Zdrowia ujęło tylko 8.

- Wszystko wskazuje na to, że niestety tych ofiar śmiertelnych jest dużo więcej. Prawdopodobnie zarażonych jest dużo więcej - twierdzi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie i tłumaczy, jaką metodologią w statystykach się posługuje. - Jeżeli pacjent umiera w Warszawie, a był zameldowany w Siedlcach, to jest raport przekazany, że to pacjent z miejscowości Siedlce, więc ta różnica może właśnie stąd wynikać. Nie widzę tu żadnego problemu, że jakieś są przekłamania, czy zatajenia - wyjaśnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kolejne rozbieżności w danych

Prezydent stolicy nie zamierza odpuszczać i dopytuje dalej. - Rząd tłumaczy ten system w taki sposób, że ponoć te osoby są wykazywane w statystykach z miejsc, z których pochodzą, tylko że my to dokładnie sprawdziliśmy i z tych 32 osób, 18 jest zameldowanych w Warszawie - mówi Trzaskowski.

Z wypowiedzi prezydenta wynika, że zgonów z powodu koronawirusa było w Warszawie nie 8, ale 18. Minister zdrowia, odpowiadając na pytanie dotyczące tych różnic w danych, sprawę jeszcze bardziej zagmatwał. - Osoby, które umierają, są raportowane w miejscu zameldowania, w miejscu zamieszkania, to wyjaśnia już inspekcja sanitarna i wojewódzka stacja sanitarna. Wszystkie te osoby, które zmarły na terenie Warszawy, ale były zameldowane gdzieś indziej, są raportowane w stacji, która jest adekwatna do ich miejsca zamieszkania - tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kwestię rozbieżności w statystykach podnosi także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Musimy wiedzieć, na czym stoimy. I w związku z tym przede wszystkim jesteśmy winni, rządzący również, rzetelną informację dla społeczeństwa - mówi.

Przypuszczenia epidemiologów

Epidemiolodzy przypuszczają, że różnice w wyliczaniu liczby zgonów na COVID-19 mogą wynikać z tego, że za aktem zgonu nie idzie dodatkowa informacja.

- Wymaga to odrębnego zgłoszenia na druku ZLK-5, jeśli lekarz stwierdzający zgon z powodu choroby zakaźnej nie wyśle tego zgłoszenia, to niestety taka statystyka będzie niepełna. Dopiero po roku mogą nastąpić weryfikacje - mówi dr Paweł Grzesiowski, prezes Zarządu Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Pojawia się zatem jeszcze jedno pytanie - ile przypadków śmierci z powodu zakażenia koronawirusem nie jest uznawanych za śmierć z powodu zakażenia koronawirusem? Dla przykładu - 23 marca szpital w Kaliszu poinformował o zgonie dwóch pacjentów. U obu zdiagnozowano COVID-19, ale w akcie zgonu jednego z nich jako przyczynę podano choroby współistniejące.

Można oczekiwać, że najbardziej pewne dane poda kiedyś Główny Urząd Statystyczny.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 października

  Fakty z 28 października

  Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

  czytaj więcej »
 • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 29 października

  Prognoza pogody na czwartek 29 października

  W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 października

  Fakty z 27 października

  Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix