Fakty - oglądaj online

Bez wirusa

Ani jednego zakażenia od początku epidemii. Jedyny taki powiat w Polsce

Gołdap na koronawirusowej mapie Polski to zdecydowanie "zielona wyspa" - jest jedynym w Polsce powiatem wolnym od zakażeń. Dlaczego tam koronawirus nie dotarł?

W powiecie gołdapskim koronawirusa nie ma i nie było. Mieszkańcy o tym dobrze wiedzą i są z tego dumni. Dlaczego tam koronawirus nie dotarł, skoro w całej Polsce mamy już prawie 60 tysięcy zakażeń?

- Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Sami się dziwimy - odpowiada Halina Karpińska z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gołdapi.

Może odpowiedzi udzieli mapa? Ruch w powiecie jest mały, bo powiat gołdapski graniczy z obwodem kaliningradzkim, a granica jest zamknięta

W powiecie jest też mała gęstość zaludnienia, więc łatwiej utrzymać społeczny dystans. W powiecie gołdapskim mieszka 27 tysięcy ludzi, a więc na kilometr kwadratowy przypada zaledwie 35 mieszkańców.

Dla porównania powiat nowosądecki na południu Polski zamieszkuje osiem razy więcej ludzi - na kilometr kwadratowy przypada tam aż 140 osób. W efekcie zanotowano tam ponad 1000 przypadków koronawirusa. To czerwona strefa. Wszyscy wszędzie muszą z tego powodu chodzić w maskach. Czerwoną strefą jest też miasto na prawach powiatu Nowy Sącz.

Weselna migracja

Wesela, które w ostatnich daniach są powodem kolejnych ognisk, odbywają się również w powiedzie gołdapskim. Dlaczego tam ludzie się nie zakażają? - Zachowywane są te odległości. Myślę, że część gości odmawia i nie korzysta z tego typu imprez, więc myślę, że jednak ograniczenie występuje - tłumaczy Marzanna Wardziejewska, starosta gołdapski.

Z kolei w Nowym Sączu i okolicach ludzie z koronawirusem walczą po swojemu.

- Słyszałem o takich sytuacjach, że wesela są przenoszone do okolicznych powiatów. Do Krakowa nawet. Autokarami są po prostu sądeczanie przewożeni. Także to też troszeczkę się tu z rozsądkiem mija - mówi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

W poniedziałek 17 sierpnia potwierdzono 595 zakażeń koronawirusem. Zmarło kolejnych osiem osób. To cały czas dużo. Epidemiolodzy prognozują, że jesienią te dzienne raporty będą jeszcze gorsze.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix