Z powodu COVID-19 kolejne szpitale w Polsce wstrzymują odwiedziny pacjentów

11.11.2021 | Z powodu COVID-19 kolejne szpitale w Polsce wstrzymują odwiedziny pacjentów
11.11.2021 | Z powodu COVID-19 kolejne szpitale w Polsce wstrzymują odwiedziny pacjentów
Michał Tracz | Fakty TVN
11.11.2021 | Z powodu COVID-19 kolejne szpitale w Polsce wstrzymują odwiedziny pacjentówMichał Tracz | Fakty TVN

Coraz więcej szpitali w Polsce decyduje się na wprowadzenie zakazu odwiedzin pacjentów. Ma to związek z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w kraju. W czwartek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 19 074 nowe infekcje. To najwyższa taka liczba od połowy kwietnia.

Wiele szpitali w całej Polsce wstrzymuje odwiedziny - na przykład Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie czy Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, gdzie narażenie pacjentów na zakażenie koronawirusem może być dla nich szczególnie niebezpieczne.

- Dla pacjenta onkologicznego oczekiwanie w kolejce lub przedłużanie terapii czasem może się wiązać z tym, że będzie nieskuteczna - tłumaczy dr n. med. Marleta Zienkiewicz, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii.

Szpitale ginekologiczno-położnicze rozważają wstrzymanie porodów rodzinnych. Natomiast na całkowite wstrzymanie wizyt decydują się kolejne placówki.

- W takich wyjątkowych sytuacjach, każdorazowo, ordynator danego oddziału będzie decydował o tym, czy taka osoba może odwiedzić pacjenta, kogoś bliskiego - wyjaśnia Natalia Cistowska, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Wszystko z powodu znów znaczącego wzrostu liczby zakażeń. Ministerstwo Zdrowia w czwartek odnotowało 19 074 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - to najwyższy dzienny raport od połowy kwietnia.

Akcje szczepień w Święto Niepodległości

Z kolejnych szpitali płyną informacje o przepełnionych oddziałach covidowych. - Wszystkie miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19 są zajęte - przekazał dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

W niektórych szpitalach nie ma już miejsc. Niektóre w pośpiechu organizują wolne łóżka, czasem kosztem innych specjalistycznych oddziałów. Niebawem ruszą też kolejne szpitale tymczasowe, w tym na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- To, co różni tę falę od poprzednich fal, to jest bardzo duży udział osób młodych. U nas w tej chwili średnia wieku pacjenta pod respiratorem to jest trzydzieści kilka lat - wskazuje Konstanty Szułdrzyński.

Na oddziale doktora Szułdrzyńskiego leżał tylko jeden pacjent w pełni zaszczepiony, ale jednocześnie leczący się hematologicznie. Już wyszedł ze szpitala. Pozostali pacjenci to ci, którzy się nie zaszczepili.

Pani Jolanta przyjęła właśnie w Katowicach dawkę przypominającą. - Ze względu na swoje bezpieczeństwo, na bezpieczeństwo swoich najbliższych, pracuję z dziećmi, to też dla dzieci - tak to uzasadniła.

Zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest tylko 53 procent Polaków. To wciąż mało, dlatego w czwartek podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscach w kraju można się było zaszczepić bez kolejki.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS