Wątpliwości wokół koronawirusowych statystyk. "Obserwujemy znaczny spadek testów pozytywnych"
Opozycja zarzuca rządowi, że manipuluje danymi, co sprawia, że nie znamy pełnego obrazu epidemii w Polsce. Według statystyk z ostatnich dni nowych zakażonych jest mniej niż w poprzednich tygodniach, ale wykonuje się też mniej testów. Do tego niejasne jest, które testy są w tych statystykach ujmowane, a które nie.
W ostatnim tygodniu liczby codziennych zakażeń raportowanie przez Ministerstwo Zdrowia lekko spadły. Premier cieszy się, że nie musi ogłaszać kwarantanny narodowej. Stałoby się to, gdyby w Polsce siedmiodniowa średnia nowych zachorowań przekroczyła 27 tysięcy dziennie. Opozycja uważa jednak, że to nie wynik wprowadzonych obostrzeń, tylko manipulacji danymi.
- Rząd świadomie zaniża liczbę wykonywanych testów tak, że wykrywa zaledwie jedną piątą spośród wszystkich zarażonych - przekonuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - Oznacza to, że rząd manipuluje, że rząd oszukuje, że ukrywa przed Polakami, jak wielu zakażonych jest codziennie - dodaje.
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych zakażeniach i o śmierci 548 osób. W...Tak działa szpital na Stadionie Narodowym. "Jesteśmy wsparciem jeżeli chodzi o pacjentów, którzy są w lżejszym stanie"
- Duża część badań antygenowych jest wykonywana nie przez laboratoria, ale na przykład bezpośrednio przez Szpitalne Oddziały Ratunkowe i to kompletnie nie podlega, przynajmniej na dzień dzisiejszy, żadnemu raportowaniu - twierdzi doktor Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu do spraw medycyny laboratoryjnej w spółce Diagnostyka.
Ministerstwo Zdrowia jednak zaprzecza. Urzędnicy twierdzą, że wszystkie testy antygenowe dodają do statystyk
- Od 5 listopada na bieżąco są raportowane testy antygenowe. Do tej pory w Polsce wykonaliśmy i zaraportowaliśmy, od 5 listopada, 26 tysięcy testów antygenowych - zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Jednak według ustaleń redakcji "Faktów" TVN w statystykach nie są uwzględniane testy antygenowe wszystkich punktów pobrań - choćby firmy Diagnostyka, która wykonała ich ponad 5 tysięcy.
"Obserwujemy znaczny spadek testów pozytywnych"
Oficjalne dane dotyczące zakażeń są zaniżone także dlatego, że testy antygenowe są mniej dokładne i rzadziej wykrywają wirusa. Mówią o tym sami lekarze.
- W tym momencie obserwujemy znaczny spadek testów pozytywnych. Do ubiegłego tygodnia to było około 90 procent testów dodatnich u naszych pacjentów, których kierowaliśmy - mówi lekarka z Małopolski, która chce pozostać anonimowa. Jak dodaje, obecnie tylko co drugi zlecony test ma wynik dodatni, choć pacjenci zgłaszają się z tymi samymi objawami.
Rząd zaprzecza, że manipuluje danymi i może tak być, że nie manipuluje, tylko po prostu nie panuje nad sytuacją.
- Mamy sytuację, gdzie w niektórych województwach odsetek wyników pozytywnych jest powyżej stu procent. To znaczy, że wykrywamy więcej przypadków niż robimy testów - zauważa Michał Rogalski, twórca baz danych COVID-19 w Polsce.
19-latek, który stworzył bazę i codziennie aktualizuje dane o epidemii i na którego powoływał się premier, obliczył, że Ministerstwo Zdrowia podaje od 5 listopada mniej przypadków koronawirusa na Mazowszu i na Śląsku niż wynika to z raportów powiatowych stacji sanepidu.
Na te informacje zareagował minister zdrowia. Według RMF FM Adam Niedzielski polecił sprawdzić Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, skąd biorą się te różnice w rachunkach.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Jak wzrosły w Polsce wskaźniki zakażeń i zgonów z COVID-19. Analiza
- Ani jednego chorego w szpitalu na Stadionie Narodowym? To fake news
- Mistrzynie po koronawirusie. "Energia kończy się po dziesięciu sekundach"
- Pomoc dla seniorów w czasie epidemii. W Łodzi rusza miejski wolontariat, w Policach specjalna infolinia
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »Ukraina: infrastruktura energetyczna i obiekty cywilne wciąż na celowniku Rosjan
W Charkowie rosyjska rakieta spadła na uniwersytecki kampus. Nie ustają ataki na infrastrukturę energetyczną. W Odessie w wyniku awarii stacji przekaźnikowej dostępu do prądu nie ma ponad pół miliona mieszkańców. Wojna trwa już prawie rok. Sankcje poważnie osłabiły rosyjską gospodarkę, ale wciąż nie doprowadziły do jej załamania.
czytaj więcej »Amerykanie zestrzelili chiński balon szpiegowski nad oceanem, zaczęli wydobywać szczątki
Decyzją prezydenta Joe Bidena amerykańskie wojsko zestrzeliło chiński balon, którego lot nad Stanami Zjednoczonymi wywołał dyplomatyczny skandal. Chińskie władze powiedziały, że to ich balon meteorologiczny, a amerykańskie służby - że szpiegowski.
czytaj więcej »Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
Władzy przeszkadzają wolne media, a bardzo jej zależy na wzmocnieniu rządowych. Nie wystarczają już miliardowe dotacje, dlatego Sejm wraca do lex pilot. Pierwsze kanały w telewizorach ma wskazać ustawa, a kolejne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ponadto operatorzy telewizji mają zacząć sprzedawać dostęp do poszczególnych kanałów, a nie pakietów kanałów. Nowe przepisy zagrażają przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom - telewizjom lokalnym i operatorom kablówek - bo ich wdrożenie będzie się wiązało z kosztami i trudnościami technicznymi.
czytaj więcej »Niosą pomoc mieszkańcom, ale okradziono ich wóz strażacki. "Coś nie do pomyślenia"
Skradziony wóz strażacki z OSP Bukowo Morskie odnalazł się, ale był pozbawiony wyposażenia. To duży problem dla całej okolicy, bo remiza bez sprzętu nie może funkcjonować.
czytaj więcej »Puchar Świata: polscy skoczkowie bez podium w niedzielnym konkursie
Niedzielny konkurs w Willingen okazał się pechowy dla polskich skoczków - żaden z nich nie stanął na podium. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata strata Dawida Kubackiego do Halvora Egnera Graneruda powiększyła się.
czytaj więcej »Rekordowy mróz na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych
Mieszkańcy stanów na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych mierzą się z rekordowym mrozem. Odczuwalną temperaturę minus 77 stopni Celsjusza zanotowano w stanie New Hampshire, w obserwatorium meteorologicznym na górze Waszyngtona. Są też doniesienia o trzęsieniach mrozu - to zjawisko, kiedy gwałtownie pęka gleba i drzewa.
czytaj więcej »Kopenhaga: awaryjne lądowanie samolotu z napompowanymi piłkami
Samolot z drużyną IFK Goeteborg na pokładzie musiał lądować awaryjnie w Kopenhadze w obawie przed wybuchem, ale nie bomby, tylko napompowanych piłek. Przed startem trzeba z nich spuszczać powietrze, bo w powietrzu ciśnienie w przedziale bagażowym spada, co zwiększa ryzyko wybuchu piłki.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 6 lutego
W poniedziałek pochmurno z przejaśnieniami. W górach i na Mazurach miejscami słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby, zmienny.
czytaj więcej »Fakty z 4 lutego
Według CIA najbliższe sześć miesięcy będzie kluczowe dla wojny w Ukrainie. W programie powiemy również o tym, jak TVP mówi o wydawaniu pieniędzy przez MEiN, a także o tym, jak zamknięto Tatry. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Następne sześć miesięcy na polu bitwy będą kluczowe dla Ukrainy"
Władimir Putin gromadzi siły do kolejnej ofensywy, a Amerykanie obiecują Ukrainie wysłanie rakiet o większym zasięgu. W lutym do Europy przyleci prezydent Joe Biden - także do Polski. - Następne sześć miesięcy na polu bitwy będą kluczowe dla Ukrainy - oświadczył dyrektor CIA William Burns.
czytaj więcej »Dawid Kubacki trzeci w Willingen, Piotr Żyła czwarty
Dobry dzień dla Polaków na konkursie skoków narciarskich w Willingen. Dawid Kubacki był trzeci, a Piotr Żyła czwarty. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, który umocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
czytaj więcej »Bronisław Wildstein broni Przemysława Czarnka, ale nie mówi widzom TVP Info wszystkiego
Władza wspiera swoich, by mogli być na swoim, więc swoi jej bronią. Przez lata PiS ostrzegało przed układem zamkniętym. Teraz w rządowej telewizji dziennikarz powiązany z fundacją wspartą przez ministra Przemysława Czarnka broni Przemysława Czarnka przed rzekomymi pomówieniami innych mediów - tak, że nawet sam minister sprostował dziennikarza.
czytaj więcej »Jedni dostali na wille, drudzy nie dostali nic. A prosili o niewiele, na konkretne cele
Fundacja "Po Skrzydła" z Sosnowca nie chciała milionów. Nie chciała luksusowej willi w najdroższej dzielnicy. Prosiła o 88 tysięcy złotych, by wyposażyć salę do terapii integracji sensorycznej dla dzieci ze spektrum autyzmu i porażeniem mózgowym. Nie otrzymała środków do MEiN, bo Przemysław Czarnej wolał dać większe pieniądze na nieruchomości dla organizacji bliskich PiS.
czytaj więcej »