Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
  • Srebrne wioślarki z igrzysk w Tokio wróciły do Polski
  • Zakończył się tegoroczny festiwal Pol'and'Rock
Słowo na niedzielę

Po mszy, w zoo, na miejskiej plaży. Punkty szczepień na wyciągnięcie ręki

Już nie ma żadnej wymówki, że "brakuje czasu", okazji, że "trzeba się rejestrować" i "jeździć do punktu szczepień". Punkty szczepień przyjechały pod kościoły. To ważne, bo ze szczepieniami najgorzej jest w małych miejscowościach, gdzie opinia księdza bardzo się liczy.

Dlaczego tempo szczepień spada? Eksperci wskazują na falę fake newsów

W pełni zaszczepionych zostało dotychczas niewiele ponad 17 milionów Polaków, a mimo to punkty...

Sygnały zza ołtarza Kościół wysyła jednoznaczne i zachęca wiernych do szczepień przeciwko COVID-19. Wydaje się, że słowa papieża Franciszka o tym, że w pandemii wszyscy płyniemy na tej samej łodzi, wreszcie i do Polski dotarły.

- Na tej łodzi można być tym, który wiosłuje ze wszystkimi, żebyśmy dopłynęli do brzegu, albo można być tym, który robi w tej łodzi dziury - mówi ksiądz Rafał Kowalski z archidiecezji wrocławskiej.

Wieści na temat skuteczności szczepień płyną z całego świata.

- Naprawdę to byłoby duże nasze zaniedbanie, jeśli nie mamy przeciwwskazań do szczepień, a się nie szczepimy. Czyli można by było powiedzieć, że takim naszym trochę moralnym obowiązkiem jest, aby zadbać o siebie, ale wtedy dbamy także i o innych - przypomina ksiądz Arkadiusz Lechowski z Centrum Służby Rodzinie.

Szczepienia przeciw COVID-19 na wyciągnięcie ręki

Gdy od punktu szczepień dzieli kilka kroków, szkoda z takiej możliwości nie skorzystać. Pod nos podjeżdżać będą punkty mobilne w całym kraju. We Wrocławiu przyjemne z pożytecznym można połączyć na przykład w zoo.

- Naszym celem jest teraz zmotywowanie osób, które wcześniej z różnych powodów zaszczepić się nie chciały, bądź nie mogły. Dlatego upraszczamy ten cały proces, jak to tylko możliwe. Przyjeżdżamy w zasadzie pod dom - tłumaczy Aleksander Łoś, zastępca dyrektora ds. korporacyjnych w MPK we Wrocławiu.

Zaszczepić można się także na łódzkiej plaży. W walce z pandemią każde miejsce na szczepienie jest dobre.

- Piknik szczepienny połączony z piknikiem rodzinnym. Czyli ci, którzy przyjdą, będą mieli możliwość się zaszczepienia, wydrukowania paszportu covidowego, wylosowania nagrody - opowiada Żaneta Iwańczyk, dyrektorka Miejskiego Centrum Medycznego "Górna" w Łodzi.

Lepszą nagrodę niż zabezpieczenie przed ciężkim zachorowaniem, a nawet śmiercią, trudno sobie wyobrazić. - Jestem taką osobą w grupie ryzyka, bo jestem po raku piersi. Dwa lata jestem po operacji. No i dlatego się decyduję po prostu. Chcę żyć dalej. Zdrowo i szczęśliwie - wyjaśnia pani Grażyna.

Koronawirus w Polsce - zbliża się kolejna fala

Czas nagli, bo od kolejnej fali pandemii prawdopodobnie dzielą nas już tylko tygodnie.

- Wirus przenosi się tak jak soczysta plotka. Tam, gdzie znajdzie odbiorców, tam będzie się mnożył. W związku z tym spodziewamy się ogniskowych zakażeń, czyli takich epidemii lokalnych - mówi profesor Joanna Zajkowska, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Lokalne ogniska koronawirusa oznaczać będą lokalne lockdowny. Fakt, że 1 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 nowych zakażeniach i o zeru zgonach nie może uśpić czujności.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix