Protesty antycovidowców w kilku miastach. Interweniowała policja

10.10.2020 | Protesty antycovidowców w kilku miastach. Interweniowała policja
10.10.2020 | Protesty antycovidowców w kilku miastach. Interweniowała policja
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
10.10.2020 | Protesty antycovidowców w kilku miastach. Interweniowała policjaKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W sobotę w kilku polskich miastach odbyły się niewielkie demonstracje osób, które nie wierzą w pandemię i protestują przeciwko ograniczeniom. Zgromadzonych nie przekonują oficjalne statystyki dotyczące liczby zachorowań. W Gdańsku, Białymstoku i Wrocławiu zgromadzenia zostały szybko rozwiązane.

Koronasceptycy wyszli na ulice kilku polskich miast. Nie wierzą w pandemię, protestują przeciwko ograniczeniom. Na demonstracjach lekceważyli obowiązek noszenia maseczek i zachowania dystansu.

- To, co jest najgorsze, to właśnie to, że spora grupa społeczeństwa ma wątpliwości. Jeśli nie dostanie jasnego sygnału od nas, to zaczyna być podatna na wierzenia i nieracjonalne myślenie - mówi doktor Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Wszędzie interweniowała policja. W Gdańsku, Białymstoku i Wrocławiu zgromadzenia zostały szybko rozwiązane.

- Nie mieliśmy wyjścia. Od dzisiaj jesteśmy w strefie żółtej. Nie wolno pozwolić, żeby ten sposób myślenia się w jakikolwiek sposób, nomen omen, rozsiewał - opowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zgromadzenia nie były liczne, ale jednak się odbyły.

Na koronosceptykach nie robią wrażenia liczby. Nie przekonuje ich, że wirus zabija coraz więcej osób. Nie przekonują również osobiste świadectwa. Zachorowali nawet sami antycovidowcy i walczą o życie.

- Oni już nie zaprzeczają. Jeden nie może już mówić, a drugi już nie zaprzecza - mówi profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

"Wyparcie, uproszczony obraz świata"

Psychologów postawa negacji nie dziwi. Wobec lęku mogą pojawić się różne reakcje.

- Wyparcie, uproszczony obraz świata, nic się nie dzieje, czyli przeróżne właśnie spiskowe teorie, które nam pomagają na skróty wyjaśnić zjawisko, które jest w jakikolwiek sposób dla nas trudne - twierdzi Joanna Heidtman, psycholog.

Epidemiolodzy uważają, że trzeba koronosceptyków spróbować zrozumieć, a przede wszystkim tłumaczyć. Po to, by kolejni zmęczeni i przestraszeni ludzie nie dali się zwieść fałszom.

- Jeżeli będziemy mieli wspólny przekaz, to wtedy społeczeństwo będzie znacznie łatwiej przekonać - mówi doktor Paweł Grzesiowski.

Premier w sobotę wystąpił w maseczce i z jasnym sygnałem.

- Ja bym w tym przypadku naprawdę apelował do wszystkich, żeby słuchali lekarzy. Słuchali tych, którzy są specjalistami. Komuś może się wydawać, że chciałby jeździć pod prąd jakąś ulicą, jednak to stwarza zagrożenie dla innych i to jest ryzyko, którego nie powinniśmy podejmować. Dlatego ograniczamy pewną wolność i dowolność podejmowania decyzji - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Manifestacje to jednak nie tylko polska specyfika. Antycovidowcy protestują na całym świecie.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS