Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"

06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"
06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 8245 nowych zakażeniach SARS-COV-2. To o wiele mniej niż 30000, ale w trakcie świąt wykonywano dużo mniej testów. Dopiero w czwartek będą miarodajne dane. Lekarze apelują, żeby po okresie świątecznym szczególną uwagę zwracać na stan dzieci, którym może grozić PIMS.

Na liczbę wykrytych ostatniej doby zakażeń koronawirusem trzeba spojrzeć przez pryzmat Wielkanocy.

- Nie wiążmy z tą informacją nadmiernego przekonania, że tak już będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Ona nie będzie tak wyglądała. W okresie świątecznym nie działa podstawowa opieka zdrowotna, nie ma zleceń (na testy - przyp. red.) z POZ - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszych miarodajnych danych rząd oczekuje w czwartek. Liczba zajętych łóżek - ponad 33,5 tysiąca - musi niepokoić. Od początku pandemii po raz pierwszy aż tylu pacjentów jednocześnie - chorych na COVID-19 - wymaga hospitalizacji. Ostatniej doby na oddziały covidowe trafiło 888 osób. Liczba tych, którzy nie są w stanie oddychać bez respiratora, wzrosła o 46.

- Sytuacja jest poważna. Praktycznie przez cały okres tego świątecznego weekendu trwały poszukiwania wolnych łóżek - mówi profesor Jerzy Wordliczek, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Okres inkubacji wirusa to około pięć dni. Pod koniec tygodnia wyniki testów zaczną pokazywać, czy okres świąteczny będzie miał wpływ na wzrost liczby nowych przypadków.

Szpitale tymczasowe w gotowości

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zalecają po świątecznych spotkaniach z rodziną szczególnie obserwację dzieci. Tak jak po drugiej jesiennej fali, tak i teraz obawiają się wystąpienia u dzieci wieloukładowego zespołu zapalnego, czyli PIMS, który może pojawić się u najmłodszych nawet wtedy, gdy przeszli COVID-19 bezobjawowo.

- Jeżeli nagle występuje wiele objawów, na które dziecko się skarży, do tego jeżeli dziecko prawie nam omdlewa, to już jest ten moment zdecydowanie, kiedy należy się kontaktować z lekarzem - apeluje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Z matematycznych analiz wynika, że liczba nowych zakażeń do połowy kwietnia nie powinna przekraczać 30 tysięcy dziennie, a do końca kwietnia powinna spaść do 10 tysięcy dziennie.

- To jest tylko kawałek tej masy ludzi, która choruje, i teraz o rzeczywistym rozmiarze epidemii będą nam mówiły zgony, ale ta analiza jeszcze przed nami - wyjaśnia doktor Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczba osób wymagających hospitalizacji i respiratorów będzie - według analityków - jeszcze rosła.

- Jesteśmy gdzieś na szczycie, albo nawet schodzimy lekko z tego szczytu. Lekko. Nie należy się z tego cieszyć. Zejście z góry jest trudniejsze czasem niż wspinaczka. Pamiętajmy o tym. Tak jest i z covidem - tłumaczy doktor Michał Sutkowski, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Szpitale tymczasowe w całej Polsce szykują się na wysyp zakażonych. Kolejne moduły otwierane są między innymi w Pyrzowicach i w Opolu.

W środę ma spotkać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Możliwe jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń lub ich korekta.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS