Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Bez wniosku o odwołanie kurator Nowak. "Natomiast będziemy bardzo piętnować tę wypowiedź"
  • Druga tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły

"Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu"

Ponad sto tysięcy osób zmarło w Polsce z powodu COVID-19 od początku epidemii. Lekarze ostrzegają, że jesteśmy na granicy czwartej i piątej fali, a przed nami starcie z wariantem omikron. Dlatego nasilają się pytania o to, co zrobił rząd w sprawie szczepień przeciwko COVID-19.

Od początku epidemii COVID-19 w Polsce zmarło ponad sto tysięcy osób zakażonych koronawirusem. To tak, jakby w ciągu zaledwie dwóch lat z mapy Polski zniknął Kalisz, Grudziądz, opustoszał prawie cały Włocławek czy Tarnów.

Od początku epidemii zmarło w Polsce ponad 100 tysięcy osób na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia odnotowało we wtorek 11 406 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz...

Informacja o liczbie zgonów zbiega się z deklaracją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie szczepień. - Kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości jest absolutnie zwolennikiem obowiązkowych szczepień - oświadczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef resortu zdrowia.

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział, że rząd nie ma planów wprowadzenia "powszechnych obwiązkowych szczepień". Dodał, że rząd proponuje to "co najwyżej" pewnym najbardziej narażonym grupom zawodowym, między innymi medykom.

Do dziś nikt z kierownictwa PiS nie był w stanie przekonać własnych posłów do wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie nakłoniłyby Polaków do szczepień, co zrobiły rządy w praktycznie wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Na oddziałach covidowych widać najlepiej, ile kosztuje brak szczepień przeciwko COVID-19 i brak decyzji w sprawie obowiązku szczepień.

- Dziwię się, że rządzący pomimo tego, że mamy tak dużą liczbę zgonów i tak złą sytuacje pandemiczną, wstrzymują się z jakimkolwiek decyzjami i obserwują sytuację, zamiast po prostu działać - uważa  Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

- Cały nasz kraj, szczególnie system ochrony zdrowia, woła o męża stanu. O twarde i trudne decyzje polityczne, o których nikt nie mówi, że są łatwe, ale nikomu nie zabiorą życia, natomiast mogą uratować tysiące istnień - ocenia Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Jakie działania podjął rząd?

Lekarze i pielęgniarki z pierwszej linii frontu nierzadko rezygnują. "Mówią, że nie dają rady"

Oklaski dla lekarzy, podziękowania za codzienne zmaganie się z pandemią - tego już właściwie nie...

Projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w kontekście COVID-19 przez pracodawcę w Sejmie pojawił się trzy miesiące temu. Od tamtego dnia zmarło w Polsce ponad 20 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.

Inny pomysł, zapowiadany przez ministra zdrowia miesiąc temu, dotyczący obowiązkowych szczepień między innymi dla nauczycieli - na razie w ogóle przepadł. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek w wywiadzie dla RMF FM przyznał, że "nie ma decyzji w tej sprawie".

Decydujący głos w obu sprawach miała grupka posłów przeciwnych takim rozwiązaniom, dzięki którym Jarosław Kaczyński ma w Sejmie większość.

- Jeśli jest tak, jak mówi minister Niedzielski, że jesteście zwolennikami powszechnych, obowiązkowych szczepień, to podejmijcie taką decyzję - apeluje Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Działania rządu w czasie epidemii mają bardzo konkretne konsekwencje. Polska jest na 18. miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów zakażonych koronawirusem na milion mieszkańców. Większą liczbę zgonów na milion mieszkańców mają między innymi Peru, Czechy, Brazylia. Mniejszą między innymi Włosi, Francuzi czy Niemcy.

Minister zdrowia ostrzega, że piąta fala pandemii może być jeszcze gorsza.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix